Pozitīvajam piedāvājumam nepaaugstināt galvenos nodokļus ir arī vairāki būtiski "bet"
Finanšu ministrijas vēstījums tuvākajos gadus nodokļus nemainīt no stabilitātes un prognozējamības viedokļa, protams, skan pozitīvi. Taču ir vairāki būtiski "bet", norādīja "Nordea bankas" vecākais ekonomists Andris Strazds.
Pirmkārt, uzņēmēji un investori skatīšoties arī uz to, vai šāds solījums no valsts puses ir ticams, un situācijā, kad budžeta deficīts joprojām ir ap 5% no iekšzemes kopprodukta, Strazds uzskata, ka tas pilnībā ticams nav un nemitīgi būs spekulācijas par to, vai valdība tomēr kādā brīdī nebūs spiesta vēl celt nodokļus, lai sabalansētu budžetu.
"Solījuma ticamību varētu paaugstināt, vienlaikus nākot klajā ar konkrētu plānu, kā samazināt budžeta izdevumus. Pašlaik no Baltijas valstīm tikai Igaunija var investoriem ticami apsolīt, ka nodokļi netiks paaugstināti. Šī solījuma ticamības apliecinājums ir budžets bez deficīta," uzsver ekonomists.
Otrkārt, jautājums esot par to, vai Latvijas nodokļu sistēma ir uzskatāma par optimālu, eksportu un nodarbinātību veicinošu un taisnīgu. Viņaprāt, atbilde uz šiem jautājumiem joprojām ir noliedzoša.
Piemēram, nodokļu slogs algām, īpaši mazo algu saņēmējiem, joprojām ir ļoti augsts, bet īpašuma nodokļi turīgajiem - zemi. No šāda aspekta ziņa, ka strukturālas izmaiņas attiecībā uz nodokļiem varētu notikt tikai no 2013.gada un arī tad tikai ļoti pakāpeniski, pēc Strazda domām, ir negatīva, jo tā vienlaikus ir arī ziņa, ka vismaz reģistrētais bezdarbs zemu kvalificēto iedzīvotāju segmentā arī nākamgad paliks augstā līmenī, jo tos legāli nodarbināt joprojām būs ļoti dārgi.
Tātad viņus vai nu nodarbinās nelegāli un līdz ar to bez sociālajām garantijām, vai vienkārši darbā neņems, viņu potenciāli darāmo darbu automatizējot vai kā papildu pienākumus uzkraujot augstāk kvalificētajiem.
Vienlaikus viņš uzsver, ka Finanšu ministrijas vēstījums par galveno nodokļu nemainību vismaz turpmākos trīs gadus uzņēmējiem, protams, ir ļoti svarīga ziņa kontekstā ar sistēmas prognozējamību. "Situācija, kad iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme ir 25%, tad pēc brīža 23%, tad 26%, tad atkal 25%, ir tikai viens no piemēriem, kā bezjēdzīgi vairot nestabilitāti sistēmā," saka Strazds.
Kā ziņots, Finanšu ministrija ir sagatavojusi nodokļu politikas stratēģiju 2011. līdz 2014.gadam, kurā tiek piedāvāts galvenos nodokļus saglabāt nemainīgus un jaunus nodokļus neieviest. Vilks informēja, ka šis piedāvājums tiek nodots apspriešanai sociālajiem partneriem un augusta sākumā varētu tikt virzīts lēmuma pieņemšanai Saeimā.
LETA