Skolotāju Hiršsoni īpašuma nodoklis iedzen vēl lielākā izmisumā. Ar viņas algu to nevar nomaksāt
Rīdzinieci Liānu Hiršsoni, kuru jau pirms gada izmisumā iedzina nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pieaugums par 26 reizēm, šokējusi ziņa, ka nu viņai tas cēlies vēl vairāk – 11 gadu laikā 45 reizes. Viņai par nelielu ģimenes māju Mazajā Piena ielā NĪN aprēķināts 1800 eiro gadā. Skolotājas alga nespēj segt šo nodokli.
Nākamgad viņai būšot jāmaksā vēl vairāk – 75 reizes vairāk nekā pirms 12 gadiem: 3020 eiro. Ja 2006. gadā Hiršsonei NĪN gadā bija aprēķināts 40 eiro apmērā, tad šogad jau 45 reizes vairāk – 1800 eiro. Hiršsone portālam Kasjauns.lv saka: „Tikos ar Rīgas domes Ieņēmumu pārvaldes vadītāju. Man pateica, ka NĪN no 1040 eiro gadā tiks paaugstināts uz 1600 eiro par zemi plus 200 eiro par ēku gadā, jo pērn tika mainīts kadastra likums. Tātad 2017. gada NĪN par nekustamo īpašumu Rīgā, kas sastāv no 1500 m2 zemes un 150 m2 ēkas ir 1800 eiro gadā – par 760 eiro vairāk nekā pērn.
Rīgas domē un Saeimā valdošās partijas mūs ir apmānījušas un aplaupījušas, un to turpina darīt!.Laiks mums, iedzīvotājiem, būt gudriem un turpmāk nebalsot par tām partijām, kas pieņēmušas šādu NĪN likumu un par tām partijām, kuras kā priekšzīmīgs skolnieks realizē likuma izpildi savās pašvaldībās, atņemot mājas un zemes".
Pilnīgs izmisums un šoks
Kasjauns.lv jau pērnā gada martā rakstīja, ka sporta skolotāju izmisumā iedzina neziņa, kā nomaksāt milzu nodokli. Toreiz viņa portālā manabalss.lv iesniedza iniciatīvu “Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam”, zem kura tika savākti vairāk nekā 12 000 parakstu. Tomēr ne Saeimā, ne valdībā šī iniciatīva atbalstu neguva.
„Pagājušajā gadā šo iniciatīvu iesniedzu Saeimā. Finanšu ministrijai tika uzdots sagatavot informatīvu ziņojumu Ministru kabinetam izvērtēšanai. Bet kopš pagājušā gada aprīļa šis ziņojums nav sagatavots, nav iesniegts Ministru kabinetā, kas savukārt to nenodeva Saeimai izskatīšanai.
Skolotāju izmisumā dzen nekustamā īpašuma nodoklis
Dzīvoju kopā ar vīru, meitām un mazbērnu. Nepelnām neko dižu. Esmu skolotāja, mana alga ir ap 460 eiro mēnesī, lai nopelnītu vairāk, uzņēmos pildīt sporta organizatora pienākumus. Vīrs ir apsargs. Meitas arī neko dižu nepelna, mēs ar vīru palīdzam . Vīrs maksā kredītu un mūs baro, es maksāju visus nodokļus un komunālos maksājumus. Nezinu, kā tagad visu nomaksāt!
Neesmu vēl samaksājusi NĪN par 2016. gadu, jo esmu to sadalījusi un tas jāmaksā līdz šī gada martam. Vienlaikus pašvaldība draud – ja nenomaksāšu nodokli, tad man virsū uzrīdīs tiesu izpildītājus un atņems īpašumu – manu vienīgo mājokli. Būtībā NĪN likums ir īpašuma konfiscējošs.
Man ir liels izmisums un šoks! Pēc Finanšu ministrijas izsniegtā aprēķina 2018. gadam man nāksies NĪN maksāt divreiz vairāk – 3020 eiro gadā.
Esmu visus līdzekļus ieguldījusi savā mājā, un tagad man to atņems… Šī situācija skar simtiem tūkstošu iedzīvotāju, bet man ir sajūta, ka tas nevienu neinteresē. Pašvaldībā teica, ka visi maksā. Bet kā nemaksāsi, ja var palikt bez jumta virs galvas. Jāpiebilst, ka es no savas mājas jau nekādu labumu negūstu. Ja arī samaksāšu visu nodokli, tad man neatliks nauda īpašuma apsaimniekošanai un to Rīgas dome atzīs par graustu un tad atkal varēs paaugstināt NĪN par graustu,” savu sašutumu pauž Hiršsone un piebilst:
Ko tagad darīšu? Mēģināšu meklēt juristu, lai apstrīdētu, ka šāds NĪN vienīgajam īpašumam mājoklim ir nelikumīgs, un aicināšu to darīt arī citus”.
Nenormālās likmes
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka skolotājas māja Mazā Piena ielā 5 nav nekāda dižā pils. Skolotāja klāstīja:
„2000. gadā, kad atguvu savu vecvecmāmiņas māju, tā bija īsts grausts un Rīgas dome to burtiski piespieda nojaukt. Tā bankā paņēmu kredītu un uzcēlu ekonomisko māju. Līdz ar to, ka kadastrālo vērtību pielīdzināja tirgus cenām, milzīgos apmēros cēlās arī nekustamā īpašuma nodoklis. Man kā skolotājai alga ir 460 eiro mēnesī. Kā lai es nomaksāju lielo nodokli!?
Par lielo nodokli esmu vērsusies ar iesniegumiem Rīgas domes Ieņēmumu pārvaldē, bet tur atbildēja, ka nevar to samazināt, jo tāds, lūk, esot likums. Šīs nodokļa likmes ir nenormālas!
Saprotu, ka uzņēmējs tādus nodokļus varētu maksāt, jo viņš no zemes un īpašuma izmantošanas gūst pelņu. Bet man tas ir vienīgais mājoklis, kuru nu es varu zaudēt. Es nezinu, kā to var atrisināt. Varbūt vajag iedzīvotājiem skaļāk paust savu viedokli”.
Elmārs Barkāns/Foto: Rojs Maizītis, Google Maps, Facebook