Straujuma: "Grūti iedomāties, ka varētu mainīt izraudzīto "Citadeles" investoru"
Premjerministre nesniedza detalizētu informāciju par saņemto investoru piedāvājumu.
Bizness un ekonomika

Straujuma: "Grūti iedomāties, ka varētu mainīt izraudzīto "Citadeles" investoru"

Jauns.lv

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) neredz iespēju mainīt jau izraudzīto bankas "Citadele" investoru. "Es neredzu iespēju nomaiņai, bet jautājums - ko valdība lems," šodien pēc koalīcijas partiju sanāksmes žurnālistiem sacīja valdības vadītāja.

Vaicāta par summu, ko valsts vēlētos iegūt šajā darījumā, Straujuma atzina, ka informatīvajā telpā ir izskanējuši dažādi un nepareizi skaitļi, tāpēc tos viņa nevēlētos komentēt.

Investors lūdzis vienu no lielajiem auditoriem izvērtēt banku "Citadele", un izvērtējums ir "ar zināmām bažām". Ņemot vērā auditorkompānijas paustās bažas, investors gribētu pirkuma līgumā paredzēt "gan uz leju cenas samazinājumu, gan uz augšu noteiktu summu", sacīja Ministru prezidente. Uz augšu runa ir par fiksētu summu, kas ir vairāki desmiti miljoni, bet uz leju summa nav fiksēta. "Protams, valdība nepieņems nefiksētu summu uz leju, tur ir nepieciešama summas fiksācija," sacīja politiķe. Viņa nekomentēja, kāda ir iespējami zemākā robeža, jo par to rīt spriedīs valdība.

Vaicāta, vai cenas dēļ iespējams nomainīt izraudzīto investoru pret citu, Straujuma sacīja, ka neredz būtiskas cenu atšķirības ar to, kas iepriekš tika piedāvāts. Arī iepriekšējais investors saistošajā piedāvājumā prasījis šādu slieksni - minimālo un maksimālo no fiksētās cenas. "Cena ir viens kritērijs, vēl viens kritērijs - mūsu finanšu tirgu dažādošana, stabilitāte un reputācija," sacīja Straujuma.

Viņa uzsvēra, ka par "Citadeles" investora piesaisti otrdien lems valdība. Turklāt jāvērtē arī, ko saka Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, kurai pieder 25% "Citadeles" akciju un kura piekrīt sadarboties tikai ar izraudzīto investoru, skaidroja Straujuma un atzina, ka viņai grūti iedomāties, ka varētu nomainīt investoru.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāte Dana Reizniece-Ozola žurnālistiem norādīja, ka koalīcijas sanāksmē sniegtā informācija par "Citadeli" bija diezgan ierobežota, tāpēc ZZS uzticēsies saviem pārstāvjiem valdībā, kuri valdības sēdē arī pieņems lēmumu.

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) deputāts Jānis Dombrava sacīja, ka VL-TB/LNNK pozīcija šajā jautājumā nav mainījusies - ideālā variantā "Citadele" jāsaglabā valsts īpašuma. Tomēr, ja tā tiek pārdota, obligāti jāzina patiesā labuma guvējs, bet cena nedrīkst būt tāda, kas varētu valstij radīt zaudējumus. Uz šiem principiem arī balstīsies nacionālās apvienības ministru lēmums.

Savukārt finanšu ministrs Andris Vilks (V) uzsver, ka Latvijai ir jāpilda savulaik uzņemtās saistības un "Citadele" jāpārdod. Finanšu ministra ieskatā, norises Eiropas, ASV un citos finanšu tirgos, kā arī bankas "Citadele" labie finanšu rādītāji ir īstais brīdis investoru piesaistei. Visā Eiropā ir arī citi finanšu aktīvi, ko piedāvāt investoriem, tādēļ arī Latvijai jākonkurē ar šo daudzveidīgo piedāvājumu.

"Absurdas ir runas, ka bankas "Citadele" pārdošanu varētu atlikt vai atcelt vispār, tā ir jāpārdod jau tagad, kā tas ir paredzēts bankas restrukturizācijas plānā un savulaik uzņemtajās saistībās. Turklāt nav pieļaujama situācija, ka varētu rasties vajadzība bankā ieguldīt Latvijas nodokļu maksātāju naudu, lai uztaisītu lielu valsts banku, kas konkurē ar citiem tirgus dalībniekiem. Tāpat nevaram neņemt vērā nestabilo ģeopolitisko situāciju, kuras dēļ grūti prognozēt, kā situācija pasaulē mainīsies nākamajos gados," paziņojumā medijiem norāda finanšu ministrs.

Viņš vērš uzmanību, ka bankas "Citadele" grupa šā gada pirmajā pusē ir pārsniegusi visa 2013.gada peļņu, kas ir ļoti labs un investoriem pievilcīgs rezultāts. Tāpat vairākas starptautiskās kredītreitingu aģentūras šogad ir paaugstinājušas Latvijas kredītreitingu un Latvijā sekmīgi ieviests eiro - arī tie ir investoru piesaistei labvēlīgi nosacījumi.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) apstiprināto restrukturizācijas plānu Latvijai jāpiesaista bankas investors līdz šī gada beigām, jo valsts nevar būt spēlētājs finanšu tirgū. Pretējā gadījumā banku pārdos pati EK, un šādā gadījumā pārdošanas cena varētu būt ļoti zema un valstij neizdevīga. Pat tad, ja Latvija varētu paturēt banku "Citadele", jārēķinās ar skarbu konkurenci pasaules finanšu tirgū un nepieciešamību regulāri papildināt tās kapitālu, skaidro Vilks.

Valdība iepriekš aiz slēgtām durvīm nolēma turpināt sarunas par bankas "Citadele" iegādi ar vienu investoru - ASV fondu "Ripplewood Holdings", dodot tam tiesības izvērtēt iespējas iegādāties "Citadeli" par 113 miljoniem eiro. Oficiāli ne potenciālā investora vārds, ne arī darījuma summa nav nosaukti. Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" pagājušajā nedēļā ziņoja, ka "Ripplewood Holdings" par bankas iegādi vēlas maksāt uz pusi mazāku summu, nekā to piedāvā valdība, proti, fonds izteicis vēlmi banku iegādāties par 63 miljoniem, liecina raidījuma rīcībā esošā informācija.

LETA, Foto:  AFP/LETA