Bizness un ekonomika

Patērētājus aicina neiegādāties viltotas preces Itālijā; par to var draudēt cietumsods

Jauns.lv

Eiropas Patērētāju informēšanas centrs (ECC) aicina patērētājus būt uzmanīgiem un neiegādāties viltotas preces Itālijā no ielu tirgotājiem vai neautorizētām tīmekļa vietnēm, jo pircējam var tikt piespriesta brīvības atņemšana līdz astoņiem gadiem, piemērota soda nauda līdz 10 329 eiro, kā arī piemērots administratīvais sods no 100 līdz 7000 eiro.

Kā informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, viltotu preču pirkums vai pat iegāde neuzmanības dēļ var tikt krimināli sodīta - pircējam var tikt piespriests divu līdz astoņu gadu cietumsods un piemērota soda nauda no 516 līdz 10 329 eiro, kā arī var tikt piemērots administratīvais sods no 100 līdz pat 7000 eiro.

Noziedzīgs nodarījums, pieņemot lietošanā zagtas preces, attiecas uz gadījumiem, kad persona iegādājas preci, apzinoties, ka tā ir zagta vai viltota. Ja no preces cenas, kas saistīta ar tās kvalitāti un raksturojumu, vai no pārdošanas konteksta un apstākļiem pircējs var secināt par preces noziedzīgo izcelsmi (piemēram, viltošanu vai zādzību), bet tāpat iegādājas preci, pircējam var tikt piespriests divu līdz astoņu gadu cietumsods un soda nauda no 516 līdz 10 329 eiro. Turklāt, ja veikts šāds aizdomīgs pirkums tikai neuzmanības dēļ, var tikt piemērots līdz sešiem mēnešiem ilgs arests un naudas sods, kas nav mazāks par desmit eiro. Tāpat var tikt piemērots administratīvais sods no 100 līdz pat 7000 eiro.

PTAC skaidro, ka, pērkot viltotas preces, izstrādājumus no ielu tirgotājiem un nereģistrētiem pārdevējiem, tiek degradēts tirgus. Pērkot no tirgotājiem, kas darbojas, neievērojot normatīvus, tiek veicināta nelegālā darba un darbaspēka ekspluatācija, turklāt var tikt apdraudēta patērētāju veselība - viltotas preces var saturēt kaitīgas vielas, piemēram, izmantotajās krāsu piedevās, krāsās vai lakās.

Tiek norādīts, ka ārvalstu tūristi ir biežākie nelegālās tirdzniecības upuri. Attiecībā uz ielu tirgotājiem tūristi tiek aicināti atturēties no preces pirkšanas, savukārt attiecībā uz kioskiem vai kādām citām tirdzniecības vietām, kā arī interneta portāliem, kas piedāvā dizaineru preces, patērētājiem iesaka izvērtēt preču kvalitāti un cenu, salīdzināt tās ar tā paša vai līdzīgu zīmolu produktu aprakstiem, kas var liecināt par cenas ticamību un preču autentiskumu. Tomēr, ja šie elementi nav zināmi vai ir neskaidri, ieteicams izvairīties no konkrētās preces iegādes.

LETA