Saslimu jau pirmajā darba dienā: vai man kaut kas pienākas?
"Atgriezos no Lielbritānijas un sāku darba gaitas Latvijas uzņēmumā, noslēdzu darba līgumu, bet saslimu, izņēmu darba nespējas lapu. Vai darba devējam man ir jāapmaksā pirmās desmit slimošanas dienas, tas ir, A darba nespējas lapa, ja darbā vēl neesmu nostrādājis mēnesi?" Jautā žurnāla "Likums un Taisnība" lasītājs Aldis.
Atbild Dace Stivriņa, Valsts darba inspekcijas Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja:
Situācija, kā jāapmaksā slimības lapa darbiniekam, kurš nodibinājis darba tiesiskās attiecības ar uzņēmumu, bet savā pirmajā darba dienā nav ieradies darbā sakarā ar pārejošu darbnespēju, nav precīzi reglamentēta Darba likumā.
Valsts darba inspekcijas ieskatā likums Par maternitātes un slimības apdrošināšanu nosaka darba devēja pienākumu apmaksāt slimības naudu ar mērķi kompensēt darbiniekam darba samaksu, kuru viņš būtu saņēmis, ja nebūtu iestājies darbnespējas gadījums. Tātad neatkarīgi no tā, ka darbiniekam pirmajā darba dienā iestājusies pārejoša darbnespēja, darbiniekam ir jāapmaksā slimības nauda.
Darba devējam ir pienākums veikt darbnespējas lapas A apmaksu likuma Par maternitātes un slimības apdrošināšanu 36. pantā noteiktajā apmērā: ne mazāk kā 75% apmērā no vidējās izpeļņas par otro un trešo pārejošas darba nespējas dienu un ne mazāk kā 80% apmērā – par laiku no ceturtās darba nespējas dienas, taču ne ilgāku par 10 kalendāra dienām. Aprēķinot slimības naudu, jāņem vērā darba līgumā nolīgtā darba samaksa.
Slimības naudu aprēķina par darbnespējas dienām (stundām), kurās darba ņēmējam būtu bijis jāstrādā. Darba ņēmējiem, kuriem noteikts summētais darba laiks un kuru darba alga nav atkarīga no faktiski nostrādāto stundu skaita konkrētā mēnesī, darba devējs, ņemot vērā darba (dienesta) specifiku, var noteikt, ka slimības naudu aprēķina par kalendāra darba dienām darbnespējas periodā.
Slimības naudu izmaksā atbilstoši noteikumiem, kādi Darba likumā paredzēti darba samaksas izmaksai.