Jāgatavojas laikus. Kara dēļ Latvijas iedzīvotāju enerģētiskā nabadzība drīzumā varētu pieaugt
Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un tās būtisko ietekmi uz dabasgāzes tirgu, AS "Latvijas gāze" šonedēļ brīdināja par ievērojamu dabasgāzes cenas pieaugumu aprīlī. Visticamāk, līdz brīdim, kad ģeopolitiskā situācija pasaulē normalizēsies, energoresursu cenas gan pasaulē, gan Eiropā un attiecīgi arī Latvijā būs svārstīgas un augstākas.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) portālam Jauns.lv norādīja, ka enerģijas tirgi tāpat kā pasaule kopumā šobrīd saskaras ar ļoti augstu neziņu par tālāko notikumu gaitu saistībā ar Krievijas-Ukrainas konflikta saasināšanos.
Lielāki cenu kāpumi un kritumi
“Nenoteiktība finanšu instrumentu tirgos izpaužas kā augstāks risku novērtējums, kas tiek attiecīgi iecenots produktu cenās. Papildus tam, ka lielāka neskaidrība tipiski saistāma ar augstākām cenām, tad šajos apstākļos tirgiem ir tendence uz jaunām ziņām reaģēt saasināti, kas savukārt nozīmē lielākus cenu kāpumus un kritumus,” regulatorā skaidroja.
Cenas būs arī augstākas
No tā var secināt, ka līdz brīdim, kad ģeopolitiskā situācija normalizēsies, energoresursu cenas gan pasaulē, gan Eiropā un attiecīgi arī Latvijā būs svārstīgas un augstākas (gan salīdzinājumā ar ierastu situāciju, gan arī ar šā gada februāra pirmo pusi).
“Līdz ar to šobrīd prognozēt precīzi, cik liela ietekme uz cenām būs tuvāko mēnešu griezumā, ir pāragri, jo ietekmējošie ģeopolitiskie apstākļi joprojām ir strauji mainīgi.”
Intensīvi jādomā, kā darboties nepārtraukti
Vienlaikus Baltijas dabasgāzes sistēmas operatori rūpīgi izvērtē alternatīvus aktuālās situācijas attīstības virzienus, lai arī sarežģītākos apstākļos, kas šobrīd vēl nav iestājušies, spētu nodrošināt sistēmas darbības nepārtrauktību.
“Šie sarežģītie apstākļi arī vairāk kā jebkad norāda uz nepieciešamību un spēju veiksmīgi sadarboties reģionālā līmenī. Šajā sakarā kā pozitīva ziņa minams šā gada 28.februāra Lietuvas un Polijas dabasgāzes pārvades sistēmu operatoru paziņojums, ka maijā darbu varētu uzsākt jau vairākus gadus attīstības stadijā esošais Lietuvas-Polijas dabasgāzes sistēmu savienojums.
Tas būtiski uzlabos Baltijas reģiona gāzes sistēmu integrāciju un piegādes ceļu dažādošanu. Šā brīža dramatisko notikumu attīstība sekmē tīklu savienošanas un jaudu palielināšanas projektu īstenošanu.”
Tikai spekulācijas
SPRK atturējās no konkrētākām prognozēm par kara ietekmi uz enerģētikas nozari: “Attiecībā uz Krievijas-Ukrainas konflikta ilgtermiņa sekām uz enerģētikas nozari reģionā šobrīd būtu iespējams tikai spekulēt, jo patlaban konflikta apmēru un ietekmi noteikt nav iespējams.”
Enerģētiskās nabadzības riski, sākoties nākamajai apkures sezonai
Ko varam darīt jau šodien, lai sagatavotos neskaidrai nākotnei? Regulatorā atbildēja: “Lielākas energoresursu izmaksas ir skaidrs signāls, ka individuālā līmenī, ja vien iespējams, lietotājiem – gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem – būtu jādomā par papildu energoefektivitātes pasākumiem.
Šis ir arī signāls politiskā līmenī jau laicīgi gatavot scenārijus, kādā apmērā varētu būt nepieciešams atbalstīt lietotāju grupas, kuras saskarsies ar enerģētiskās nabadzības riskiem, sākoties nākamajai apkures sezonai.”
Arī mēs katrs varam par to padomāt
Speciālisti atgādināja, ka energoefektivitātes pasākumiem ir būtiska loma, lai izvairītos no enerģijas zudumiem. “Tā ir ne vien energoefektivitāte attiecībā uz siltumu, bet arī uz elektroenerģiju, jo būtiska daļa no dabasgāzes tiek patērēta tieši elektroenerģijas ražošanai.
Tas nozīmē plašas iespējas sniegt pozitīvu artavu ikvienam no mums – gan veicot salīdzinoši vienkāršus un ikvienam pieejamus pasākumus (piemēram, pareiza telpu vēdināšana un mazāk efektīvu spuldžu nomaiņa uz LED spuldzēm), gan finansiāli ietilpīgākus pasākumus (piemēram, siltināšana vai saules paneļu uzstādīšana elektroenerģijas mikroģenerācijai savās mājās).”
"Latvijas gāze" brīdina par dabasgāzes cenas pieaugumu aprīlī līdz 250-300 eiro/MWh
Portāls Jauns.lv jau vēstīja, ka, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un tās būtisko ietekmi uz dabasgāzes tirgu, dabasgāzes cena aprīlim Eiropā atbilstoši šī brīža prognozēm svārstās ap 250-300 eiro par megavatstundu (MWh), pirmdien teikts AS "Latvijas gāze" paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".
Pastāvot prognozēm par šādu dabasgāzes cenas līmeni 2022.gada aprīlī, "Latvijas gāze" aicina dabasgāzes lietotājus atbildīgi izvērtēt savu patēriņa profilu un apjomu kontekstā ar gāzes patēriņa ekonomiskajiem ieguvumiem un lietotāja finansiālajām iespējām veikt samaksu par dabasgāzi.