Medusmaize latviešiem! Igauņi slavē, ka protam saimniekot
Latvieši māk saimniekot daudz labāk par igauņiem, saka kaimiņzemes elektrotīklu operatora „Elering” šefs. Ja Latvijā nebūtu hidroelektrostaciju, igauņi šobrīd nevarētu dzīvot tik labi, kā šobrīd.
Esam pieraduši mūždien uzklausīt padomus skatīties uz mūsu ziemeļu kaimiņiem – igauņiem. Viņi, lūk, prot saimniekot un pragmatiski rīkoties, lai attīstītu gan savu tautsaimniecību, gan ilgtermiņā domāt, gan vairot savu bagātību. Tomēr ne viss ir tik rožaini. Kā medusmaize par „pakāpi zemākajiem” latviešiem var kalpot nesen veiktais ieraksts Igaunijas elektrotīklu operatora „Elering” valdes priekšsēdētāja Tavi Veskimagi blogā.
Veskimagi raksta, ka igauņi, atšķirībā no latviešiem, nemāk saimniekot un izmantot savus dabas dotos resursus elektroenerģijas ražošanā. Igauņiem jābūt pateicīgiem latviešiem par to, ka viņiem ir salīdzinoši zemas elektroenerģijas cenas. Ja latvieši tik veiksmīgi nesaimniekotu, tad igauņu maciņš būtu ievērojami plānāks. Veskimagi raksta, ka latvieši pelna ar ūdeni, bet igauņi ne. Latvieši māk izmantot savus dabas dotos resursus - ūdeni, bet igauņi ne. Tas attiecas uz Daugavas hidrolektrostacijām.
„Elering” vadītājs raksta: „Pāris dienas braucu ar laivām pa mūsu upēm un ievēroju, cik labi pelna ūdenstūrisma organizatori. Bet tas ir piliens jūrā, salīdzinot ar to, ko palu laikā pelna latvieši pateicoties savām hidroelektrostacijām.
Palu laikā Latvijas elektrosistēmas pārpalikums jeb saldo ir 700 – 800 megavatu. Ja vasarā un vēlā rudenī Latvijā parasti ir elektroenerģijas deficīts, jo termoelektrostacijām nepietiek jaudas, bet Daugavā ūdens ir maz, tad pavasarī Latvija vienā momentā no elektroenerģijas importētāja pārvēršas par eksportētāju. Bet Igaunijā viss ir otrādi – mēs no eksportētāja pārvēršamies par importētāju.
Darba dienās no Latvijas importējam 150 – 200 megavatus, bet brīvdienās – 350–400 megavatus. Ja nenotiktu elektrības tirdzniecība starp Igauniju un Latviju, igauņi nevarētu lepoties ar tik zemu cenu – 30 – 40 eiro par megavatu.”
Tādējādi Veskimagi uzteic Latvijas spēju izmantot savus ūdens resursus, izmantojot hidroelektrostacijas, kuras igauņiem nav. Latvieši, salīdzinot ar igauņiem, ir bijuši daudz pragmatiskāki un gudrāki ceļot un attīstot HES.