Lietuvā strauji pieaug pensionāru skaits un kļūst mazāk strādājošo
foto: BNS Foto/Scanpix/LETA
Bizness un ekonomika

Lietuvā strauji pieaug pensionāru skaits un kļūst mazāk strādājošo

LETA

Lietuvas Banka brīdinājusi, ka valstī strauji pieaug pensionāru skaits un vienlaikus kļūst mazāk strādājošo, kas varētu uzturēt seniorus, un norādījusi uz nepieciešamību būtiski reformēt pensiju sistēmu, sasaistot paredzamo pensiju apmēru ar strādājošo personu iemaksām.

Kā atzinis Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks, pašreizējā pensiju sistēma nebūs ilgtspējīga, jo 20 gadu laikā strādājošo skaits samazināsies no 1,7 miljoniem līdz 1,2 miljoniem un desmit strādājošajiem būs jāuztur ne vairs trīs, bet seši pensionāri, līdz ar to pensijas saruks.

Lietuvas Banka iesaka ieviest personiskos kontus, kas būtu saistīti ar visa mūža laikā veiktajām iemaksām valstij un saņemtajām izmaksām neatkarīgi no darba stāža. Valsts tad uzņemtos saistības izmaksāt pensionāram līdzekļus, ko viņš uzkrājis šajā kontā.

"Mūsuprāt, šādi personālie konti varētu papildināt bāzes pensiju. Citiem vārdiem runājot, tie aizstātu stāžu un papildu piemaksas pie pensijas. Tie būtu virtuāli konti, kuros varētu redzēt, kādas iemaksas cilvēks veicis un uz kādām izmaksām var cerēt vecumdienās," preses konferencē Viļņā otrdien norādījis Vasiļausks, bet atzinis, ka šajos kontos uzkrātās summas mainītos atkarībā no valsts ekonomiskās situācijas un, tai pasliktinoties, kristos arī pensijas.

Viņš pieļāvis, ka tāds modelis varētu pamudināt cilvēkus godprātīgāk maksāt nodokļus, tomēr nav konkrētāk runājis par to, kā tas mazinātu ēnu ekonomiku.

Pēc Vasiļauska teiktā, pasliktinoties demogrāfiskajām tendencēm, ir svarīgi, lai cilvēki strādātu pēc iespējas ilgāk, ja viņi paši to vēlas.

Lietuvas Bankas vadītājs norādījis, ka vēl nav apspriedis šos jautājumus ar Finanšu ministriju vai citām institūcijām un politiķiem, bet jau nosūtījis priekšlikumus finanšu ministram.

Šobrīd Lietuvā pensijas līdzekļus var krāt otrās pakāpes privātajos pensiju fondos, kuriem tiek pārskaitīti 2% līdzekļu, kas iemaksāti valsts sociālās apdrošināšanas fondā "Sodra", bet gadījumā, ja cilvēks nolemj arī pats veidot papildu uzkrājumu 2% apmērā no darba samaksas, vēl 2% no Lietuvas vidējās darba samaksas pievieno arī valsts.