FKTK: pērn vidējais privāto pensiju plānu ienesīgums bija negatīvs - 5,1%
foto: LETA
Bizness un ekonomika

FKTK: pērn vidējais privāto pensiju plānu ienesīgums bija negatīvs - 5,1%

Jauns.lv / LETA

2018.gadā vidējais privāto pensiju plānu ienesīgums bija negatīvs -5,1%, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) apkoptā informācija.

Komisijā atzina, ka negatīvās tendences finanšu tirgos atspoguļojās arī pensiju plānu darbības rezultātos un vidējais pensiju plānu ienesīgums 2018.gadā bija -5,1% - individuāliem plāniem robežās no -10,6% līdz +0,2%. Tie pensiju plāni, kuru ieguldījumu valūta ir ASV dolārs, uzrādīja mazāk negatīvus rezultātus.

Vienlaikus FKTK uzsvēra, ka līdz ar straujāku ekonomikas izaugsmi darba devēji atsāka aktīvāk veikt iemaksas pensiju 3.līmenī, savukārt iedzīvotāju veikto iemaksu apmērs samazinājās. "Tas varētu būt saistīts ar izmaiņām likumdošanā, kas noteica jaunus griestus summām, no kurām iespējams atgūt nodokļu atmaksu," skaidroja komisijā.

2018.gada laikā pensiju plānos kopumā tika iemaksāti 77 miljoni eiro jeb par 0,8% mazāk nekā iepriekšējā gadā. Dalībnieku iemaksas samazinājās par 6,8%, turpretī darba devēju iemaksas pieauga par 25%.

Kopējais pensiju plānos uzkrātais kapitāls gada beigās sasniedza 461,3 miljonu eiro, gada laikā pieaugot par 6,2%. Privāto pensiju plānu dalībnieku skaits turpināja pieaugt, gada beigās sasniedzot 31,1% no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Privāto pensiju plānu ieguldījumu struktūra gada laikā būtiski nemainījās, tomēr iezīmējās tendence vairāk ieguldīt finanšu instrumentos ar augstāku potenciālo ienesīgumu. Vairāk nekā pusi jeb 53,6% no pensiju plānu portfeļa veidoja ieguldījumu fondu apliecības .

Zemo procentu likmju vides ietekmē kopējā pensiju plānu ieguldījumu portfelī samazinājās prasību pret kredītiestādēm īpatsvars, pārskata perioda beigās sasniedzot 7,2%. Salīdzinājumā ar 2017.gada beigām nedaudz pieauga parāda vērtspapīru īpatsvars, gada beigās sasniedzot 37%.

Parāda vērtspapīru struktūrā vērojamas tādas tendences kā komercsabiedrību emitēto parāda vērtspapīru īpatsvara pieaugums, kas gada beigās sasniedza 40,9% un parāda vērtspapīru ar investīciju līmeņa kredītreitingu īpatsvara samazinājums, proti, gada beigās 79,2% no parāda vērtspapīriem bija ar investīciju līmeņa kredītreitingu.

Latvijā veikto ieguldījumu apmērs kopš gada sākuma samazinājās par 6,6 miljoniem eiro, 2018.gada decembra beigās sasniedzot 87,8 miljonus eiro, un pārskata perioda beigās šo ieguldījumu īpatsvars kopējā portfelī veidoja 19%. Ieguldījumi pārējās Eiropas ekonomiskās zonas valstīs veidoja 78,8% no visiem ieguldījumiem.