"Lattelecom" shēmo nodokļu apiešanu un darbiniekiem liek strādāt kā pašnodarbinātajiem
Izrādās, uzņēmums „Lattelecom” ar tā vadītāju Juri Gulbi priekšgalā pamatīgi shēmo, lai apietu likumus un izvairītos no nodokļu maksāšanas.
Bizness un ekonomika

"Lattelecom" shēmo nodokļu apiešanu un darbiniekiem liek strādāt kā pašnodarbinātajiem

Jauns.lv

Latvijas valstij ar 51% piederošais telekomunikāciju uzņēmums „Lattelecom”, kura valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis paudis gatavību sūdzēt tiesā Latvijas valsti par jaunā solidaritātes nodokļa ieviešanu, pats savā vadītajā uzņēmumā veido optimizācijas shēmas, lai izvairītos no nodokļiem.

Vainu par nodokļu optimizēšanu, atstājot darbiniekus bez sociālajām garantijām, „Lattelecom” veļ gan uz konkurentiem, kuri darbojoties tā dēvētajā pelēkajā zonā, gan uz valsti, kura necīnās ar ēnu ekonomiku un vēl ieviesusi jaunu nodokli, kas ievērojami samazinās Gulbja ienākumus, kuri pērn sasniedza 392 000 eiro, raksta portāls pietiek.com. Pats uzņēmums gan savu vainu neatzīst.

„Lattelecom” montierus piespiež strādāt kā pašnodarbinātos

Lai samazinātu savas izmaksas par darbaspēka nodokļiem, „Lattelecom” pirms dažiem gadiem atlaida no darba visus montierus un ar viņiem noslēdza līgumus kā ar pašnodarbinātajiem.

Kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) izteica aizrādījumu, ka šāda prakse nav pieļaujama, „Lattelecom” nevis pieņēma montierus atpakaļ darbā, bet vienojās ar citu uzņēmumu, ka tas nodrošinās montieru pakalpojumus ārpakalpojumā.

Līdz ar to montieri bija spiesti pārslēgt līgumus jau ar „Lattelecom” sadarbības partneri, kurš arī izvēlējās montierus piesaistīt kā pašnodarbinātos. Ar šādu shēmu „Lattelecom” bija izvairījies no VID pārmetumiem un nodrošinājis sev iespēju maksāt mazākus nodokļus par darbaspēku, raksta pietiek.com.

Telekomunikāciju uzņēmuma peļņa mērāma miljonos

Pret solidaritātes nodokli cīņu sākušais uzņēmums žēlojas, ka tam nākas strādāt apstākļos, kur ir augsts ēnu ekonomikas īpatsvars, un kritizē, ka pēdējo gadu laikā nav panākts būtisks progress valsts institūciju cīņā ar ēnu ekonomiku. Vienlaikus uzņēmums norāda, ka tas visu peļņu katru gadu 100% apmērā izmaksājot dividendēs, un kopumā valstij pēdējo piecu gadu laikā dividendēs izmaksāti 67,55 miljoni eiro.

„Lattelecom” nenoliedz, ka tās vadītāja alga ir piesaistīta uzņēmuma peļņai un valdes priekšsēdētājs ir tieši ieinteresēts, lai uzņēmumam būtu lielāka peļņa, jo tas attiecīgi palielina viņa algu. Taču uzņēmums norāda, ka tā valdes locekļi katru gadu deklarējot visus savus ienākumus un īpašumus un par visiem „Lattelecom” darbiniekiem pilnībā un precīzi tiekot aprēķināti un maksāti visi paredzētie darbaspēka nodokļi.

Tāpat „Lattelecom” pauž, ka atsevišķu funkciju izpildi ir nodevis ārpakalpojumu sniedzējiem. Uz pietiek.com jautājumiem par montieriem „Lattelecom” neatbildēja, vien norādot, ka „vienmēr izvēlamies visefektīvākos un normatīvajiem aktiem atbilstošus risinājumus”.

Pārkāpumus un shēmošanu nesaredz

„Lattelecom” sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Līga Bite portālam tvnet.lv noliedza uzņēmumam veltīto kritiku, sakot, ka „Lattelecom” pakalpojumu piegādes un uzturēšanas daļā visi darbinieki - telekomunikāciju iekārtu tehniķi, klientu atbalsta inženieri, klientu atbalsta tehniķi, pakalpojumu nodrošinājuma speciālisti un citi - nodarbināti uz darba līgumu pamata un baudot „Lattelecom” grupas koplīguma labumus.

„Tā kā „Lattelecom” nekādus pārkāpumus nav pieļāvis, likumsakarīgi, ka šāds aizrādījums no VID nav saņemts,” tvnet.lv apgalvoja Bite. Uzņēmuma pārstāve sacīja, ka tas neizmanto nekādas shēmas, bet organizē savu saimniecisko darbību maksimāli efektīvi, sīvas konkurences apstākļos, pilnībā ievērojot normatīvo aktu prasības. Lai īstenotu akcionāru uzstādītos biznesa mērķus, uzņēmumā nodarbina tik darbinieku, cik nepieciešams pamatfunkciju nodrošināšanai.

Vienlaikus Bite atzīst, ka „Lattelecom” izmanto arī ārpakalpojumu sniedzēju pakalpojumus, taču tas tiekot darīts tikai tad, kad tas ir ekonomiski pamatoti.

Kasjauns.lv/Foto: Evija Trifanova/LETA, Ieva Lūka/LETA