Personāla vadīšanas asociācija stīvējas pret izmaiņām darba likumā
Iespēja saņemt ne mazāk par vienu darba dienu garāku atvaļinājumu darbiniekiem, kuru aprūpē ir viens vai divi bērni vecumā līdz 14 gadiem, būtu jānodrošina ar koplīgumu, nevis likuma grozījumiem, uzskata Latvijas Personāla vadīšanas asociācija (LPVA).
Saeima 5.jūnijā otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Darba likumā, kas cita starpā paredz minētās izmaiņas.
LPVA norāda, ka šādas izmaiņas būtiski palielina uzņēmuma personāla izmaksas un darbinieka prombūtni, jo papildatvaļinājums pienāksies lielam skaitam darbinieku.
"Uzskatām, ka jautājumi par papildatvaļinājuma dienu piešķiršanu un citu apmaksātu atpūtas laiku būtu risināmi koplīgumā, darba devējam un darbinieku pārstāvjiem par to vienojoties, nevis Darba likumā, kas ir saistošs visiem darba devējiem," pauž asociācijas valdes priekšsēdētāja Eva Selga.
LPVA vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājai Aijai Barčai (ZZS) sniegusi savu viedokli arī par citiem ar Darba likuma grozījumiem saistītiem jautājumiem.
Kā ziņots, grozījumi tāpat paredz tiesības vecākiem uz īslaicīgu prombūtni bērna saslimšanas gadījumā.
Likuma grozījumiem atbalstītais priekšlikums nosaka, ka darbiniekam, kura aprūpē ir bērns līdz 18 gadu vecumam, ir tiesības uz īslaicīgu prombūtni bērna saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kā arī lai piedalītos bērnu veselības pārbaudē, ja šādu pārbaudi nav iespējas veikt ārpus darba laika.
Par šo īslaicīgo prombūtni darbiniekam savlaicīgi jāpaziņo darba devējam. Prombūtne nevar būt par pamatu darba līguma uzteikšanai.
Tāpat deputāti atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumu iekļaut Darba likumā aizliegumu nakts darbinieku, kura darbs saistīts ar īpašu risku, nodarbināt vairāk par astoņām stundām diennakts periodā, kurā viņš veicis nakts darbu. Tomēr deputāti vienojās arī par izņēmuma gadījumiem.
Saeimai par attiecīgo likumprojektu būs jālemj vēl trešajā, galīgajā, lasījumā.
LETA