Finanšu ministrija: "Jūlijā straujākais patēriņu cenu samazinājums pēdējo gadu laikā"
Netipisku sezonālo cenu svārstību un energoresursu cenu samazinājuma sakritības rezultātā jūlijā fiksēts negaidīti straujš patēriņa cenu samazinājums. Salīdzinājumā ar jūniju patēriņa cenas jūlijā kritušās par 1,0%. Tādējādi gada inflācija samazinājusies no 0,6% jūnijā līdz 0% jūlijā. Šis ir straujākais cenu kritums viena mēneša ietvaros kopš 2009. gada. Savukārt tieši jūlijā tik straujš cenu kritums līdz šim nebija fiksēts.
Galvenie inflāciju ietekmējošie faktori gan ir palikuši nemainīgi. Patēriņu cenu izmaiņas Latvijā lielā mērā turpina ietekmēt pasaules energoresursu cenu un pārtikas cenu kritumi. Savukārt pakalpojumu cenu dinamikā nav vērojamas būtiskas izmaiņas. Salīdzinājumā ar 2014. gada jūliju tās kāpušas par 2,6%.
Lai arī pēdējo mēnešu laikā degvielas cenas Latvijā nav būtiski mainījušās, dabasgāzes un siltumenerģijas cenas Latvijā turpina ietekmēt pasaules energoresursu cenu kritums pērnā gada nogalē un šī gada sākumā. Ņemot vērā pēdējo deviņu mēnešu pasaules energoresursu cenas, jūlijā par 11,7% samazināta dabasgāzes cena mājsaimniecībām. Šīs cena tiek pārskatīti divas reizes gadā un pēdējo reizi tika pārskatīta šī gada janvārī.
Tāpat jūlijā turpināja mazināties apkures tarifi, salīdzinājumā ar jūniju samazinoties par 3,6%. Ņemot vērā AS “Latvijas Gāze” sniegto informāciju un pasaules energoresursu cenu atkārtotu kritumu pēdējo nedēļu laikā, siltumenerģijas tarifu samazinājums gaidāms arī turpmākajos mēnešos.
Papildu energoresursu cenām inflāciju jūlijā būtiski ietekmēja arī pārtikas cenu kritums. Lai arī pārtikas cenas kritums jūlijā un augustā vērojams gandrīz katru gadu, šogad tas sākās jau jūnijā un ir izteiktāks nekā iepriekšējos gadus. Iespējams, ka tā rezultātā pārtikas cenu kritums augustā būs mazāks, taču vismaz daļēji šīs tendences ir saistīts ar pasaules pārtikas cenu samazinājumu.
Pie netipiskiem sezonālajiem faktoriem šogad pieskaitāms arī apģērbu un apavu cenu straujais samazinājums jūlijā. Salīdzinājumā ar jūniju to cenas kritušās par 7,9%. Tas ir lielākais apģērbu un apavu cenu viena mēneša kritums kāds jebkad fiksēts Latvijā. Apģērbu un apavu cenu samazinājums veidoja kopumā pusi no jūlijā fiksētās deflācijas, taču atšķirībā no pārtikas cenām, apavu un apģērbu cenas ilgākā periodā ir ļoti stabilas. Tādēļ var prognozēt, ka šo sezonālo kritumu kompensēs straujāks cenu pieaugums rudenī.
Sagaidāms, ka arī turpmākajos mēnešos patēriņa cenu izmaiņas turpinās noteikt ārējie faktori. Inflācija saglabāsies zemā līmenī līdz gada nogalei, kad no datiem pakāpeniski izzudīs degvielas cenu samazinājums pērnā gada nogalē.