Vēl uz diviem gadiem iesaldēs kadastrālās vērtības
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Tieslietu ministrijas (TM) rosinātos grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, ar kuru kadastrālās vērtības tiktu iesaldētas vēl uz diviem gadiem.
Deputāti arī atbalstīja priekšlikumu, kas paredz piemērot 30% kadastrālās vērtības samazinājumu, aprēķinot prognozējamas vērtības 2018. un 2019.gadam zemei, kuras lietošanas mērķis ir dzīvojama apbūve un ir reģistrēts apgrūtinājums - kultūras piemineklis.
Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK) un Tieslietu ministrijas pārstāvji aģentūrai LETA skaidroja, ka šāds kadastrālās vērtības samazinājums attiektos, piemēram, uz daudzdzīvokļu namiem vai mājām Rīgas centrā, Mežaparkā, atsevišķās vietās Pārdaugavā, kā arī Kleistiem.
TM iepriekš skaidroja, ka 2014.gada 23.decembrī apstiprinātā kadastrālo vērtību bāze, kas bija spēkā 2016. un 2017.gadā, būs piemērojama arī 2018. un 2019.gada kadastrālo vērtību aprēķinam, vienlaikus paredzot arī vairākus gadījumus, kad var izdarīt izņēmumus 2014.gadā apstiprinātajā kadastrālo vērtību bāzē.
Likuma izmaiņu anotācijā norādīts, ka šogad spēkā esošā kadastrālo vērtību bāze piemērojama arī 2018. un 2019.gada kadastrālo vērtību aprēķinam, tāpēc "kadastrālās vērtības un attiecīgi arī nekustamā īpašuma nodoklis pamatā nepieaugs".
"Prognozēts, ka vērtības pieaugs praktiski visām pēc 2000.gada 1.janvāra pirmreizēji ekspluatācijā nodotām ēkām. Zemes vērtība pieaugs zemes vienībām, kurām reģistrēts Baltijas jūras un Rīgas jūras līča aizsargjoslas apgrūtinājums, kas samazināja vērtību par 20%, un lauku zemēm, kurām reģistrēts kāds no īpaši aizsargājamās dabas teritoriju apgrūtinājumiem, kas samazināja vērtību līdz 30%. Precīzu ietekmi nav iespējams aprēķināt, jo pašvaldībām ir tiesības noteikt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes izmaiņas, attiecīgi kadastrālo vērtību bāze un izmaiņas kadastrālajā vērtēšanā nav viennozīmīgi saistāmas ar NĪN maksājuma apmēru un NĪN ieņēmumiem pašvaldībās," skaidroja ministrijā.
Kā ziņots, jautājumā par izmaiņām NĪN regulējumā ir izskanējuši arī citi ierosinājumi, taču lielākoties iesaistītās puses par tiem nav spējušas vienoties.