Āra kafejnīcās alus mūsējiem šķiet dārgs, bet tūristi par cenām sajūsmā
Laikam ārā kļūstot arvien siltākam, Vecrīgā tiek atvērtas neskaitāmas āra kafejnīcas, kurās visbiežāk gan vietējie, gan ārvalstu tūristi izvēlas nobaudīt latviešu alu. Vietējie novērojuši - līdz ar eiro ieviešanu alus cenas ir pieaugušas. Tikmēr ārzemnieki par Vecrīgas alus cenām ir stāvā sajūsmā.
Izstaigājot Vecrīgu darba dienas beigās, āra kafejnīcās novērojama īpaši liela rosība, jāatzīst, vairāk gan tajās vietējos labumus bauda ārvalstu tūristi, taču gadās satikt arī dažus latviešus.
Kā stāsta vietējie, alus cena, pārejot uz eiro, mainījusies. Diemžēl uz augšu. Rīdzinieks Mārtiņš portālam Kasjauns.lv stāsta, ka Vecrīgā varot atrast arī ļoti lētu alu – par 1,50 eiro, taču tas neesot īsti dzerams. Lai baudītu normālu alu, esot jāšķiras no lielākas summas nekā pērn. „Vasaras sezonā āra kafejnīcās pagājušajā gadā alu 500ml varēja baudīt par aptuveni 2 – 2,50 latiem (2,85 – 3,60 eiro), tagad, piemēram, Līvu laukuma kafejnīcās šāds alus tilpums maksā pat 4,50 līdz 5 eiro. Bet kas gan atliek, dzeru tāpat,” smejas Mārtiņš. Viņš atzīst, ka līdzīgas cenas novērojis arī Igaunijā, kur vietām alus esot pat dārgāks nekā pie mums. „Nesen biju Igaunijā, un tur centrālajā vecpilsētas laukumā alus cena bija pat 6, 7 eiro par 500ml, taču ceļojuma laikā Vācijā novēroju vietām lētāku alu nekā kā te, Latvijā,” teic Mārtiņš.
Arī uzrunātais alus baudītājs Normunds atzīst, ka alus cena ir nedaudz dārgāka nekā pagājušajā vasarā. „Man gan šķiet, tas tāpēc, lai noapaļotu summas. Diezgan dīvaini izskatītos, ja alus maksātu 2,64 eiro. Bet es nevarētu teikt, ka cena cēlusies visur, Doma un Līvu laukumā ir dārgāk, bet, pastaigājot pa mazākām Vecrīgas ieliņām, var atrast arī lētāk.”
Ārzemniekiem alus cena Vecrīgā šķiet kā paradīze
Apstaigājot Vecrīgas lielākās un zināmākas āra kafejnīcas, nākas secināt, ka vairumā tajās uzturas tieši ārvalstu tūristi. Aptaujājot vairākus dažādu valstu pārstāvjus, rodas priekšstats – Latvija ir alus zemo cenu paradīze.
Beļģis Bjorns portālam Kasjauns.lv atklāj, ka alus cenas Rīgā viņam šķietot gana zemas, salīdzinājumā ar Beļģiju. „Ja salīdzina ar tūristu apmeklētākajām vietām Beļģijā, alus pie mums ir krietni dārgāks, apmēram 5 līdz 8 eiro, dažviet pat vēl dārgāk. Protams, tas neattiecas uz vietām, kur tūristu kustība ir mazāka. Visā visumā – alus cenas Rīgā ir pat ļoti zemas.”
Nīderlandietis Rojs atzīst, ka viņa dzimtenē alus cenas āra kafejnīcās ir pat vēl dārgākas – no 6 līdz 12 eiro, tāpēc Vecrīgas alus cenas viņam šķiet īsta paradīze.
Savukārt francūzis Jakuess stāsta, ka alus pie mums ir patiešām lēts: „Parīzē lētākais alus maksā ap 5 eiro, un tas ir pats, pats lētākais. Āra kafejnīcās vispār cenas ir sākot no 6 eiro un uz augšu, tāpēc latviešu vidējā alus cena – 4 eiro - ir pat vairāk kā pieņemama.”
Arī Itālijā alus cenas esot krietni augstākas. „Ja padomājam par to, ka Rīga ir Latvijas galvaspilsēta, un lielākoties āra kafejnīcas apmeklē tieši tūristi, tad cenas šeit ir pat ļoti zemas. Romā un Venēcijā cenas būtu daudz augstākas. Bet man šķiet, ka jebkurā gadījumā cenām būtu jābūt attiecīgā reģiona līmenī, tāpēc varbūt vietējiem šķiet, ka šādas cenas ir dārgas,” stāsta itāliete Marija.
Taču ne visiem uzrunātajiem ārvalstniekiem alus cenas Vecrīgā šķita zemas. Slovākijas tūrists Lukass stāsta, ka alus cenas Vecrīgā ir pat ļoti augstas. „Normāla alus cena jebkur Slovākijā, izņemot galvaspilsētu, ir ap 2 eiro, varbūt Bratislavā tā varētu sasniegt trīs eiro. Lai gan latviešu alu baudu, varu teikt vienu – neviens slovāks nekad par kausu alus nemaksātu vairāk kā 3 eiro.”
Alus dārzu pārstāvji: eiro ieviešana alus cenas nav mainījusi
Aprunājoties ar Vecrīgas alus dārzu un āra kafejnīcu pārstāvjiem, nākas secināt, ka latu nomaiņa pret eiro alus cenas nav ietekmējusi. Dažviet tās kāpušas par dažiem santīmiem, bet pārsvarā tās esot iepriekšējās sezonas līmenī.
Vecrīgas alus dārza „Egle” bārmenis stāsta, ka alus cenas šosezon mainījušās vien par dažiem santīmiem. „Pārsvarā cenas ir iepriekšējā līmenī, varbūt kāpušas par 2,3 santīmiem sakarā ar latu nomaiņu pret eiro, bet acīmredzams kāpums tām nav.” „Eglē” alu varot iegādāties par 2,50 līdz 4 eiro, tas atkarīgs no alus markas un ražotājvalsts. Taču uzrunātais bārmenis atzīst – „Vienmēr jau atradīsies kāds, kuram tā cena nepatiks.” Tas gan vairāk attiecināms uz vietējiem, ārzemju tūristu ir vairāk, un arī par cenām tie nesūdzoties.
Arī Līvu laukumā esošo āra kafejnīcu pārstāvji apgalvo, ka cenas varbūt kāpušas nedaudz uz augšu, bet tas viss „norakstāms” uz eiro ieviešanu. „75% apmeklētāju pie mums ir ārzemju tūristi, un viņiem šīs cenas liekas kā kapeikas,” teic bārmene, taču tiem latviešiem, kuri par alus cenām sūkstās, viņa atgādina –„Tā ir Vecrīga, un tādas te ir tās cenas. Cilvēki taču zina, uz kurieni nāk.”
Kasjauns.lv/Foto: Ieva Lūka/Leta