foto: unsplash.com
Pusgadsimta laikā saražoti daži miljoni plastmasas flamingu, kamēr šo īsto putnu atlicis ap 950 000 īpatņu.
Pusgadsimta laikā saražoti daži miljoni plastmasas flamingu, kamēr šo īsto putnu atlicis ap 950 000 īpatņu.
Auto un tehnoloģijas

Cilvēce saražojusi vairāk, nekā sver daba

Jauns.lv

Pagājušā gada nogalē pirmo reizi vēsturē cilvēces radītais materiālais kopums svara ziņā pārsniedz visu dzīvo organismu masu, aprēķinājuši Izraēlas zinātnieki.

Veicmana Zinātnes institūta pētījums publicēts žurnālā "Nature". Antropogēnā masa pieaug ļoti strauji, ik 20 gadus divkāršojoties. Cilvēce kļuvusi par galveno spēku, kas pārveido pasauli, un no mūsu atkritumiem vien varētu uzcelt veselas pilsētas. Zinātnieki jau ne pirmo gadu spriež, ka šis ģeoloģiskais laikmets jāsauc par antropocēnu, ņemot vērā cilvēces ietekmi.

Par pētījuma atskaites punktu ņemts 1900. gads. Tolaik pēc aptuveniem vērtējumiem antropogēnā masa – mājas, tilti, mašīnas, mēbeles un viss cits cilvēku radītais – svēra 35 miljardus tonnu, veidojot tikai 3% no visas pasaules biomasas 1,16 triljonu tonnu apmērā. Pēc 120 gadiem cilvēces devums sasniedzis 1,1 triljonu tonnu.

Tikmēr 7,8 miljardus lielā cilvēce veido tikai 0,01% no visu dzīvo būtņu kopējā svara. Ja mēs visi sapulcētos vienkopus, pietiktu ar Maskavas izmēra laukumu un vienu kvadrātmetru vidēji mazliet vairāk par trim cilvēkiem.

Cilvēces bieži vien apšaubāmais ražīgums ir pārsteidzošs. Piemēram, pusgadsimta laikā saražoti daži miljoni plastmasas flamingu, kamēr šo īsto putnu atlicis ap 950 000 īpatņu.

Ņujorkas debesskrāpji, tilti un citas konstrukcijas kopā sver apmēram tikpat, cik visas pasaules zivis. Zilais valis, pasaules lielākais dzīvnieks, sver 110 tonnu. To skaits aplēsts ap 5000 līdz 15 000 īpatņu, tātad ne vairāk par 1,65 miljoniem tonnu. Tikpat sver visi 11 miljardi viedtelefonu, kas saražoti kopš 2007. gada.