"Rimi" pamanās tirgot ananasus, kas it kā auguši Latvijā
„Rimi” pircējiem ir ekskluzīva iespēja – iegādāties „Latvijas izcelsmes” ananasus. Pēc Kasjauns.lv iztaujāšanas veikalnieki tomēr atzinās, ka konkrētie ananasi auguši Kostarikā.
Bizness un ekonomika

"Rimi" pamanās tirgot ananasus, kas it kā auguši Latvijā

Jauns.lv

„Rimi” lielveikalos var nopirkt ananasus, kuru izcelsme – melns uz balta rakstīts! - ir Latvija. Kasjauns.lv lasītāja Kristīne jautā: „Vai tik tiešām Latvijā ierīkotas ananasu plantācijas, par kurām zina tikai veikals?”. Lielveikalu tīkls tomēr atzina, ka Latvijā ananāsi neaug un tirgotie tropu augļi nākuši no Kostarikas.

Kristīnei iepirkšanās „Rimi” veikalā uzdeva arī visnotaļ neierastu jautājumu: „Vai tik tiešām Latvijā aug ananasi?” Viņa nopirka pārsimts gramu sagrieztu ananasu šķēles, uz kura iepakojuma skaidrā latviešu valodā bija rakstīts: „Izcelsme: Latvija”. Ne valsts, ne arī kādā svešvalodā uz iepakojuma nebija minēts, ka šis auglis būtu novākts kādā tropu zemē.

„Rimi Latvia” vecākās sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere Kasjauns.lv skaidroja: „Diemžēl ananasi Latvijā joprojām neaug, taču šim konkrētajam produktam ražotājs tiešām ir „Rimi Latvia”. No Kostarikas mēs saņemam svaigus ananasus, kurus Latvijā nomizojam, sagriežam šķēlītēs un iefasējam. Tā kā „Rimi Latvia” ir šī fasētā produkta ražotājs, tad, atbilstoši pastāvošajiem produktu marķējuma noteikumiem, kā produkta izcelsmes valsts ir norādīta Latvija. Jau tuvāko nedēļu laikā uz produktu marķējuma sāksim norādīt arī produkta izcelsmes valsti”.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Inese Levane Kasjauns.lv jau savulaik skaidroja, ka uz pārtikas preču marķējuma kā izcelsmes valsti norāda to valsti, kur tā tikusi apstrādāta vai sagatavota. Tādējādi pircējam var rasties priekšstats, kā kāds Latvijai eksotisks produkts tik tiešām ir audzēts tepat Zemgales līdzenumos vai Daugavas krastos, kaut gan īstenībā tas nācis no Amazones džungļiem vai Vjetnamas rīsu laukiem.

Tomēr te jāpiebilst, ka Pārtikas preču marķēšanas noteikumi nosaka:

„Ja pārtikas produkta izcelsmes valsts vai izcelsmes vieta ir norādīta, bet nav tā pati, kas tā galvenajai sastāvdaļai: * norāda arī attiecīgās galvenās sastāvdaļas izcelsmes valsts vai izcelsmes vietu; vai * norāda, ka galvenās sastāvdaļas izcelsmes valsts vai izcelsmes vieta atšķiras no pārtikas produkta izcelsmes valsts vai izcelsmes vietas”.

Elmārs Barkāns/Foto: aculiecinieka foto, Lita Krone/LETA