Decembrī siltais laiks samazinājis elektroenerģijas tirgus cenas
Decembrī neierasti siltā gaisa temperatūra un lielais nokrišņu daudzums radījis spiedienu uz elektroenerģijas tirgus cenām, AS "Latvenergo" energoblogā raksta kompānijas Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns.
Elektroenerģijas "spot" jeb tūlītējo darījumu cenas decembrī gan Somijā, gan Baltijā ir vidēji 35 eiro (24 latu) par megavatstundu (MWh) līmenī. Kā liecina Ziemeļvalstu elektroenerģijas biržas "Nord Pool Spot"un Lietuvas biržas "Baltpool" informācija, novembrī cena šajos apgabalos bija zem 40 līdz 45 eiro (28 līdz 31 latam) par MWh.
Junghāns raksta, ka kopumā Skandināvijas hidroelektrostaciju (HES) rezervuāros ūdens līmenis joprojām ir augstāks par normālu apjomu. Skandināvijas pārvades sistēmā pašlaik nepastāv būtiski pārvades ierobežojumi, un HES enerģiju iespējams nogādāt no ziemeļu reģioniem, kur koncentrēti HES, līdz patēriņa centriem Zviedrijas dienvidu daļā un Somijai, kur tā konkurē ar kondensācijas siltumelektrostacijām. Līdz ar to patlaban Somijā elektroenerģijas tirgus "spot" cenu lielā mērā nosaka ogļu elektrostaciju ražošanas mainīgās izmaksas.
Patlaban darbā ir ap 88% no Skandināvijā uzstādītās atomelektrostaciju (AES) jaudas, un tikai divas Zviedrijas AES tehnisku problēmu dēļ plānots ieslēgt tuvāko divu nedēļu laikā. Tādējādi AES jaudas nepieejamības risks un līdz ar to augstu cenu pīķu risks ziemā ir ļoti zems.
Kopumā vāja globālās ekonomikas perspektīva un krītošas ogļu un gāzes elektrostaciju ražošanas izmaksas ir veicinājušas elektroenerģijas cenu samazināšanos gan "spot" tirgū, gan nākotnes darījumu jeb "forward" tirgū, secina "Latvenergo" pārstāvis.
Īpaši dramatiska cenu lejupslīde ir notikusi oglekļa dioksīda (CO2) emisijas kvotu tirgū saistībā ar vājām Eiropas ekonomikas attīstības prognozēm, kā arī neskaidrībām par CO2 emisijas kvotu tirdzniecību nākotnē. Decembra pirmajā pusē ANO konferencē Dienvidāfrikā tika panākta vispārēja vienošanās, ka līdz 2015. gadam izstrādās līgumu, kas paredzēs juridiski saistošu emisijas samazināšanu gan attīstītajās, gan jaunattīstības valstīs. Tomēr vienošanās neparedz tūlītējus soļus CO2 emisijas samazināšanā, līdz ar to sanāksme nedeva spēcīgu CO2 tirgus cenas signālu, norāda Junghāns un piebilst:
Kanādas izstāšanās no Kioto protokola tikai vienu dienu pēc vienošanā arī palielināja apjukumu tirgū.
14. decembrī CO2 kvotu cena sasniegusi zemāko jebkad reģistrēto līmeni 2008.-2012. gada perioda kvotām, kopš Eiropas Savienība ieviesa CO2 kvotu tirgu.
"Somijas elektroenerģijas "forward" cenas, kas vislabāk raksturo elektroenerģijas cenu Baltijas tirgū, ir strauji kritušas pēdējās sešās nedēļas. Decembra vidū Somijas elektroenerģijas "forward" cena 2012. gadam bija 41,5 eiro (29 lati) par MWh, kas ir teju par 20% zemāka nekā pirms sešām nedēļām," raksta Junghāns.
Viņš vērtē: ja turpināsies siltais laiks un paaugstināts nokrišņu daudzums, elektroenerģijas cenas var turpināt samazināties. Tomēr būtisks elektroenerģijas nākotnes vērtības samazinājums turpmāk netiek prognozēts, jo vairāki no cenu samazinošiem faktoriem sevi ir "izsmēluši".
Piemēram, CO2 emisijas kvotu cena jau ir samazinājusies līdz līmenim, kad turpmāks samazinājums vairs būtiski neietekmē elektroenerģijas ražošanas izmaksas. Arī AES jaudas pieejamība Skandināvijā jau ir tuvu 90%, un augstu pīķu cenu risks ziemā ir tuvu nullei. Pārvades tīklā nav ārkārtas ierobežojumu, un Skandināvijas HES saražoto elektroenerģiju iespējams pārvadīt līdz galvenajiem patēriņa centriem, aizstājot siltumelektrostaciju ģenerāciju. Tiklīdz kāds no šiem faktoriem mainīsies, cenu samazināšanās tendence var apstāties vai pavērsties uz augšu, skaidro "Latvenergo" pārstāvis.
LETA/Foto: Shutterstock