Nelegālo aizdevēju upuris Vilnis: viņi draudēja izmantot manu pasi, lai iegādātos dažādas preces
Nelegālie aizdevēji, kuri darbojas ar kriminālām metodēm, izmisumā iedzinuši daudzus Latvijas iedzīvotājus. Legālie nebanku kredītdevēji aicina piesargāties no pagrīdes augļotājiem.
Bizness un ekonomika

Nelegālo aizdevēju upuris Vilnis: viņi draudēja izmantot manu pasi, lai iegādātos dažādas preces

Jauns.lv

Šantāža, draudi, bezizeja, izmisums – tās ir lietas ar kurām bija jāsastopas Vilnim, kurš nonāca kriminālo nelegālo aizdevēju nagos. Viņš Kasjauns.lv atklāja savu bēdīgo pieredzi un aicina citus neuzķerties uz nelegālajiem aizdevējiem.

Kriminālās metodes

Kasjauns.lv jau vairākkārtīgi rakstījis un aicinājis cilvēkus uzmanīties no nelegālajiem naudas aizdevējiem, kuri, izmantojot sludinājumu portālus, piedāvā ātri aizņemties naudu. Šie aizdevēji izmanto kriminālas metodes – aizdod naudu uz milzīgiem procentiem, pieprasa ķīlā atstāt pasi, nesastāda līgumus un pēc tam draud nelegālos darījumos izmantot ķīlā atstāto pasi. Nereti cilvēks, kuram nav iespēju naudu aizņemties bankās, iekrīt nelegālo darboņu nagos un viņam no tiem atbrīvoties ir lielas problēmas, tas prasa gan nervus, gan līdzekļus.

No nelegālajiem augļotājiem piesargāties aicinājuši legālie nebanku aizdevēji. Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane teikusi: „Nelegālie aizdevēji kļūst par satraucošu problēmu Latvijā – tas attiecas gan uz nelegālajiem lombardiem, gan kredītdevējiem, kas pakalpojumus internetā sniedz no ārvalstīm, apejot Latvijas likumus. Visi šie nelegālie uzņēmumi izskatās tieši tāpat kā licencētie pakalpojumu sniedzēji – līdzīgas mājas lapas, izkārtojums un vizuālie elementi. Un nav brīnums, ka patērētājs var apjukt un nesaprast, kurš ir legālais kredītdevējs un ievēro visus likumus, bet kurš pakalpojumu sniedz nelegāli”.

Vilnis: „Komunikācija bija ļoti nepatīkama un agresīva”

Kasjauns.lv aicināja savus lasītājus dalīties pieredzē ar nelegālajiem aizdevējiem. Lūk, ko atklāja Vilnis:

„Kādu laiku atpakaļ biju nonācis naudas grūtībās un, ciemojoties Rīgā pie radiem, nācās aizņemties pie nelegālajiem kreditoriem, kurus atradu portālā SS.lv. Tā kā bija ļoti steidzama vajadzība, tad mani neatturēja pat tāda lieta kā pases atstāšana ķīlā. Aizņēmos 200 eiro uz diviem mēnešiem, lai gan tika prasīti 35% mēnesī. Diemžēl, nepaprasīju nekādu līgumu, neko, kas varētu man kaut kādā veidā palīdzēt atrisināt šo jautājumu. Kad biju nokavējis pāris dienas atgriezt šo kredītu, jo nekādi netiku uz Rīgu, lai naudu atdotu, sāku saņemt draudu zvanus: ja to neatgriezīšu, izmantos manu pasi, lai uz mana vārda iegādātos dažādas preces. Pati komunikācija bija ļoti nepatīkama un agresīva, nevienam nenovēlu būt manā vietā. Šobrīd šo parādu esmu jau nokārtojis, bet turpmāk nekad, nekad vairs neaizņemšos šādā veidā.

Pēc manas kļūdas, esmu arī mēģinājis aizņemties pie legālajiem īstermiņa kredīta devējiem Latvijā. Tur nebija nekādu problēmu un, ja nācās kavēt, tad cilvēcīgi visu varēja sarunāt. Zinu, ka, ja būs nepieciešamība, pie tiem aizņemšos arī turpmāk! Redzot to, ka daudzās vietās Latvijā bankas slēdz savas filiāles un noņem bankomātus, kas man apgrūtina iespēju aizņemties no bankas, ātrie kredīti principā ir vienīgais veids kā aizņemties, ja ir tāda nepieciešamība!

Šobrīd esmu dzirdējis, ka ir plānots ierobežot šo nozari, kas var novest pie tās likvidācijas. Ja tas tā notiks, vai tiešām man kā lauku cilvēkam, nepieciešamības brīdī, vienīgā iespēja būs aizņemties pie nelegāļiem, atstājot ķīlā savu pasi?”

Dace: „Vai tas nav absurds?”

Šķietami vienkāršā aizņemšanās no nelegālajiem aizdevējiem, var iedzīt vēl lielākos parādos un taisnību atrast tepat Latvijā var izrādīties neiespējami, rakstīja Kasjauns.lv. Viens no šādiem upuriem bija Dace.

Viņa pirms gada aizņēmās 200 eiro no Latvijā nelicencēta mikrokredītu izsniedzēja. Dace pat nevarēja iedomāties, ka pēc gada, kas pavadīts nebeidzamās cīņās ar aizdevēju un parādu piedzinēju, par vienīgo iespēju panākt savu taisnību kļūs tiesāšanās Čehijas tiesā.

Dace aizņēmās naudu no kreditoru kompānijas „ARJ Group s.r.o.”, kas Latvijā darbojas ar zīmolu creditday.eu. Abas puses vienojās, ka parāds jaunajai sievietei jāatdod mēneša laikā. Tā kā Dacei radās naudas grūtības, atmaksu pagarināja vēl par mēnesi. Izrādās, ka šajā laikā Daces parāds palielinājās līdz 314 eiro, lai gan 46 eiro no aizņemtajiem 200 eiro jau bija apmaksāti. Aizdevēji paziņoja, ka viņi Daces vārdu iekļāvuši parādnieku „Melnajā lapā”, kas viņai radīja pamatīgu satraukumu.

„Es nekad nevarēju iedomāties, ka Latvijā finanšu pakalpojumu varētu nodrošināt uzņēmums, kas šeit nav licencēts. Kā tiesiskā valstī var izveidoties situācija, ka ir aizdevēji, kurus neviens nekontrolē, un tie var darīt, kā vien vēlas? Tā kā uzņēmums ir reģistrēts Čehijā, es ar savu sūdzību varu vērsties šīs valsts tiesā. Vai nav absurds?” Kasjauns.lv teica Dace. Šobrīd Dacei juridisko palīdzību sniedz Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija.

Kasjauns.lv/Foto: Vida Press