Šogad būs laba vasarāju raža, prognozē agronomi
Šogad laba raža no ziemājiem nav gaidāmas, taču vasarāju raža solās būt laba, liecina Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktā ziemāju ražas prognozēšana.
"Cerība uz labu ražu izplēn, jo ziemā ziemāji ir pamatīgi cietuši," biznesa portālam "Nozare.lv" norāda LLKC augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis.
Viņš arī atzīst, ka, piemēram, pavasarī licies, ka rapša sējumi ir labā stāvoklī. Tomēr tie nav labi attīstījušies. "Ziemā cieta rapšu sakņu sistēma. Tādēļ tagad laukos tie izretojušies, bet tukšās vietas aizaugušas ar nezālēm.
Lai iznīcinātu nezāles un varētu laukus novākt, lauksaimnieki jau lieto herbicīdus vai arī desikantus, kas, protams, palielinās pašizmaksu. Nosmidzinātos rapša laukus pirmos varēs vākt jau nedēļas beigās, bet tādēļ būs lielāki arī ražas zudumi," uzsver Balodis.
Pārlieku laba raža nav gaidāma arī graudaugu ziemājiem, kuri veido lielāko īpatsvaru Latvijas kopējā graudaugu ražas bilancē. "Rudziem dažviet novērota veldre, bet raža kopumā tiem varētu būt laba. Ziemas kviešos augi ir mēģinājuši kompensēt ziemā izkritušos, bet vienalga, raža tomēr būs zemāka nekā vidējā pa gadiem", atzīst Balodis.
Šonedēļ LLKC augkopības nodaļas speciālistu veiktā prognoze liecina, ka ziemas kviešu raža gaidāma trīs tonnas uz hektāru, ziemas miežu - 2,3 tonnas uz hektāru, ziemas rapša - 2,3 tonnas uz hektāru, rudziem - 3,3 tonnas uz hektāru, bet tritikālei - 2,5 tonnas uz hektāru.
LLKC speciālisti gan uzskata, ka zināmu mierinājumu sniegs vasarāju raža, kas solās būt laba. "Tomēr tas būs drīzāk tāds psiholoģisks mierinājums, jo līdz šim lauksaimniekiem jau bijuši pietiekami lieli zaudējumi. Jācer arī, ka mēnesis, kas atlicis līdz vasarāju pļaujai, aizritēs bez starpgadījumiem," atzīst Balodis.
Viņš atgādina, ka īpaši šogad cieta ziemāju sējumi Zemgales pusē, kur nelabvēlīgie apstākļi ziemā izpostīja līdz pat 90% sējumu, ko nācās pārsēt ar vasarājiem.
Jau vēstīts, ka Latvijā 2013.gada sezonā graudu kopējā raža bija 1,9 miljoni tonnu, nesasniedzot visu laiku rekordu - 2,1 miljonu tonnu, kas tika ievākts 2012.gadā. Vidējā ražība samazinājusies no 37 centneriem no hektāra 2012.gadā līdz 33,4 centneriem no hektāra 2013.gadā.
Ar graudaugiem tika apsēti 583 900 hektāru, kas ir par 9300 hektāriem jeb 1,6% vairāk nekā 2012.gadā.