foto: Pixabay
Pieaug darbaspēka vienas stundas izmaksas. Nosauc nozares, kur darbinieki izmaksā visvairāk
Bizness un ekonomika
2020. gada 17. septembris, 14:15

Pieaug darbaspēka vienas stundas izmaksas. Nosauc nozares, kur darbinieki izmaksā visvairāk

Jauns.lv

2020.gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2019.gada 2. ceturksni, vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 6,2% jeb 60 centiem, sasniedzot 10,27 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sezonāli un kalendāri neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija 4,0%.

play icon
Klausīties ziņas
info about playing item

Kā portāls Jauns.lv uzzināja CSP, vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga gandrīz visās jomās. 

Pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem 2020.gada 2. ceturksnī, salīdzinājumā ar 2019.gada 2. ceturksni, vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga gandrīz visās jomās, izņemot izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumus un nekustamo īpašumu nozari, kur gada laikā tās saruka attiecīgi par 4,0% un 3,1%. 

Visstraujākais pieaugums bija mākslas, izklaides un atpūtas nozarē - par 16,5%, citu pakalpojumu nozarē - par 15,8%, būvniecības nozarē - par 8,1%, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē - par 7,9%, kā arī valsts pārvaldē - par 7,5%.

Darbaspēka stundas izmaksas ietekmē ne tikai darba samaksas un pārējo darbaspēka izmaksu līmeņa un struktūras izmaiņas, bet arī nostrādāto stundu un darbinieku skaita svārstības gada laikā.

COVID-19 dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas ietekmē darbaspēka stundas izmaksu pārmaiņas visvairāk ietekmēja nostrādāto stundu samazinājums dīkstāvju, atlaisto darbinieku un darba slodžu izmaiņu, kā arī krīzes perioda piemaksu un prēmiju pieauguma dēļ, skaidro CSP.

Vismazākais vienas stundas darbaspēka izmaksu pieaugums bija transporta un uzglabāšanas nozarē (0,1%) un finanšu un apdrošināšanas darbības nozarē (0,7%).

Joprojām vislielākās darbaspēka izmaksas - finanšu un apdrošināšanas nozarē, vismazākās - izmitināšanas un ēdināšanas nozarē.

2020.gada 2. ceturksnī vislielākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē (19,10 eiro), informācijas un komunikācijas pakalpojumos (16,07 eiro), elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē (14,00 eiro), valsts pārvaldē un aizsardzībā; obligātā sociālā apdrošināšanā (12,64 eiro), kā arī profesionālos, zinātniskos un tehniskos pakalpojumos (11,42 eiro).

Savukārt viszemākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija izmitināšanas un ēdināšanas (6,61 eiro), nekustamo īpašumu nozarē (8,09 eiro), citu pakalpojumu nozarē (8,23 eiro), izglītībā (8,69 eiro), vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā; automobiļu un motociklu remontā (8,82 eiro), kā arī administratīvo un apkalpojošo dienestu darbībā (8,91 eiro).

Metodoloģiskie skaidrojumi

Darbaspēka izmaksas ietver bruto darba samaksu un pārējās darbaspēka izmaksas. Vienas stundas darbaspēka izmaksas aprēķinātas, darbaspēka izmaksu summu dalot ar nostrādāto stundu skaitu.

Darba samaksa ir regulāra un neregulāra tiešā darba samaksa - pamatalga (mēneša, amata alga), samaksa par nostrādāto laiku vai veikto darba apjomu, regulāras un neregulāras piemaksas un prēmijas, samaksa par nenostrādātām dienām (atvaļinājumu un citām dienām, kurās nestrādā), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko veic strādājošie, un iedzīvotāju ienākuma nodokļa summas. 

recent icon

Jaunākās

popular icon

Populārākās

Saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) normatīvajiem aktiem, apkopojot datus par darbaspēka izmaksām, darba samaksas sastāvā iekļauta darba samaksa natūrā (preces un pakalpojumi, ko darba devējs nodrošina darbiniekiem par brīvu vai par pazeminātām cenām, dzīvojamās platības, mobilo telefonu, transporta apmaksa u.c.). 

Pārējās darbaspēka izmaksas ietver valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko veic darba devējs, darba devēja brīvprātīgās sociālās apdrošināšanas iemaksas (papildu pensiju, veselības, dzīvības apdrošināšanas iemaksas u.c.), darba devēja pabalstus, balvas, dāvanas, darbnespējas lapu A apmaksu, atlaišanas pabalstu, uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.


 

Tēmas