Situācija mazumtirdzniecībā būs atkarīga no ierobežojumu ilguma, kas īpaši smagi skar nepārtikas preču tirdzniecību
Turpmāko situāciju mazumtirdzniecības nozarē ietekmēs tas, cik veiksmīgi izdosies ierobežot Covid-19 izplatību un attiecīgi, cik ilgi vēl būs spēkā tirdzniecības ierobežojumi, kas īpaši smagi skar nepārtikas preču tirdzniecību, informēja Ekonomikas ministrija (EM).
Lai gan mazumtirdzniecības nozarei Covid-19 pandēmijas pirmā viļņa laikā veicās labāk nekā daudzām citām nozarēm, gada beigās situācija pasliktinājās un to lielā mērā ietekmēja valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, kas ir spēkā no 2020.gada 9.novembra, skaidroja EM.
Situācijai neuzlabojoties, no 2020.gada 21.decembra tika noteikti papildu ierobežojumi un tie ir attiecināmi līdz 7.februārim. Decembrī mazumtirdzniecības kopējais apgrozījums bija par 3,5% zemāks nekā 2019.gada decembrī.
Visstraujāk decembrī saruka nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums - par 11,7%. Saruka gandrīz visu nepārtikas preču tirdzniecības apgrozījums, informēja EM. Visstraujākais sarukums bija apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecībā (par 43%). Saruka arī grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu mazumtirdzniecība (par 27%) un pulksteņu, juvelierizstrādājumu mazumtirdzniecība (par 23%).
Līdz ar visu publisko pasākumu atcelšanu un aizliegšanu, kā arī kultūrvietu un izstāžu vietu darbību pārtraukšanu, sarukums turpinājās arī kultūras preču un atpūtai paredzēto preču kategorijā (par 23%). Saruka arī sporta preču un spēļu tirdzniecība.
Decembrī mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga tikai mājsaimniecības elektropreču tirdzniecībā. Tāpat iedzīvotāji biežāk apmeklēja aptiekas un iegādājās zāles, pavēstīja EM.
Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, mazumtirdzniecības apgrozījuma kritums bija vērojams gandrīz visās kategorijās, no kurām gandrīz uz pusi saruka mazumtirdzniecība lietotu preču veikalos.
Lai gan tirdzniecība interneta veikalos nav aizliegta, tomēr iedzīvotāju paradumi iepirkties internetā tik strauji nemainās un decembrī mazumtirdzniecība pa pastu vai interneta veikalos pat nedaudz saruka, salīdzinot ar 2019.gada decembri, akcentēja EM.
Pārtikas preču mazumtirdzniecība 2020.gada decembrī pieauga par 3,2%, salīdzinājumā ar 2019.gada decembri.
Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums aizvien ir pozitīvs un decembrī tas bija par 8,2% augstāks nekā 2019.gada decembrī. To EM daļēji skaidro ar ierobežojumiem ceļojumiem uz ārzemēm - attiecīgi lielākā daļa iedzīvotāju savus atvaļinājumus pavadīja Latvijā.
Neskatoties uz pandēmijas ietekmi, kopumā 2020.gadā mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 1,5% augstāks nekā 2019.gadā. Arī pārtikas mazumtirdzniecība (par 3,6%) un degvielas mazumtirdzniecība (par 6,5%) pārsniedza 2019.gada rādītājus. Neliels sarukums bija vērojams nepārtikas preču tirdzniecības kategorijā (par 1,8%).
Turpmāko situāciju nozarē ietekmēs tas, cik veiksmīgi izdosies ierobežot Covid-19 vīrusa izplatību un attiecīgi, cik ilgi vēl būs spēkā tirdzniecības ierobežojumi, kas īpaši smagi skar nepārtikas preču tirdzniecību, pavēstīja ministrijā.
EM uzsvēra, ka noteiktie ierobežojumi ietekmē gan iedzīvotāju iepirkšanās tendences, gan mazumtirdzniecības veikalu darbību. Uzņēmējiem savukārt svarīgs ir valsts sniegtais atbalsts un pašu spēja pielāgoties jaunajiem un mainīgajiem apstākļiem, ieviešot dažādas jaunas tirdzniecības formas, nodrošinot ātrākas preču piegādes, pārskatot esošos mārketinga kanālus un veidojot jaunas e-komercijas platformas.