Ziemāju un kartupeļu ražas šogad krietni augstākas nekā pērn
Augstās ražas skaidrojamas ar to, ka 2011.gada rudens bija siltāks un nedaudz garāks nekā iepriekšējos gados.
Bizness un ekonomika

Ziemāju un kartupeļu ražas šogad krietni augstākas nekā pērn

Jauns.lv

Saskaņā ar prognozēm visu ziemāju kultūru ražas šogad pārsniegs 2011.gada līmeni, kā arī gaidāms lielāks kartupeļu ievākums, pēc jūlija nogalē veiktās lauku apsekošanas informēja Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāvji.

Ziemas kviešiem Zemgalē ražas prognoze ir vidēji virs piecām līdz sešām tonnām no hektāra. Savukārt vidēji valstī raža prognozēta 3,9 tonnas no hektāra, kas ir par 0,8 tonnām vairāk nekā 2011.gadā. Būtisks vidējās ražas pieaugums, salīdzinot ar 2011.gadu, tiek prognozēts arī ziemas rapsim.

Augstās ražas skaidrojamas ar to, ka 2011.gada rudens bija siltāks un nedaudz garāks nekā iepriekšējos gados, tas ļāva ziemājiem labi sagatavoties ziemai. Pēc labvēlīgās ziemas ziemāji varēja daudz spēcīgāki atsākt veģetāciju. Tikmēr lauksaimnieki varēja ātrāk sākt lauku papildus mēslošanu, kas deva iespēju graudaugiem, īpaši vēlāku šķirņu kviešiem, vēl cerot, līdz ar to izveidojās salīdzinoši daudz produktīvo stiebru, kas producēja vārpas.

Kā norāda LLKC pārstāvji, patlaban vēl joprojām bažas lauksaimniekiem rada labības veldrēšanās, kas var nedaudz samazināt ražu un tās kvalitāti. Tāpat zināmas problēmas rada arī lietavas un visai zemās gaisa temperatūras, kas līdz šim nebija labvēlīgas ražas kvalitātes veidošanās procesam, īpaši proteīna saturam.

Ļoti labi patlaban izskatās arī kartupeļu stādījumi. Ja tiks veikti visi nepieciešamie darbi lakstu puves ierobežošanai, ražas gaidāmas augstas. Vidējā kartupeļu raža Latvijā patlaban tiek prognozēta 17 tonnas no hektāra, kas ir par vismaz vienu tonnu vairāk nekā 2011.gadā.

Kultūraugu ražas prognozēšana tiks turpināta arī augustā, kad tiks apsekoti vasarāju labību un vasaras rapša lauki un apkopotas iekultās ziemāju labību un ziemas rapša ražas.

LLKC veic laukaugu ražas prognozēšanu laikā no maija līdz oktobrim, lai Latvijas un Eiropas Savienības atbildīgajām struktūrām sniegtu datus par valstī esošajām sējumu platībām, iespējamo ražību un iespējamo kopievākumu.

Ražas prognozēšana tiek veikta desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem - ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Ziemāji tiek apsekoti maijā, jūlijā un augustā, vasarāji - jūnijā, augustā un septembrī, savukārt kartupeļu platības - jūlijā, augustā un oktobrī.

LETA Nozare.lv / Foto: Ieva Čīka / LETA