Ieguldi 100 dolārus, bet nopelni 42 tūkstošus! Brīdina par jaunu shēmu, kurā piedāvā nopelnīt daudzus tūkstošus
Nesen Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) saņēma informāciju par kārtējo piramīdveida shēmu. Centra vadītāja Baiba Vītoliņa intervijā portālam Jauns.lv aicināja iedzīvotājus neiesaistīties nekādās piramīdveida shēmās.
“Mums nav ziņu, vai daudz cilvēku uz kaut ko tamlīdzīgu iekrīt, bet tā ir viena no sen izdomātām lietām, ka bagāti paliek tikai paši pirmie, kas šo shēmu sāk. Tiek pārdotas nevis preces vai pakalpojumi, bet būtībā cilvēki pelna no nākamo klientu iesaistīšanas biznesā.
Jāsaprot, ka tas nevar turpināties mūžīgi, līdz ar to šāda veida piramīdveida shēmas kaut kad beidzas. Pārsvarā gadījumos patērētājs nav shēmas sākumā, bet beigās, tādējādi patērētājs var zaudēt visus ieguldījumus, ko ieguldījis šajās piramīdveida shēmā.”
Nav reāli maz ieguldīt un daudz nopelnīt
Saskaņā ar Negodīgas komercprakses aizlieguma likumu šādas piramīdveida shēmas ir aizliegts realizēt. Taču speciālisti brīdina patērētājus, ka pasaulē nekas nav mainījies un pastāv šādas vieglas pelņas piramīdveida shēmas, kurās sola, ka var maz ieguldīt un daudz nopelnīt.
Jāsaprot, ka tas nav reāli. Visticamāk, šādās shēmās nopelnīs tikai pirmie dalībnieki.
Pārāk labi, lai tā būtu patiesība
Kā cilvēks var zināt, ka saskaras ar piramīdveida shēmām? Lielākoties to var redzēt pēc aicinājumiem piesaistīt darbībai citus cilvēkus. Caur to kļūst diezgan skaidrs, ka shēma balstās uz citu cilvēku iesaistīšanu, nevis preču vai pakalpojumu izmaksām.
“Pamatā tiek reklamēti mazi ieguldījumi un lieli labumi. Tā ir viena no pazīmēm, ka shēma, visticamāk, nav reāla. Izskatās pārāk labi, lai būtu patiesība! Tā ir viena no pamata lietām, kā atpazīt neticamus piedāvājumus,” Vītoliņa raksturoja.
Kaunas, ka iekrituši krāpnieciskās shēmās
Viņa arī atzina, ka Latvijas iedzīvotāji maz vēršas pie PTAC speciālistiem saistībā ar līdzīgām shēmām. “Jāatzīst, ka latvieši maz vēršas par krāpniecības shēmām. Iespējams tādēļ, ka cilvēki parasti kaunas, ka tādās iekrituši. Ne vienmēr šādas lietas izstāsta.”
Ja kāds ir iekritis krāpnieciskā shēmā, būtu labi, ja viņš vērstos pie speciālistiem un likumsargiem un pastāstītu par to, jo tādā veidā varētu pasargāt arī citus iedzīvotājus. Arī PTAC speciālisti varētu labāk saprast šīs shēmas un to organizētājus.
Ieguldi 100 dolārus, nopelni vairāk nekā 42 tūkstošus
Kopumā ir ieteikums: ja cilvēki redz kādu piedāvājumu, kas izskatās pārāk labs, lai būtu ticams, tad jāizturas vismaz piesardzīgi. “Par tādiem piedāvājumiem, kur jāiegulda nauda, noteikti jābūt piesardzīgiem. Kāpēc gan lai tik vienkāršā veidā varētu nopelnīt tik lielu naudu? Piemēram, kāpēc lai, ieguldot 100 dolārus, varētu nopelnīt vairāk nekā 40 tūkstošus dolāru?
Ir jautājums, kur nauda var rasties? Tikai no tā, ka jūs piesaistāt nākamos cilvēkus. Tā ir aizliegta darbība!”
Brīdina, lai cilvēki neiekristu
Redzot šo nesamērību starp pieprasītajiem ieguldījumiem un nopelnāmo summu, redzama liela nesamērība, kas mudina būt uzmanīgiem. “Var jau būt, ka ļoti daudz cilvēku neiekrīt uz šīm lietām, bet mēs gribam brīdināt, lai cilvēki neiekristu. Mēs ceram, ka cilvēki neiekritīs uz šādām lietām, ka esam mācījušies no pagātnes!” viņa pauda cerību.
Aicinājums izplatīts "YouTube" platformā
PTAC speciālisti nesen brīdināja, ka "YouTube" platformā izplatīts aicinājums iesaistīties piramīdveida shēmā "Gift of Legacy", solot līdz pat 42 700 ASV dolāru lielu peļņu, sākotnēji investējot (dāvinot) 100 dolārus.
Videomateriālā izskaidrota shēmas būtība - "dāvinot" 100 dolārus un piesaistot vismaz divus jaunus "dāvinātājus", jaunais dalībnieks nonāk nākamajā kārtā, savukārt brīdī, kad katrs no piesaistītajiem "dāvinātājiem" atkal būs atradis vismaz divus "dāvinātājus", dalībnieks nonāk tālāk nākamajā kārtā.
Vilina ar iespēju nopelnīt tūkstošus
Pēc vēl viena šāda cikla atkārtošanās tiek saņemta iespēja kļūt par to personu, kas pati saņem "dāvinājumus". Kļūstot par saņēmēju un veicot jau lielākas iemaksas nākamajā līmenī, tiek piedāvāts pakāpeniski saņemt "dāvanās" līdz pat 42 700 dolāriem.
Tādējādi sākotnēji jaunam dalībniekam kā "dāvinātājam" jāsamaksā 100 dolāri, otrajā līmenī 400, trešajā līmenī 1600 un ceturtajā jau 5000 dolāru, par to solot peļņu 42 700 dolāru apmērā. Vienlaikus videomateriālā nepārtraukti tiek mudināts veidot savu "komandu", proti, piesaistīt jaunus "dāvinātājus", kas palīdzēs ātrāk sasniegt mērķi.