Saņemt atlīdzību par autostiklā ielidojušu akmeni gandrīz neiespējami
Bizness un ekonomika

Saņemt atlīdzību par autostiklā ielidojušu akmeni gandrīz neiespējami

Jauns.lv

Nekvalitatīvā ceļa seguma dēļ daudzi autovadītāji vārda tiešā nozīmē ir dabūjuši ar šķembu „pa aci”. No priekšā vai pretī braucoša auto tiek saņemts akmens logā. Vai kāds šos zaudējumus vadītājam kompensēs?

Autovadītājiem saņemt atlīdzību par no pretimbraucošas automašīnas atlēkuša akmens izsistu slikti ir gandrži vai neiespējami.
Autovadītājiem saņemt atlīdzību par no pretimbraucošas automašīnas atlēkuša akmens izsistu slikti ir gandrži vai neiespējami.

Piemēram, uz šosejas Gulbene - Smiltene, uzreiz aiz Gulbenes robežas, pērn vasaras beigās tika veikta ceļa virsmas apstrāde ar granīta šķembiņām, taču šobrīd šajā ceļa posmā ir vērojami defekti. Lai arī tur ir izvietotas brīdinājuma un ātruma ierobežojuma ceļa zīmes, ne visi autovadītāji tās ievēro, tādēļ daudzām pretimbraucošajām automašīnām nereti jāsaņem logā akmeņi, raksta Gulbenes laikraksts „Dzirkstele”.

Defekti ceļa virsmā būs jānovērš par garantiju firmai, kas veica šos darbus. Taču autovadītāji vaicā, kurš, un vai vispār apmaksās viņu automašīnām radītos zaudējumus?

OCTA (obligātā civiltiesiskā apdrošināšana) polise paredz transportlīdzekļa īpašnieka vai tiesīga lietotāja civiltiesisko atbildību par ceļu satiksmes negadījumā nodarītajiem zaudējumiem trešajai personai. Tas nozīmē, ka OCTA apmaksā zaudējumus, ja transportlīdzekļa vadītājam gadījies tos nodarīt apkārtējiem cilvēkiem vai to mantai. OCTA apdrošināšanas polise atlīdzina gan personai nodarītu kaitējumu, gan mantai nodarītus zaudējumus, gan arī nemateriālus zaudējumus. Apdrošināšanas kompānijas „Balta” Gulbenes filiāles vadītāja Marija Kantāne norāda, ka obligātā civiltiesiskā apdrošināšana diemžēl nesedz zaudējumus, kas radušies automašīnu īpašniekiem, izsitot stiklu ar pretimbraucošas automašīnas paceltu akmeni. Šajā gadījumā zaudējumus varētu segt tikai KASKO apdrošināšana, ja tāda, protams, ir iegādāta.

„Dzirkstele” sazinājās ar juristu Guntaru Sīmani, lai noskaidrotu, kā rīkoties autovadītājiem, kam ir nodarīti zaudējumi, bet nav KASKO apdrošināšanas. „Šiem cilvēkiem formāli ir iespēja vērsties ar prasības pieteikumu tiesā pret ceļa apsaimniekotāju par nodarītajiem zaudējumiem, bet ir viens „bet”. Ceļa apsaimniekotāji šajā posmā ir izlikuši brīdinājuma zīmi. Ja brīdinājuma zīmes nebūtu, būtu vienkāršāk. Ja prasība tiks iesniegta tiesā, radīsies jautājums, ar kādu ātrumu brauca pretimbraucošais transportlīdzeklis, kas pacēla akmeni. To būs problemātiski pierādīt,” saka Sīmanis.