Gaļas pārstrādātāji izvairās no nodokļiem, pārprogrammējot kases aparātus
VID Finanšu policijas pārvalde janvārī atklājusi kāda gaļas pārstrādes uzņēmuma un gaļas produktu mazumtirdzniecības veikalu tīkla īpašnieku īstenotu shēmu.
Pārprogrammējot elektroniskos kases aparātus un norādot samazinātu preču daudzumu vai vērtību preču pavadzīmēs, komersanti izvairījās no nodokļu nomaksas. VID neatklāj uzņēmumu nosaukumus, taču norāda, ka gaļas produktu mazumtirdzniecības veikalu tīkls iepirkto produkciju realizēja 65 tirdzniecības vietās dažādās Latvijas pilsētās.
Kā aģentūru LETA informēja Ieņēmumu dienesta Komunikācijas nodaļā, FPP šā gada 10. un 11.janvārī veica pārbaudi vairākās viena uzņēmuma tirdzniecības vietās un atklāja vairāku komersantu izveidotu nelikumīgu shēmu, kuru izmantojot viņi bija slēpuši ar nodokli apliekamos objektus, tas ir, preces un to patieso vērtību, kā rezultātā izvairījušies no nodokļu nomaksas.
Pārbaužu laikā VID darbinieki konstatēja, ka gaļas produktu tirdzniecības vietu un veikalu tīklam, kas preci iepirka tikai no viena piegādātāja, prece tika piegādāta ar divām pavadzīmēm - viena atbilda faktiskajam preču daudzumam, bet otrajā pavadzīmē, kas reģistrēta ar identisku numuru, preču daudzums un vērtība būtiski atšķīrās.
Veikalu un tirdzniecības vietu grāmatvedības uzskaitē nonāca tikai tās pavadzīmes, kurās bija norādīts samazinātais preču daudzums.
Pavadzīmes, kurās tika atspoguļots precīzs preču daudzums, tika izdotas tikai uz pārvadājuma laiku gadījumam, ja tiek veikta kravas pārbaude. Precei nonākot veikalā vai tirdzniecības vietā, patiesās pavadzīmes parasti tika iznīcinātas.
Lai slēptu ietirgotās naudas patieso apjomu, elektroniskie kases aparāti tika pārprogrammēti un to atskaišu izdrukās - X un Z atskaitēs - atspoguļojās divas dažādas naudas summas, kas dažkārt atšķīrās pat vairāk nekā par 50%.
Tieši tāpat kā gadījumā ar pavadzīmēm, tirdzniecības vietu un veikalu grāmatvedības uzskaitē nonāca tikai tās elektronisko kases aparātu atskaites, kurās apgrozījums bija samazināts, savukārt pircēja čekā tika uzrādīts gan precīzs preces apraksts un daudzums, gan samaksātā cena pilnā apjomā, tādējādi patērētājos neradot ne mazākās aizdomas par gaļas produkcijas izplatītāju noziedzīgajām darbībām.
Starpība, kas veidojās starp reālo mazumtirdzniecībā gūto apgrozījumu un grāmatvedības atskaitēs reģistrēto, veidoja tā saucamo melno naudu, kas tika nogādāta preču nosūtītāja uzņēmuma īpašniekam, kurš "melno naudu" izmantoja privātām vajadzībām.
Kā atzīmē VID FPP direktors Kaspars Čerņeckis, VID jau vairakkārt ir vēstījis, ka personas, kas organizē dažādas krāpšanas, naudas atmazgāšanas vai izvairīšanās no nodokļu nomaksas shēmas, kļūst aizvien izglītotākas, zinošākas, izvēlas aizvien pārdomātākas un smalkākas noziedzīgās metodes.
FPP darbā tas ir liels izaicinājums, taču, veicot ikdienas darbu, izdodas atklāt aizvien jaunas noziedzīgas metodes. Kases aparātu pārprogrammēšana ir viens no veidiem, kā negodīgie uzņēmēji cenšas izvairīties no nodokļu nomaksas, un ar to patlaban aktīvi cīnās arī FPP, norāda Čerņeckis.
VID 17.janvārī sācis kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā pēc Krimināllikuma 19.nodaļas.
Zaudējumu apjoms, ko komersanti ar savu darbību nodarījuši valsts budžetam, tiks noskaidrots izmeklēšanas laikā.
Pārbaužu laikā izņemto kases aparātu tehniskai pārbaudei, iespējams, tiks piesaistīti FPP ārvalstu sadarbības partneri.
LETA