Vai pircēju mānīšana? "Latvijas produktā" no mūsu ražojuma nav ne smakas
Lai arī riekstu un augļu maisījuma „Kārumniekiem” noformējums liek domāt, ka produkts ir teju nacionāla delikatese, no Latvijas garšas tajā nav ne smakas. Tomēr par pircēju maldināšanu šādu reklāmas triku nevar uzskatīt.
Bizness un ekonomika

Vai pircēju mānīšana? "Latvijas produktā" no mūsu ražojuma nav ne smakas

Jauns.lv

Veikalos ir nopērkami produkti, kas it kā ražoti Latvijā un rotāti ar nacionālo simboliku. Tomēr bieži vien tas ir ražotāju triks un par nacionālu ražojumu uzskatītā precē nav ne smakas no mūsu produktiem. Tā, piemēram, augļu maisījumā „Kārumniekiem” ir gardumi tikai no Čīles, Vjetnamas un citām eksotiskām zemēm.

Uz SIA „Alis Co” ražotā riekstu un žāvētu augļu maisījuma „Kārumniekiem” lepni rotājas uzraksts „Izcelsmes valsts: Latvija” un to izgrezno arī latvju nacionālās rakstu zīmes, kas atgādina Lielvārdes jostas zīmējumu. Tas viss pircējam liek domāt, ka „Kārumniekiem” ir īpaši izsmalcināta Latvijas produktu delikatese. Iespējams, daudzi tūristi šo gardumu aizvedīs uz savām mājām kā Latvijas delikatesi. Tomēr šajā produktā no Latvijas garšas nav ne smakas.

Nelabvēlīgi ietekmē bērnu uzmanību un izraisa alerģiju

Iepakojuma aizmugurē maziem burtiņiem varam izlasīt, ka maisījumā „Kārumniekiem” ir rozīnes no Čīles, rieksti no Vjetnamas un Gruzijas, mandeles no ASV, kā arī zemenes un ķirši no Ķīnas. Tāpat tur minēts, ka kāda produktu sastāvdaļā 50% ir cukurs. Neviens Latvijā audzēts rieksts vai auglis „Kārumniekiem” nav sastopams. Pircējus arī „ uzrunā” brīdinājuma teksts, ka produkts var nelabvēlīgi ietekmēt bērnu aktivitāti un uzmanību, kā arī izraisīt alerģisku reakciju.

Lai radītu pārliecību, ka produkts ir īsta Latvijas prece, tā etiķeti rotā nacionālās simbolikas zīmes. Kasjauns.lv interesējās, vai šāds preces noformējums nav pircēju maldināšana. Izrādās, ka formāli nav kur piesieties. Arī nacionālie raksti neatgādinot Lielvārdes jostu. Ja zīmes būtu sarkani baltos toņos, tad tā varētu būt, bet šai gadījumā tās ir oranži sarkanos toņos.

PVD: „Pircēju maldināšana nav saskatāma”

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Inese Levane Kasjauns.lv skaidroja:

„Pārtikas preču marķējumā norāda ziņas par pārtikas preces izcelsmes vietu, ja šādas informācijas trūkuma dēļ patērētājam var rasties maldinošs priekšstats par patieso pārtikas izcelsmes vietu (to nosaka Ministru kabineta 2004. gada 23. novembra noteikumu Nr. 964 „Pārtikas preču marķēšanas noteikumi” (MK Nr. 964) 14.8. apakšpunkts).

Tā kā pārtikas produkts „„Kārumniekiem” - žāvētu augļu un riekstu maisījums” ir ražots Latvijas uzņēmumā SIA „Alis Co”, kur veikta pēdējā būtiskā ekonomiski pamatotā pārstrāde vai apstrāde, kas beidzas ar jauna produkta ražošanu, uzņēmējs ir norādījis produkta izcelsmes valsti Latvija zem produkta tirdzniecības nosaukuma. Tomēr, lai nemaldinātu patērētājus par sastāvdaļu faktisko izcelsmes vietu, uzņēmējs sastāvdaļu sarakstā ir norādījis visu produkta izejvielu izcelsmes valstis.

Cukura norāde 50% attiecas uz Ķīnas izcelsmes žāvētajiem ķiršiem, kas ir šī produkta sastāvdaļa, nevis uz pašu produktu. Žāvētajiem ķiršiem marķējumā sniegta informācija par tā sīkāku sastāvu, tas ir produkts sastāv no ķiršiem (49%), cukura (50%) un pārtikas piedevām. Uzņēmējs šajā gadījumā ir norādījis visas produkta kompleksās sastāvdaļas, kā to nosaka MK Nr. 964 32. punkts, kurš paredz: ja pārtikas preces sastāvdaļa ir vairāku sastāvdaļu komplekss, tā elementus uzskata par attiecīgās pārtikas preces sastāvdaļām un norāda produkta marķējumā. Apskatot šo informāciju, iespējams, ka uzņēmējam būtu jākoriģē produktu sastāvdaļu sarakstā pieturzīmes un iekavas, lai patērētājs skaidrāk varētu izprast informāciju par sastāvdaļām un to kompleksajām sastāvdaļām, par ko arī aizrādīsim uzņēmējam.

MK Nr. 964 43. pants paredz, ka pārtikas preču sastāvdaļu sarakstā norāda sastāvdaļas, kuras minētas šo noteikumu 1. pielikumā (alergēnu saraksts, ko obligāti norāda marķējumā) vai ir iegūtas no tām un lietotas preču ražošanā un ir galaproduktā, arī pārveidotā veidā. Cukurs 1. pielikuma sarakstā nav definēts kā alergēns.

Izvērtējot marķējuma krāsaino uzlīmi, uz kuras izvietots produkta marķējums, un tās saistību ar nacionālo simboliku - Lielvārdes jostu, PVD nesaskata maldināšanu, jo Lielvārdes josta ir veidota no divām krāsām – sarkanās un baltās, bet minētajā gadījumā marķējuma krāsainais raksts ir oranži sarkanos toņos, turklāt līdzīgi raksti ir vērojami arī citu tautu nacionālajos rakstos.”

Tā kā pircējam, veikalā iegādājoties „Latvijas preci”, vispirms rūpīgi jāizpēta produkta sastāvdaļas, lai pašmāju preces vietā nenopirktu eksotisku zemju ražojumu miksli. Kā var spriest no PVD atbildes, tad šāds pirkums var nebūt nekāds retums.


Elmārs Barkāns/Foto: Rojs Maizītis