Bizness un ekonomika

Lombardiem sods par kreditēšanu bez licences būs līdz 10 000 latu

Jauns.lv

Lombardiem sods par darbību bez speciālās atļaujas, kreditējot patērētāju, būs līdz 10 000 latu, paredz šodien valdībā atbalstītie Ekonomikas ministrijas izstrādātie grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā.

Kodeksa regulējums papildināts ar administratīvajām sankcijām par pārkāpumiem, kas saistīti ar patērētāju kreditēšanu, ko veic nebanku kredīta devēji, kā arī stiprinot nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju uzraudzību. Līdz ar likumprojektu tika izskatīts arī informatīvais ziņojums, kurā sniegta informācija par situāciju nebanku kreditēšanas tirgū un uzraudzības iestāžu paveikto cīņā ar nelegālo kreditēšanu.

Patlaban spēkā esošais normatīvais regulējums nosaka pienākumu nebanku kreditoriem saņemt speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojuma sniegšanai. Šādu atļauju ir saņēmuši 50 pakalpojumu sniedzēji, no kuriem 16 kapitālsabiedrības kā patērētājam sniedzamo pakalpojumu ir norādījušas kreditēšanu pret kustamas lietas ķīlu. Līdz ar to Ekonomikas ministrija secina, ka daļa pakalpojumu sniedzēju mēģina apiet licences saņemšanas prasību, slēdzot preču pirkšanas, atpakaļpirkuma, glabājuma, remonta un tamlīdzīgus līgumus, kuros ir saskatāmas slēptas kreditēšanas pazīmes, piemēram, drošības naudas izmaksa patērētājam, nododot lietu glabāšanā, remontā vai cita pakalpojuma veikšanai komersantam, tiesības vai pienākums izpirkt komersantam pārdoto preci pēc noteikta laika posma, samaksājot papildu maksu par pakalpojumu u.tml.

Ekonomikas ministrija uzskata, ka lielākā daļa komersantu, kuru darbībā saskatāmas lombardu darbības pazīmes, ir uzskatāmi par slēptās kreditēšanas veicējiem, un šo pārkāpumu konstatēšanai un novēršanai ir nepieciešama pastiprināta tirgus uzraudzība.

Uzraudzības stiprināšanai likumprojekts paredz noteikt naudas sodus attiecībā uz pārkāpumiem, kas saistīti ar patērētāju kreditēšanu pret kustamas lietas ķīlu noteikumu pārkāpumiem, un palielināt soda apmēru juridiskām personām par darbību bez speciālās atļaujas (licences) patērētāju kreditēšanai līdz 10 000 latu.

Vienlaikus likumprojekts paredz Patērētāju tiesību aizsardzības centra un pašvaldības policijas pilnvaru paplašināšanu attiecībā uz administratīvo lietu izskatīšanu par pārkāpumiem saistībā ar patērētāju kreditēšanu nebanku tirgus sektorā. Attiecīgi likumprojekts radīs izmaksas tikai tiem uzņēmumiem, kas veiks normās paredzētos pārkāpumus. Uzņēmumiem, kas darbojas saskaņā ar tiesību normām, likumprojekts nekādas izmaksas neradīs.

Ministrija uzskata, ka likumprojekts veicinās godīgas konkurences pastāvēšanu nebanku kreditēšanas tirgū, samazinot to uzņēmumu skaitu, kas darbojas nelikumīgi.

LETA