Nav darbinieku, gluži vienkārši nav! Uz lauka Lielbritānijā sapūšanai atstāta dārzeņu raža
Britu fermeri bijuši spiesti atstāt uz lauka sapūšanai tūkstošiem vērtas dārzeņu ražas, jo, sarūkot iebraucēju skaitam no Eiropas Savienības (ES) valstīm, gluži vienkārši trūcis darba roku.
Skotu uzņēmējs Džeims Orrs, kura fermā aug kartupeļi, burkāni, pastinaki, brokoļi un ziedkāposti, saka - viņa uzņēmumā par 15% krities darbinieku skaits, vēstī "The Independent". "Mēs vienkārši nespējām visu novākt, kā rezultātā izaudzētā produkcija palika sapūt uz lauka," viņš sacīja.
Orrs aplēsis, ka zaudējumi varētu būt aptuveni 30 000 līdz 50 000 mārciņas.
Britu mediji uzsver, ka Lielbritānijas lauksaimniecības industrija ir ļoti atkarīga no ES valstu darbiniekiem, jo īpaši - austrumeiropiešiem. Zemais bezdarba līmenis un lauksaimniecības darbu sezonālais raksturs uzņēmējiem ļoti traucē atrast darbiniekus vietējā tirgū, taču "Brexit" balsojuma izraisītais mārciņas kritums attiecībā pret eiro nozīmē vienu - Apvienotā Karaliste sezonālajiem imigrantiem, piemēram, no Rumānijas vai Bulgārijas, vairs nešķiet tik pievilcīga vieta peļņai.
Uzņēmēji arvien bažījas arī par to, ka izstāšanās no ES ietekmēs brīvu darbaspēka kustību, kas nozīmētu vēl mazāku darbinieku skaitu.
Uztraucas arī skotu zivju pārstrādātāji
Jauns.lv jau vēstīja, ka ļoti nobažījušies ir arī skotu zivju pārstrādes uzņēmumi, kuri ir ļoti atkarīgi no viesstrādnieku darba rokām.
Skotijas zivsaimniecības atbildīgās iestādes "Marine Scotland" veiktajā aptaujā piedalījušies 18 zivju pārstrādes uzņēmumi, kuru sniegtās atbildes liecina - 58% darbinieku ir no Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, kamēr vietējie aizpilda 42% darbavietu.
Visvairāk šajos uzņēmumos ir pārstāvēta Polija, Lietuva un Latvija - 64% no visu EEZ valstu darbinieku skaita. 86% no industrijā strādājošajiem darbojas ar pastāvīgu līgumu.
Analizējot šos rezultātus, "Marine Scotland" secina, ka pēdējo gadu laikā rekrutēt britus kļuvis arvien grūtāk, kas radījis arvien lielāku atkarību no ārvalstniekiem. Šī atkarība likusi uzņēmējiem paust savas bažas par iespējām atrast piemērotu un uzticamu darbaspēku, kad Lielbritānija pabeigs izstāšanās procesu no Eiropas Savienības, un līdz ar to ieviesīs ierobežojumus brīvā personu kustībā.
Daži uzņēmumi ir paziņojuši, ka izstāšanās no Eiropas Savienības ir galvenais drauds viņu dzīvotspējai.
"Mēs turpināsim izrādīt Eiropas Savienības pilsoņiem, ka viņi šeit ir gaidīti, un pieprasīsim brīvu personu kustību, kas pavisam noteikti ir labākajās Skotijas un visas Lielbritānijas interesēs," sacījis šīs nozares politikas veidošanas pārstāvis Fērgus Īrvings.
Paredzams, ka Lielbritānija no Eiropas Savienības izstāsies 2019. gada martā