No septembra ES pārtrauks 40 un 25 vatu kvēldiega spuldžu ražošanu
Lai gan sākotnējās energoefektīvo spuldžu iegādes izmaksas ir augstākas par kvēldiega spuldžu iegādes izmaksām, energoefektīvām spuldzēm ir ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks elektroenerģijas patēriņš.
Bizness un ekonomika

No septembra ES pārtrauks 40 un 25 vatu kvēldiega spuldžu ražošanu

Jauns.lv

No šā gada 1.septembra Eiropas Savienībā (ES) tiks pārtraukta energoneefektīvu 40 vatu (W) un 25W kvēldiega spuldžu ražošana, aģentūrai BNS pavēstīja Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Elita Rubesa-Voravko.

Viņa norādīja, ka prasības attiecas uz spuldžu ražotājiem, kuri saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) regulā, kas stājās spēkā 2009.gada 13.aprīlī un paredz pakāpenisku kvēldiega spuldžu ražošanas pārtraukšanu, noteiktajiem termiņiem vairs nedrīkstēs ražot un laist tirgū energoneefektīvas spuldzes. Savukārt iedzīvotāji varēs iegādāties kvēlspuldzes un citas mazāk efektīvas spuldzes, kamēr tās vēl ir pieejamas veikalu plauktos un noliktavās. Rubesa-Voravko arī uzsvēra, ka EK regula neuzliek iedzīvotājiem vai uzņēmējiem pienākumu nomainīt jau lietošanā esošās spuldzes pret energoefektīvākām spuldzēm.

EM pārstāve arī pastāstīja, ka no 2016.gada 1.septembra minimālās ekodizaina prasības caurspīdīgajām halogēnām spuldzēm tiks paaugstinātas līdz B klases normām, tādējādi nevarēs laist apgrozībā arī C klases vecās tehnoloģijas ("retrofit") halogēnās spuldzes.

Rubesa-Voravko norādīja, ka regula ir izstrādāta, lai samazinātu enerģijas patēriņu mājsaimniecību apgaismošanas ierīcēm, pārejot no mazāk efektīvo spuldžu lietošanas uz energoefektīvākām spuldzēm – pakāpeniski pārtraucot kvēldiega spuldžu un C klases halogēno spuldžu ražošanu un vienlaikus veicinot kompakto fluorescējošo spuldžu (CFL) un gaismas diožu spuldžu (LED) plašāku lietošanu.

Vienlaikus, lai samazinātu enerģiju patērējošu ražojumu negatīvo ietekmi uz vidi un panāktu lielākus energoietaupījumus to ekspluatācijas laikā, EK sadarbībā ar dalībvalstīm turpina darbu pie šo ražojumu energoefektivitātes uzlabošanas, teica EM pārstāve.

Viņa arī sacīja – lai gan sākotnējās energoefektīvo spuldžu iegādes izmaksas ir augstākas par kvēldiega spuldžu iegādes izmaksām, energoefektīvām spuldzēm ir ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks elektroenerģijas patēriņš. Pāreja uz energoefektīvām spuldzēm ir pamatota ar ieguldījumu ilgstošajā attīstībā un resursu izlietojuma efektivitātes celšanā.

Mazumtirgotāja "Maxima Latvija" preses sekretārs Ivars Andiņš aģentūrai BNS pastāstīja, ka patlaban "Maxima" veikalos un noliktavās ir 40W un 25W spuldžu atlikumi. ""Maxima" veikalos un noliktavās kopējais atlikums ir 3080 gabali 25W spuldzītēm un 159 961 gabals 40W spuldzes. Ņemot vērā pircēju līdzšinējo pieprasījumu, prognozējams, ka 25W spuldzes pietiks 175 dienām, savukārt 40W – 158 dienām," sacīja Andiņš.

Arī "Rimi Latvia" vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere aģentūrai BNS norādīja, ka 40W spuldzes atlikumā ir gan "Rimi" veikalos, gan preču piegādātājiem. "Nevaram pašlaik precīzi pateikt, cik ilgam laikam to pietiks, jo tas būs atkarīgs no pieprasījuma. Piemēram, atsevišķos "Rimi" veikalos nelielā daudzumā vēl ir atlikušas arī 60W kvēlspuldzes, kurām iepirkumi tika pārtraukti pagājušā gada septembrī. Savukārt 25W kvēlspuldžu sortimentā vairs nav," teica Valnere.

Aģentūra BNS jau ziņoja, ka 2009.gada 13.aprīlī stājās spēkā EK regula par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas īstenošanu attiecībā uz mājsaimniecībā izmantojamām kliedētās gaismas lampām, kas paredz pakāpenisku kvēldiega spuldžu ražošanas pārtraukšanu. Jau kopš 2009.gada 1.septembra nedrīkst ražot 100W kvēldiega spuldzes, savukārt no 2011.gada 1.septembra tirgū aizliegts laist 60W kvēldiega spuldzes, bet no 2012.gada 1.septembra – 40 un 25W kvēldiega spuldzes.

Regula ir izstrādāta, lai samazinātu enerģijas patēriņu mājsaimniecību apgaismošanas ierīcēm, pārejot no mazāk efektīvo spuldžu lietošanas uz energoefektīvākām spuldzēm. Lai gan sākotnējās energoefektīvo spuldžu iegādes izmaksas ir augstākas par kvēldiega spuldžu iegādes izmaksām, energoefektīvām spuldzēm ir ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks elektroenerģijas patēriņš. Pāreja uz energoefektīvām spuldzēm ir pamatota ar ieguldījumu ilgstošajā attīstībā un resursu izlietojuma efektivitātes celšanā.

BNS / Foto: EPA/LETA