Vēstniece aicina stiprināt ASV un Latvijas ekonomisko sadarbību
Piektdien, 18. septembrī, finanšu ministrs Jānis Reirs tikās ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vēstnieci Latvijā Nensiju Bikofu Petitu (Nancy Bikoff Pettit). Tikšanās laikā ministrs iepazīstināja vēstnieci ar aktuālo ekonomisko situāciju valstī un nākamā gada valsts budžeta veidošanas galvenajiem jautājumiem. Savukārt vēstniece norādīja uz nepieciešamību stiprināt abu valstu ekonomiskās attiecības un sadarbību.
Tikšanās sākumā finanšu ministrs Jānis Reirs iepazīstināja vēstnieci ar aktuālo situāciju nākamā gada valsts budžeta sagatavošanā. Ņemot vērā šī brīža ģeopolitisko situāciju un stratēģiskajiem partneriem doto solījumu, valdība ir radusi papildu līdzekļus valsts iekšējās un ārējās drošības stiprināšanai. Kā pauda ministrs, plānots, ka aizsardzības nozares finansējumam nākamgad būs 1,4% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), 1,7% no IKP 2017. gadā, sasniedzot 2% no IKP jau 2018. gadā.
Tomēr finanšu ministrs norādīja, ka, neskatoties uz ierobežoto līdzekļu apjomu nākamā gada budžetā, Latvijā joprojām ir viena no straujākajām ekonomikas izaugsmēm Eiropas Savienības un eirozonas valstu vidū. Nākamgad izaugsme prognozēta 3% apmērā no IKP.
Tāpat ministrs uzsvēra, ka viens no valdības galvenajiem uzdevumiem ir arī iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības un nodokļu regresivitātes mazināšana. Tādēļ no nākamā gada plānots ieviest solidaritātes nodokli lielo algu saņēmējiem, jo nav pieņemama situācija, ka lielo algu saņēmēju nodokļu slogs ir zemāks kā iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem. Būtisks atbalsts zemo algu saņēmējiem būs arī diferencētā neapliekamā minimuma ieviešana.
Savukārt ASV vēstniece tikšanās laikā norādīja, ka viens no viņas galvenajiem mērķiem savā amatā ir ASV un Latvijas ekonomisko attiecību stiprināšana. Būtisks apliecinājums investīcijām labvēlīgai videi Latvijā ir arvien augošie valsts kredītreitinga rādītāji, kas jau ir atgriezušies pirmskrīzes laika līmenī.
Runājot par palīdzības programmu Grieķijai, ministrs vēlreiz uzsvēra Latvijas stingro pozīciju šajā jautājumā un līdzekļu piešķiršanu Grieķijai tikai pēc sekmīgi ieviestām reformām. Tāpat ministrs akcentēja to, ka šajā programmā ļoti svarīgs ir ne tikai Starptautiskā valūtas fonda tehniskais, bet arī finansiālais atbalsts.