Reklamē aizliegtos antiradarus; policija var vien dusmoties
Antiradaru tirgotāji savu preci piedāvā ar visnotaļ agresīvām reklāmām, kas reklāmas balansē uz likuma un ētikas robežas.
Auto un tehnoloģijas

Reklamē aizliegtos antiradarus; policija var vien dusmoties

Jauns.lv

Kaut arī Latvijā ir aizliegts lietot antiradarus un par to izmantošanu draud sods, tos tirgot drīkst. Piemēram, Rīgā, Krasta ielā, izvietota liela, uz likuma robežas balansējoša reklāma. Policija par to nav sajūsmā un prāto iegādāties antiradaru ķērājus – „antiradaru antiradarus”.

Lielizmēra reklāmā firma „Ronin” aicina šoferus iegādāties radaru detektorus, lai viņi laikus spētu nopeilēt policijas izliktos radarus, samazinātu ātrumu un izvairītos no soda. Interesants ir reklāmas noformējums – policists, kurš rokā tur radaru, pārsvītrots ar sarkanu svītru. Antiradarus piedāvā iegādāties arī vairākas citas firmas, cena svārstās no vairākiem simtiem līdz pat vairāk nekā 1000 eiro.

“Neko nelegālu netirgojam!”

Viens no uzņēmuma „Ronin” īpašniekiem Kristofers, kurš nevēlas nosaukt savu uzvārdu, teic: “Neko nelikumīgu jau netirgojam, policijai nav iemesla vērsties pret mūsu reklāmu. Tas nav nekas nelegāls! Pie mums radaru detektorus iegādājas tie, kas daudz braukā pa Eiropu. Čehijā, Spānijā un Anglijā tie ir atļauti. Arī Vācijā ir piņķerīgs likums, kas var pieļaut to lietošanu. Pie mums tos pirkt nenāk neviens, kas nezina, ka Latvijā antiradaru izmantošana ir aizliegta.”

Kristofers uzsver, ka pārstāv lielas ASV kompānijas meitasuzņēmumu, „Ronin” esot uzņēmumi 14 Eiropas valstīs, tirgojot arī daudz ko citu. “Ja nedrīkstētu tirgo radaru detektorus, tad jau būtu jāaizliedz arī mikroviļņu uztvērēju pārdošana. Piemēram, veikalos var nopirkt skenerus, ar kuriem var noklausīties policistu sarunas pa rāciju,” piebilst uzņēmējs.

Sods: 55 eiro

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis atzīst, ka nav priecīgs, ja autovadītāji izmanto antiradarus un tādējādi pārkāpj likumu. Tomēr likumsargi nav tiesīgi aizliegt to tirgošanu, jo – kas nav aizliegts, tas ir atļauts.

“Latvijā ar likumu ir aizliegts izmantot antiradarus. Ceļu satiksmes noteikumos par to paredzēts administratīvais sods – 55 eiro un ierīces konfiskācija. Nebūtu ētiski šādā veidā reklamēt antiradrus. Tas, ka uzņēmēji tos var tirgot, vērtēju negatīvi,” saka Krapsis, kurš šīs ierīces redzējis arī auto un citas tehnikas izstādēs.

Pērn par antiradaru lietošanu sodīti 113, šā gada pirmajos astoņos mēnešos – 66 autovadītāji. Antiradaru lietošanu atklāt esot diezgan sarežģīti, jo tos pa gabalu nevar redzēt. Šoferi izdomā visvisādus uzlabojumus, lai tos apslēptu. “Antiradarus parasti pieliek pie priekšējā stikla, bet nesen atklājām, ka tāds bija ievietots zem motora pārsega, aiz motora restēm,” stāsta Krapsis.

Izmanto arī telefonus

“Pienāks laiks, un tie tiks atklāti!” sola policists. “Pasaulē ir tehniskas ierīces, kas ļauj ne tikai vizuāli konstatēt, ka mašīnā ir antiradars. Mums tāda nav, bet domājam, ka tādu vajadzētu iegādāties.”

Tiesa, antiradari nav vienīgais pretpolicijas līdzeklis. Pēdējā laikā daudzi autovadītāji izmanto mobilās aplikācijas, kas telefonā lejuplādētajās ceļu kartēs ļauj tiešsaistē norādīt, kur ir izveidojies sastrēgums, notiek remontdarbi un arī – kur pārkāpējus vaktē policisti.


Elmārs Barkāns/Foto: Rojs Maizītis