Privātā sektorā darba samaksa atpaliek no sabiedriskā sektora
Darbaspēka nodokļu sloga palielināšanās nereti ir spēcīgs arguments, lai darbinieki un darba devēji nosvērtos par labu prēmijām un algas pieaugumam aploksnē, tādējādi privātā sektorā darba samaksas statistika turpina atpalikt no sabiedriskā sektora, biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.
Viņš norādīja, ka, lai arī biežāk dzirdams par kvalificētu darbinieku trūkumu, tomēr statistika neuzrāda būtisku darba algu celšanu privātajā sektorā, uzņēmējiem lielāku uzmanību pievēršot mainīgajai atalgojuma daļai, kas saistīta ar konkrēta darbinieka sasniegumiem un uzņēmuma rezultātiem kopumā.
"Gada laikā neto darba samaksa palielinājusies par 5% - līdz 332 latiem, savukārt reālā darba samaksa, ņemot vērā inflācijas ietekmi, šajā laika posmā uzrādījusi 0,2% lielu kāpumu. Tādējādi pēc divu gadu pārtraukuma strādājošo reālie ienākumi šogad ir palielinājušies minimāli, tomēr ir palielinājusies strādājošo pirktspēja, kas arī atspoguļojas privātā patēriņa pieaugumā," sacīja eksperts.
Viņš ir pārliecināts, ka tuvākajos ceturkšņos, stabilizējoties inflācijas rādītājam un saglabājoties mērenam, bet par inflāciju lielākam darba samaksas pieaugumam, strādājošo pirktspēja turpinās uzlaboties.
"Ja globālajā ekonomikā nebūs pārlieku lielu satricinājumu un Latvijas ekonomika netiks nogrūsta no atveseļošanās ceļa, tad nākamgad bruto darba samaksa varētu uzrādīt mazliet straujāku kāpumu nekā iekšzemes kopprodukta pieaugums, darba samaksai pieaugot gan privātajā, gan sabiedriskajā sektorā. Tomēr darba samaksas pieaugumam būtu jāturpina iet rokrokā ar produktivitātes un darba ražīguma palielināšanos, nevis ar darba ņēmēju prasībām pēc lielākas algas, kā argumentāciju minot pieaugošas patēriņa preču cenas vai kvalificētu darbinieku trūkumu," norādīja Rudzītis.
Jau ziņots, ka šā gada otrajā ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī bija 469 lati un, salīdzinot ar 2010.gada otro ceturksni, tā pieauga par 24 latiem jeb 5,5%, savukārt neto darba samaksa valstī šai laika periodā pieauga par 5% - no 316 latiem līdz 332 latiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.
LETA