Paredz vienkāršot nodokļu nomaksas kārtību, kas uzņēmējiem rada galvassāpes
Pašlaik Latvijā ir 200 valsts budžeta ieņēmumu konti un nodokļa vai dažādu nodevu maksātājiem pirms to nomaksas ir rūpīgi jāpārliecinās, lai nauda tiktu pārskaitīta uz pareizo kontu. Finanšu ministrijas iecerētā nodokļu reforma paredz nodokļu nomaksu vienkāršot, izveidojot vienu vienotu kontu.
Lai atvieglotu nodokļu samaksas kārtību uzņēmējiem un iedzīvotajiem, lai Latvijas nodokļu sistēmu padarītu ērtāku un pārskatāmāku, efektīvāku un sociāli taisnīgāku, tiek plānots būtiski samazināt valsts budžeta ieņēmumu kontu skaitu. Tas nozīmē, ka turpmāk ikvienam būs vieglāka un ērtāka nodokļu samaksa.
Finanšu ministrija informē: „Iecerēts īstenot nodokļu administrēšanas pasākumus, no kuriem galvenie ir vienotā konta un uzkrājuma principa ieviešana, saimnieciskās darbības ieņēmumu konta ieviešana mazajai uzņēmējdarbībai, VID „nodokļu rēķina” automātiskas apmaksas risinājuma ieviešana, VID pakalpojumu pieejamība un kvalitāte, padziļinātas sadarbības programmas reforma, grāmatvedības prasību pārskatīšana atkarībā no apgrozījuma, statusa un darbības veida, iedzīvotāju ienākuma nodokļa attaisnoto izmaksu administrēšanas optimizācija”.
Jaunā vienotā konta ieviešanas sakarā ņemti vērā ierosinājumi, kas izkristalizējušies Finanšu ministrijas diskusijās ar Latvijas Banku, sociālajiem partneriem, kā arī ņemti vērā Pasaules Bankas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas ieteikumi.
Pašlaik ikvienam pirms kāda nodokļa vai nodevas maksājuma veikšanas ir rūpīgi jāpārliecinās, vai maksājums tiek veikts tieši uz vajadzīgo vienu no valsts noteiktajiem 200 maksājuma kontiem.
Jau vairāk kā desmit gadus uzņēmēji ir runājuši par to, ka Valsts ieņēmumu dienestam (VID) būtu jāsamazina administrēto budžeta ieņēmumu kontu skaitu, jo tik liels kontu skaits ir apgrūtinošs uzņēmējiem. To apliecināja gan milzīgais veicamo maksājumu skaits, gan arī ievērojamais kļūdaino maksājumu daudzums. Tāpēc Finanšu ministrija jau pirms pusotra gada sadarbībā ar VID izstrādāja risinājumus, lai vismaz desmitkārtīgi samazinātu kontu skaitu. Ekspertu un uzņēmēju aptaujas liecina, ka vienotu kontu sistēmas ieviešana ir pozitīvs solis un atvieglos uzņēmumu dzīvi.
Šobrīd valsts budžeta maksājumu uzskaite VID notiek pēc naudas plūsmas principa, kas paredz valsts budžeta ieņēmumu atzīšanu brīdī, kad maksājums saņemts valsts budžeta ieņēmumu kontos. Pērn Finanšu ministrijas ziņojumā bija norādīts, ka nodokļu administrēšanā papildu slogu rada lielais budžeta ieņēmumu kontu skaits.
Valsts un pašvaldību budžetu ieņēmumi tiek klasificēti septiņās grupās un apakšgrupās atbilstoši budžetu ieņēmumu kategorijām. Nodokļu ieņēmumu grupa ietver deviņas apakšgrupas, no kurām katra ietver vēl smalkāku sadalījumu, piešķirot katram ieņēmumu veidam atbilstošu klasifikācijas kodu.
Ne visi nodokļu maksātāji pārzina visu ieņēmumu klasifikāciju un kontu sarakstu, lai veiktu pareizu nodokļa vai citu maksājumu nomaksu, kā rezultātā pastāv liela kļūdīšanās iespēja atbilstošā valsts budžeta ieņēmumu konta izvēlē.
Jāpiebilst, ka Lietuvā ir ieviests apvienotais konts, bet Igaunijā šī sistēma darbojas nedaudz citādākā formā. Kopumā vērtējot, ieguvēji būs gan uzņēmēji, gan VID.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētājs Jānis Endziņš izdevumam „Dienas Bizness” ir norādījis, ka uzņēmumu produktivitāti un konkurētspēju samazina birokrātiskais slogs: „Laiks, kas tam patērēts, tiek atņemts no biznesa. Pie mums valda uzskats: ja kāds „papīru darbs” aizņem salīdzinoši mazu laika vienību, tas pat nav slogs. Bet arī tad, ja viens uzņēmums mēneša laikā patērē vienu līdz trīs stundas laika, piemēram, tikai sakārtotai nodokļu nomaksai, tad kopumā tā ir problēma, kas it kā ir šķietams sīkums, bet uzņēmumiem atņem miljonus. Tāpēc pozitīvi vērtēju, ka jautājums piedzīvo virzību, un ceru, ka tas neapstāsies, jo bieži vien plāni un vēlmes „ieguļas” dažādās darba grupās un tā tālāk un nevirzās uz priekšu”.
Jāpiebilst, ka kontu skaita samazināšana jau ir iesākusies. Piemēram, no 1. janvāra ir būtiski samazināts valsts budžeta ieņēmumu kontu skaits akcīzes nodokļa (AN) maksājumiem, proti, izveidoja 12 AN maksājumu kontus līdz tam pastāvējošo 54 vietā - pa vienam katrai konkrētai akcīzes preču grupai.