Selgas vafeles satur vien 1,5% transtaukskābju
Laboratoriskās pārbaudēs konstatēts, ka "Selgas" vafeles satur vien 1,5% transtaukskābju, nevis, kā iepriekš paziņoja dāņu profesors Stēns Stenders - 44%, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Pārtikas uzņēmēju federācijas vadītājs Didzis Šmits.
"Būs tiesvedība," sacīja Šmits, piebilstot, ka Latvijas pārtikas ražotāji plāno vērsties arī Eiropas Komisijā ar lūgumu izvērtēt nepamatotus un prettiesiskus konkurences izkropļojumus iekšējā tirgū. Tikšot veikti arī citi pretpasākumi. "Līdzīgā veidā, kā uzbruka mums, mēs atbildēsim," sacīja Šmits.
Šmits pauda nožēlu, ka pat tad, kad Stenders atzina savu kļūdu, paziņojot, ka transtaukskābju saturs ir 4%, neviena amatpersona neaizstāvēja Latvijas uzņēmējus.
"Tas bija nopietns uzbrukums Latvijas ekonomikai kopumā," sacīja Šmits, uzsverot, ka laboratoriskās pārbaudēs konstatētais 1,5% līmenis iekļaujas pat Dānijas normatīvos, ko Stenders savos paziņojumos norādījis kā piemēru Latvijas ražotājiem.
Šmits atzina, ka atbalstītu līdzīgu ierobežojumu noteikšanu arī Latvijas normatīvajos aktos, tomēr tādā gadījumā ierobežojumiem vajadzētu vienādi attiekties gan uz Latvijas ražotājiem, gan importētājiem.
"Mūsu uzņēmumi, kas iziet Pārtikas un veterinārā dienesta atzīšanas procedūru, ir daudz pārbaudāmāki nekā importētās preces, kas nonāk veikalu plauktos. Mums ir viens no stingrākajiem dienestiem Eiropā," sacīja Šmits, gan norādot, ka patlaban netiek pievērsta pietiekama uzmanība importēto preču kvalitātei.
Kā ziņots, Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" vēstīja par Stendera izpētīto, ka "Laimas" ražotās vafeles "Selga" esot kaitīgas cilvēka veselībai. Profesora sarakstā, kurā ir vairāk nekā 1000 produktu, Latvijā ražotās vafeles ierindotas ceturtajā vietā.
Uz šo apgalvojumu asi reaģēja "NP Foods", kas, žurnālistiem demonstrējot vafeļu ražotni, uzsvēra, ka uzņēmums produktu receptūras izstrādē sadarbojas ar zinātniekiem un turpinās to darīt, lai garantētu patērētājiem nekaitīgus un drošus produktus. "NP Foods" Kvalitātes daļas vadītāja Vēsma Smilga norādīja, ka nav tiesību aktu, kas noteiktu pieļaujamo transtaukskābju saturu produktos, taču jogurta vafelēs esošo transtaukskābju saturs neesot veselībai bīstams.
Latvijas Pārtikas uzņēmēju federācijas padomes priekšsēdētājs Didzis Šmits pauda viedokli, ka profesors par Latvijas pārtikas uzņēmumu nomelnošanu jāizraida no valsts. "Latvijas pārtikas uzņēmumu ražotā produkcija ne tikai atbilst visām Eiropas Savienības likumdošanā noteiktajām prasībām, bet ir paaugstinātas kvalitātes produkti," sacīja Šmits.
VIDEO: Latvijā ražotas vafeles tikpat kaitīgas kā cigaretes
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Lita Krone/LETA