Latvijā pieaug Igaunijas enerģētikas uzņēmuma klientu skaits
Igaunijas enerģētikas kompānijas "Eesti Energia" meitasuzņēmuma Latvijā SIA "Enefit" klientu skaits sasniedzis aptuveni 220, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja uzņēmuma sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Kupše.
Kopš gada sākuma "Enefit" ir dubultojis savu klientu skaitu, marta laikā parakstot 50 jaunus līgumus par elektroenerģijas piegādi, sacīja "Enefit" rīkotājdirektors Jānis Bethers. Šā gada sākumā uzņēmuma klientu portfelī bija aptuveni 115 uzņēmumi.
"Martā Latvijas sabiedrībā turpinājās asas diskusijas par to, cik pamatots ir elektroenerģijas cenas pieaugums Latvijas regulētajā tirgū par 40%-50% atkarībā no tarifu plāna. Tostarp ir ierosināti arī 18 tiesvedības procesi sakarā ar prasību atcelt apstiprinātos tarifus. Ja līdz šim patērētāji neizrādīja proaktīvu interesi par regulētā elektroenerģijas tirgus tarifu uzbūvi un atvērtā tirgus piedāvātajām iespējām, tad tagad situācija ir ievērojami mainījusies un tiek meklētas iespējas elektroenerģiju iegādāties iespējami izdevīgāk," skaidroja Bethers.
Viņš uzskata, ka šādai patērētāju attieksmes maiņai vajadzētu motivēt tirgu uzraugošās institūcijas reformēt novecojušo elektroenerģijas cenu regulēšanas veidu, beidzot skaidri nodalot elektroenerģijas cenas no "Sadales tīkla" pakalpojumu tarifa, lai patērētāji savos elektrības rēķinos varētu redzēt, cik un par ko tie maksā.
Bethers "Nozare.lv" norādīja, ka tirgus daļas izmaiņas precīzi noteikt būs iespējams vien maija beigās, kad būs izrakstīti pirmie rēķini jaunajiem klientiem, kas elektroenerģiju no "Enefit" pērk kopš 1.aprīļa. Tad arī būs pieejama informācija par Latvijas kopējo elektroenerģijas patēriņu, lai varētu objektīvi salīdzināt datus. Patlaban uzņēmums plāno, ka tā tirgus daļa kopējā patēriņā būs pieaugusi par aptuveni vienu procentpunktu.
"Enefit" sākusi sadarbību ar atsevišķām uzņēmēju un uzņēmumu apvienībām, tostarp biedrību "Zemnieku saeima". Tās biedriem iesniegti gandrīz 1000 speciāli izstrādāti piedāvājumi, un dažas zemnieku saimniecības aprīlī noslēgušas līgumus ar "Eesti Energia" meitasuzņēmumu.
"Tomēr lielākoties mēs esam veikuši plašu skaidrojošo darbu, lai palīdzētu regulētā tirgus uzņēmējiem izprast elektroenerģijas tarifa struktūru, tādējādi radot vērtīgus kontaktus piedāvājumiem nākotnē un mazāk koncentrējoties uz līgumu slēgšanu šodien," piebilda Bethers.
"Enefit" savā marta elektroenerģijas tirgus apskatā norāda, ka līdz ar gaisa temperatūras pieaugumu un sniega kušanu Latvijā ievērojami pieauga hidroelektroenerģijas ražošanas apjomi, un Latvija kļuva par elektroenerģijas eksportētāju.
Tas savukārt marta beigās atstāja ievērojamu ietekmi uz Baltijas elektroenerģijas tirgu, pazeminot cenas gan Igaunijā, gan arī Lietuvā. Paredzams, ka šī tendence saglabāsies arī aprīlī, apskatā norāda "Enefit".
Martā Baltijas elektroenerģijas tirgū cenas saglabājās stabilas, vienīgi Somijas tirgus piedzīvoja lielākas svārstības, kas saistītas ar ūdens līmeni Ziemeļvalstu hidroelektroenerģijas rezervuāros un Japānas atomelektrostacijas krīzi.
Vācijas lēmums slēgt visas vecās atomelektrostacijas, lai nākamo trīs mēnešu laikā veiktu to drošības pārbaudes, ietekmēja arī Ziemeļvalstu tirgu. Tas izraisīja oglekļa emisiju kvotu cenu pieaugumu, kā arī palielinājās atkarība no elektroenerģijas importa, jo saglabājās neskaidra situācija par hidroelektroenerģijas ražošanas iespējām, norāda "Enefit".
Martā vidējā elektroenerģijas cena Igaunijā saglabājās stabila, sasniedzot 47,7 eiro (33,4 latus) par megavatstundu. Lietuvā cena pieauga par 2,7% un sasniedza 47,2 eiro (33 latus) par megavatstundu. Tādējādi mēneša vidējās elektroenerģijas cenas Igaunijā un Lietuvā sasniedza faktiski vienādu līmeni, norāda "Enefit".
Turpretim Somijas tirgū hidroelektroenerģijas rezervuāru līmeņa krišanās dēļ un sakarā ar Japānas atomelektrostacijas krīzes ietekmi uz "Nord Pool" biržu elektroenerģijas cenas martā piedzīvoja plašas svārstības robežās no 53 līdz 68 eiro (no 37,1 līdz 47,6 latiem) par megavatstundu. Savukārt vidējā mēneša cena sasniedza 60,8 eiro (42,6 latus) par megavatstundu - 5,8% kritums salīdzinājumā ar februāri.
SIA "Enefit" ir elektroenerģijas pārdevējs Latvijas atvērtajā elektroenerģijas tirgū. "Enefit" mātesuzņēmums AS "Eesti Energia" ir lielākais elektroenerģijas ražotājs Baltijā.
SIA "Enefit" ir dibināta 2006. gadā, tai ir elektroenerģijas tirdzniecības licence visā Latvijas teritorijā, kā arī sadarbības līgumi ar pārvades sistēmas operatoru AS "Augstsprieguma tīkls" un sadales sistēmas operatoru AS "Sadales tīkls".
Pašlaik "Enefit" klientu portfelis veido aptuveni 6% no kopējā Latvijas patēriņa, tai skaitā ap 14% no Latvijas atvērtā tirgus.
LETA