"Parex" no NVS valstu līzinga portfeļa atguvusi 150 miljonus dolāru
Bizness un ekonomika

"Parex" no NVS valstu līzinga portfeļa atguvusi 150 miljonus dolāru

Jauns.lv

Ceturtdien AS "Parex banka" noslēgusi Azerbaidžānas "Pareks Lizinq and Faktorinq" pārdošanas darījumu Azerbaidžānā, atgūstot vēl 3,4 miljonus ASV dolāru (1,73 miljonus latu), informē bankas Komunikāciju un mārketinga direkcijas vadītāja Marita Ozoliņa-Tumanovska.

­

"Parex" no NVS valstu līzinga portfeļa atguvusi 150 miljonus dolāru.
"Parex" no NVS valstu līzinga portfeļa atguvusi 150 miljonus dolāru.

Saskaņā ar viņas teikto kopumā, ieskaitot "Parex bankas" līzinga kompāniju Krievijā pārdošanas darījumu, no NVS valstu līzinga portfeļa atgūti vairāk nekā 150 miljoni ASV dolāru (75 miljoni latu).

Kopš 2008.gada nogales no Azerbaidžānas līzinga portfeļa kopumā ir atgūti vairāk nekā 37 miljoni ASV dolāru (18,8 miljoni latu), savukārt no Krievijas līzinga kompānijām - vairāk nekā 120 miljoni ASV dolāru (60 miljoni latu).

Daļa no apjomīgajiem naudas līdzekļiem savulaik tika novirzīta "Parex bankas" likviditātes krīzes novēršanai 2008.gadā, bet daļa valsts galvotajam 164 miljonu latu lielajam sindicētajam kredītam, kurš bez papildus valsts atbalsta atmaksāts šā gada maijā.

Vēlmi iegādāties "Parex bankas" Azerbaidžānas līzingu pauduši vairāki potenciālie pircēji. Izvērtējot interesentu iesniegtos piedāvājumus, kā piemērotākais darījuma partneris tika izvēlēta Nīderlandes privātā sabiedrība ar ierobežotu atbildību "SWITLAR investments B.V.", kā rezultātā atbilstoši noslēgtajam pārdošanas līgumam "Parex banka" saņēmusi maksājumu 3,4 miljonu ASV dolāru (1,73 miljonu latu) apjomā.

Ozoliņa-Tumanovska informēja, ka pašlaik "Parex banka" turpina izvērtēt tai piederošās līzinga kompānijas Ukrainā pārdošanas iespējas.

"Parex bankas" valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams uzsver, ka bankas galvenais biznesa mērķis un solījums ir nemainīgs - atgūt un atmaksāt valstij maksimāli daudz ieguldīto līdzekļu -, tādēļ līzinga kompāniju pārdošana esot likumsakarīgs un loģisks solis. Tai pat laikā esot svarīgi izvēlēties optimālāko no iespējamajiem rīcības scenārijiem, izvērtējot potenciālos riskus un ekonomiskos ieguvumus.

Līdzīgi kā "Parex Leasing" un "Extroleasing" Krievijā pārdošanas gadījumā, arī Azerbaidžānas līzinga kompānijas pārdošanas darījums esot veikts atbilstoši Ministru kabineta un Eiropas Komisijas apstiprinātajam bankas restrukturizācijas plānam, kas nosaka "Parex bankas" līzinga kompāniju NVS valstīs darbības izbeigšanu līdz 2013.gada 31.decembrim, tās pārdodot vai likvidējot. Plāns neparedz papildu līdzekļu ieguldīšanu šo kompāniju saimnieciskās darbības attīstīšanā un uzturēšanā.

"Izvērtējot un salīdzinot "Pareks Lizinq and Faktorinq" kompānijas Azerbaidžānā iespējamos rīcības scenārijus un potenciālos ieguvumus, skaidri iezīmējās tūlītējas pārdošanas priekšrocības," apgalvo banka.

Par pieņemtā lēmuma pareizību liecinot vairāki faktori. Piemēram, apjomīgās administratīvās izmaksas, kas nepieciešamas kompānijas darbības nodrošināšanai un kontrolei ārpus valsts robežām, restrukturizācijas plānā noteiktais ierobežojums veikt ieguldījumus līzinga kompāniju darbības attīstībā, juridiskie riski, kas saistīti ar citas valsts jurisdikciju un atšķirīgo biznesa vidi, būtiskas naudas summas ieguvums, kā arī pārredzama un caurspīdīga pārdošanas darījuma, tostarp naudas pārskaitījuma struktūra.

Par optimālāko risinājumu šo darījumu esot atzinusi arī neatkarīga starptautiskā ekspertu kompānija.

Kā ziņots, šā gada septembrī, noslēdzot darījumu par tās meitasuzņēmumu Krievijā "Parex Leasing" un "Extroleasing" pārdošanu Krievijas "Unicorbank" grupā ietilpstošam uzņēmumam, "Parex banka" izgāja no Krievijas līzinga biznesa. Pirmajā maksājumā tika atgūti vairāk nekā 14,5 miljoni ASV dolāru (7,38 miljoni latu), un līdz pat 2013.gada beigām "Parex banka" turpinās saņemt maksājumus no līzinga kompānijas problemātisko aktīvu portfeļa pakāpeniskas realizācijas.

Jau vēstīts, ka kopš 2010.gada 1.augusta, kad "Parex banka" sāka savu darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt tādus klasiskos banku pakalpojumus kā kontu apkalpošanu, noguldījumu pieņemšanu un citus, tās galvenais mērķis ir valsts ieguldījuma atgūšana maksimālā apmērā.

"Parex bankas" lielākais akcionārs ir Latvijas valsts, ko pārstāv Privatizācijas aģentūra, un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

­

Kasjauns.lv/LETA/Foto: Lita Krone/LETA