"Parex banka" pārdod savus meitas uzņēmumus Krievijā
Bizness un ekonomika

"Parex banka" pārdod savus meitas uzņēmumus Krievijā

Jauns.lv

"Parex banka" noslēgusi darījumu par tās meitasuzņēmumu Krievijā "Parex Leasing" un "Extroleasing" pārdošanu Krievijas "UnicorBank" grupā ietilpstošam uzņēmumam, teikts bankas paziņojumā biržai "NASDAQ OMX Riga".

­ ­

Banka aktīvi izskata arī tās līzinga kompāniju Ukrainā un Azerbaidžānā pārdošanas iespējas.

"Parex bankas" Komunikāciju un mārketinga direkcijas vadītāja Marita Ozoliņa-Tumanovska pavēstīja, ka jau pirmajā maksājumā ir atgūti vairāk nekā 14,5 miljoni ASV dolāru (7,5 miljoni latu) un līdz 2013. gada beigām "Parex banka" turpinās saņemt maksājumus no līzinga kompānijas problemātisko aktīvu portfeļa pakāpeniskas realizācijas.

"Rūpīgi pārdomātā darījuma struktūra un nosacījumi nodrošinās valsts ieguldījuma atmaksai nepieciešamo naudas plūsmu, sekmējot restrukturizācijas plānā noteikto mērķu izpildi. No Krievijas līzinga kompānijām kopumā atgūtie naudas līdzekļi ir lieli ‒ kopš brīža, kad valsts kļuva par "Parex bankas" lielāko akcionāru, ir saņemti vairāk nekā 120 miljoni ASV dolāru," sacīja Ozoliņa-Tumanovska.

Viņa piebilda, ka lēmums par abu meitasuzņēmumu Krievijā pārdošanu pieņemts pēc bankas speciālistu grupas un neatkarīgās starptautiskās ekspertu kompānijas veiktās iespējamo biznesa attīstības scenāriju visaptverošas finanšu analīzes, tostarp, salīdzinot naudas plūsmu, ko "Extroleasing" un "Parex Leasing" spētu ģenerēt līdz tā darbības beigšanai 2013 gada nogalē, ar ekonomisko ieguvumu pēc tūlītējas pārdošanas par attiecīgi noteikto cenu. Veiktajos aprēķinos ņemti vērā arī tādi faktori kā "Extroleasing" un "Parex Leasing" atrašanās NVS un no tā izrietošie saimnieciskie un juridiskie riski, kā arī sagaidāmie uzņēmumu likvidācijas izdevumi. Liela uzmanība veltīta arī aktīvu iegādes interesentu pieteikumiem, saskaņā ar apstiprinātajām bankas procedūrām izvērtējot piedāvāto cenu, darījuma partnera reputāciju, finanšu līdzekļu pietiekamību, norādīto finanšu līdzekļu izcelsmes legalitāti un citus būtiskus faktorus. "Tādējādi par optimālāko tika atzīts "UnicorBank" piedāvājums, kas atbilst izvirzītajiem pārdošanas kritērijiem un ļauj "Parex bankai" atgūt lielu valsts ieguldījuma daļu," paskaidroja Ozoliņa-Tumanovska.

Viņa arī minēja, ka "Parex Leasing" un "Extroleasing" pārdošanas darījums veikts atbilstoši Ministru kabineta un Eiropas Komisijas apstiprinātajam restrukturizācijas plānam, kas nosaka "Parex bankas" līzinga kompāniju NVS valstīs darbības izbeigšanu līdz 2013. gada 31.decembrim, tās pārdodot vai likvidējot. Plāns neparedz papildu līdzekļu ieguldīšanu šo kompāniju saimnieciskās darbības attīstīšanā un uzturēšanā.

"Ievērojot restrukturizācijas plānā paredzētos darbības virzienus un noteiktos ierobežojumus, ieguvumi no "Parex Leasing" un "Extroleasing" pārdošanas ir daudz lielāki, nekā varam gaidīt no uzņēmumu saimnieciskās darbības turpināšanas limitētā laika periodā ar tai sekojošu likvidāciju. Tādēļ esmu apmierināts, ka esam spējuši izmantot mums labvēlīgo tirgus situāciju un noslēgt plānoto darījumu. Patlaban aktīvi izskatām arī mūsu līzinga kompāniju Ukrainā un Azerbaidžānā pārdošanas iespējas," sacīja "Parex bankas" valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams.

Bankā arī norādīja, ka atbilstoši izvirzītajiem uzdevumiem "Parex banka" kopš 2009. gada ir pastāvīgi izskatījusi NVS valstu līzinga kompāniju pārdošanas iespējas un kopumā ir apzināti aptuveni 200 pretendentu. Arī par "Parex Leasing" un "Extroleasing" iegādi interesi pauda vairāki potenciālie pircēji, tostarp "UnicorBank", kuras piedāvājums tika atzīts par labāko.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka 2010. gada 1. augustā beidzās "Parex bankas" operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010. gada martā pieņēma lēmumu par "Parex bankas" restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no "Parex bankas" tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka ‒ "Citadele", bet "Parex banka" sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.

Pašlaik "Parex bankas" galvenais mērķis ir valsts ieguldījuma atgūšana, un šā uzdevuma īstenošanai banka darbību koncentrē uz kredītu restrukturizāciju, parādu piedziņu, kā arī pārņemto nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.

BNS  / Foto: Evija Trifanova / LETA