Slepens ieskats iPhone rūpnīcā - kā īstenībā top slavenie viedtālruņi
Iztēlojieties doties uz darbu 19:30 katru vakaru un pavadīt 12 stundas darbā, ieskaitot pārtraukumus un maltītes, rūpnīcas telpās, kur jūsu vienīgais uzdevums ir ieskrūvēt vienu skrūvīti viedtālruņa aizmugurē, un atkārtojat šo uzdevumu atkal un atkal, un atkal.
Dienas laikā jūs guļat dalītā kopmītnes istabā, vakarā pamostaties un viss sākas no jauna.
Šādu ikdienu piedzīvoja Dejians Zengs, kad 6 nedēļas strādāja iPhone rūpnīcā netālu no Šanhajas, Ķīnā. Un tieši to ik dienu un nakti piedzīvo simtiem tūkstošu Ķīnas un citu strauji augošu ekonomiku strādnieki, liekot kopā ierīces, kas audzē digitālo ekonomiku.
Atšķirībā no citiem strādniekiem, Zengs nestrādāja šo darbu, lai pelnītu iztiku. Viņš ir Ņujorkas Universitātes students, kurš strādāja "Pegatron" rūpnīcā sava vasaras projekta ietvaros.
Sešas nedēļas Dejians Zengs strādāja "Pegatron" rūpnīcā Šanhajas pievārtē un lūk, ko viņš atklāja:
* Darba alga bija 3 100 juaņu (ap 423 eiro) mēnesī, ieskaitot virsstundas, kā arī bezmaksas dzīvošana kopmītnēs.
* Viņš gulēja kopmītņu istabā kopā ar 7 citiem cilvēkiem.
* Rūpnīcas strādnieki parasti nevar atļauties jaunu "iPhone".
* Ir kāda "Apple" lietotne, ko rūpnīca liek lejupielādēt visiem strādniekiem.
* Rūpnīcā darbā nepieņem grūtnieces, HIV inficētos un tetovētos.
* Kāpēc uz nedēļas beigām rūpnīcā var izplatīties nepatīkama smaka.
* Kāpēc "iPhone" viedtālruņi, visticamāk, nekad netiks ražoti ASV.
Tāpat kā daudzi tehnoloģiju ražotāji, "Apple" gandrīz visus savus datorus un telefonus ražo Ķīnā, slēdzot līgumus ar tādām rūpnīcām kā "Pegatron".
Nesen tas kļuvis par kutelīgu politisku jautājumu, kad ASV prezidents Donalds Tramps aicināja "Apple" pārcelt ražošanu un tai līdzi nākošās darbavietas atpakaļ uz Amerikas Savienotajām Valstīm.
Vienlaikus "Apple" aizjūras ražošana jau ilgu laiku izpelnījusies kritiku no grupām, kas norāda uz strādnieku garajām darba stundām un zemajām algām.
Tehnoloģiju industrijas vadītāji stāsta, ka "Apple" ir mainījis savu praksi skaidrot iepriekšējās domstarpības par saviem strādniekiem Ķīnā. Martā "Apple" izlaida savu ikgadējo atskaiti, tajā aplūkojot savu ražošanas procesu.
Lai situāciju izpētītu uz vietas, Dejians Zengs slepeni uzsāka darbu "Pegatron ChangShuo" rūpnīcā pērnā gada vasarā, bruņojies ar Ņujorkas Universitātes stipendiju. Fabrika, kurā viņš strādāja jau bija nonākusi mediju redzeslokā 2014. un 2016. gadā, kad tika ziņots par dažu strādnieku piespiedu virsstundu nodarbināšanu.
"Apple" veicis 16 auditus "Pegatron ChangShuo" rūpnīcā, atklājot, ka 99% darba nedēļu bija mazāk kā 60 stundas, un vidējais kompānijas strādnieku darba nedēļas ilgums bijis 43 stundas. Algas "Pegatron" rūpnīcā pēdējo 5 gadu laikā ir palielinājušās par 50%, un ir lielākas par minimālo algu Šanhajā, stāsta pārstāvji, taču "Pegatron" to nav komentējis.
Zengs, kurš pēc studijām plāno strādāt Ķīnas cilvēktiesību bezpeļņas organizācijā uzskatīja, ka "Pegatron" rūpnīcā briest streiks. Taču, kamēr viņš tur strādāja, streiks nesākās, toties Zengs guva ieskatu iPhone fabrikas strādnieku ikdienā.
Lūk, ko portālam "Business Insider" viņš pastāstīja par savu pieredzi: