Ministrs: ASV maksātnespēja nenotiks
ASV finanšu ministrs Timotijs Geitners svētdien paziņoja, ka ASV maksātnespēja, nespējot norēķināties par parādsaistībām, nenotiks.
"Situācija, ka mēs nevaram savlaicīgi pildīt savas parādsaistības, man ir neiedomājama. Tas nenotiks," norādīja Geitners.
ASV Kongresam ir jāspēj izstrādāt plānu, lai vismaz uz 18 mēnešiem novērstu ASV maksātnespējas draudus, sacīja Geitners.
"Šie draudi mums ir jānoņem no galda. Bet mums ir arī jānodrošinās, ka mēs sanākam kopā, lai vienotos par ilgtermiņa pasākumiem," sacīja ministrs.
"Mēs mēģinām izvairīties no maksātnespējas tagad un no maksātnespējas draudiem nākotnē," skaidroja Geitners.
Neskatoties uz sarežģītajām demokrātu un republikāņu sarunām, Pārstāvju palātas republikāņu spīkers Džons Bēners un Senāta mazākuma līderis Mičs Makonels "ir pilnīgi skaidri atzinuši, ka viņi nepieļaus šīs valsts maksātnespēju", sacīja ministrs.
"Viņi nepieļaus šādu situāciju, kaut arī viņu [republikāņu] partijā ir cilvēki, kas draud ar maksātnespēju vai pat aizlūdz par maksātnespēju," piebilda ministrs.
Kā jau ziņots, ASV Pārstāvju palātas spīkers Džons Bēners piektdien paziņoja, ka viņš pārtrauc sarunas ar Balto namu par federālā parāda griestu paaugstināšanu, kuru mērķis bija izvairīties no draudošās valsts maksātnespējas.
"Esmu izlēmis pārtraukt diskusijas ar Balto namu un, cenšoties rast ceļu uz priekšu, uzsākt sarunas ar Senāta līderiem," teikts Pārstāvju palātas locekļiem adresētajā Bēnera vēstulē.
Notikušais radījis vēl nopietnākas šaubas, ka vienošanās tiks panākta līdz 2.augustam, kad, kā apgalvo Finanšu ministrija, izsīks līdzekļi valdības rēķinu apmaksai.
Kāds no Pārstāvju palātas republikāņu frakcijas aparāta darbiniekiem, kas vēlējās saglabāt savu anonimitāti, žurnālistiem pavēstīja, ka Bēners plāno Kongresa apakšpalātas locekļiem pirmdien iesniegt detalizētu plānu turpmākai rīcībai.
Kā ziņots, esošos parādsaistību griestus - 14,29 triljonus dolāru - ASV valdība sasniedza jau 16.maijā, taču līdzekļus aktuālajiem tēriņiem sedza neplānoti lielie nodokļu ieņēmumi, kā arī izdevumu un grāmatvedības korekcijas pasākumi.
Ekonomisti un uzņēmēji brīdina, ka gadījumā, ja parāda griestu paaugstināšanu neizdosies panākt līdz 2.augustam, jaunu triecienu var saņemt visas pasaules ekonomika, kas joprojām turpina atlabt pēc globālā finanšu tirgus sabrukuma 2008.gadā.
Arī Obama atzinis, ka gadījumā, ja netiks panākta vienošanās, draud ekonomiskais "armagedons".
Taču republikāņi iebilst pret parādsaistību griestu palielināšanu, ja netiek ievērojami samazināti valsts izdevumi, un viņi arī neatbalsta demokrātu ierosināto papildu nodokļu paaugstināšanu turīgajiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem.