Ventspils „Statoil” darbiniekus no darba atlaiž pārāk lielās cilvēcības dēļ
Ventspils „Statoil” degvielas uzpildes stacijā (DUS) atlaisti gandrīz visi darbinieki. Viņi pārliecināti, ka no darba padzīti pārāk lielās cilvēcības dēļ. Jāteic, ka līdz šim Ventspils DUS bieži vien tika atzīta par labāko „Statoil” uzņēmumu Latvijā.
No 11 DUS darbiniekiem masveidā pagājušās nedēļas otrdienā tika atlaisti deviņi. Daudzi atlaistie darbinieki „Satoil” bija strādājuši pat15 ilgāk gadus un savu darbu pārzināja perfekti. Tomēr „Statoil” vadība uzskatīja, ka viņi savu darbu neprata pienācīgi veikt. Uzņēmums apgalvo, ka darba attiecības pārtrauktas likumīgi, to pamatojot ar iekšējās kārtības un valsts normatīvo aktu pārkāpumiem.
„Statoil” pārmetumi pazemojoši un smieklīgi
Atlaistie darbinieki uzskata, ka viņu atlaišanas iemesli esot bijuši smieklīgi. Viņi nenoliedz, ka profesionālā rutīna, gan arī cilvēcīgums, kas nereti prevalējis pār uzņēmuma iekšējo ētiku, tiem dažkārt licis interpretēt, atkāpjoties no stingrajām „Statoil” procedūrām. To var klasificēt par darba līguma un valsts normatīvo aktu pārkāpumiem, taču „mēs neesam zagļi – ne salātu, ne mērču, ne degvielas, ne naudas zagļi. Tie disciplinārie pārkāpumi... ja mēs tos sāksim paust, tie visi kā viens liksies smieklīgi, bet mums pazemojošā veidā lika pamest darbu” – „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” atklāja nu jau bijusī Ventspils „Statoil” DUS vadītāja Linda Prūse. No viņas teiktā var spriest, ka šajā DUS pārdevēji līdzās izvēlētajam produktam pircējam uzstājīgi un agresīvi nelika, piemēram, papildus degvielai nopirkt arī košļājamo gumiju vai kā žurnāla piedevu izvēlēties arī „ Coca Cola” pudeli.
„„Statoilā” ir noteikums, ka produkti, kuriem beidzies termiņš, ja tādi palikuši, jāsamīca un jāiemet mēslu kastē, bet mēs tos salikām maisos un novietojām pilsētas atkritumu kastēs. Protams, es zinu, ko man teiktu „Statoil” – ja to kāds apēdīs, saindēsies, mēs būsim vainīgi. Taču, zinot, kādos standartos tās maizes ir uztaisītas, tāda iespēja ir niecīga. Tieši otrādi – es zinu, ka kādam tas ir remdējis badu. Tāds ir viens no man zināmajiem maniem pārkāpumiem,” stāsta Prūse. Lielākai daļai darbinieku kā pārkāpums norādīts tas, ka viņi vairāku klientu pirkumus iesituši vienā čekā, kā arī tas, ka bageti, kas kā paraugs stāv vitrīnā un nekad netiek pārdota klientiem, tie pagatavojuši bez cimdiem.
„Statoil” ir arī tāda sacensība – panākt, ka viens cilvēks atstāj pēc iespējas vairāk naudas, tādēļ pārdevējam ir pienākums piedāvāt vēl ko bez tā, ko klients prasa. Daudziem no darbiniekiem tā bija problēma, viņi nāca uz darbu, lai laipni un kvalitatīvi pārdotu tieši to, ko klientiem vajag, savus bijušos darbiniekus aizstāv Prūse, neslēpjot, ka šī iemesla dēļ atļāvušies interpretēt – panākot, ka izpilda uzņēmuma prasību, bet reizē neapgrūtina klientus. „Piemēram, ja ienāca divas draudzenes un katra pirka kafiju, čeku izsitām tikai vienu, panākot, ka ir nevis divi pirkumi par Ls 0,99, bet viens par Ls 1,88,” Ventspils laikrakstam „Ventas Balss” pastāstīja Prūse.
Atlaistie darbinieki uzskata, ka vadības nežēlastībā krituši tādēļ, ka bija neērti korporatīvajam uzņēmuma stilam, nebija pakļāvīgi robotiņi.
Aicina braukt ar līkumu apkārt „Statoil”
Ventspilnieki pašlaik pat aicina izvēlēties citas degvielas uzpildes stacijas, tādējādi, paužot atbalstu tiem, kā paši saka – statoiliešiem, kuri vienmēr bija laipni, draudzīgi un zināja vietējo klientu vēlmes pat bez vārdiem. Ventspilī saka – viņi pārdeva ne vien degvielu, sviestmaizes un kafiju, bet arī labas izjūtas, vēsta „Neatkarīgā Rīta Avīze”.
Kriminālfilmas sižets
Nu jau bijušie „Statoil” darbinieki, tagad bezdarbnieki, pagājušās otrdienas notikumus atceras kā kriminālfilmu cienīgu sižetu. Vienā dienā no labākajiem darbiniekiem Latvijā viņi kļuva „Statoil” centrālās Latvijas vadības skatījumā par likumu pārkāpējiem, kuri pelnījuši atlaišanu.
„Statoil Fuel & Retail Latvia” komunikāciju vadītājs Artūrs Eglītis skaidro, ka darba attiecības ar Ventspils kolektīvu ir pārtrauktas, ievērojot visus Darba likumā un darbinieku darba līgumos minētos nosacījumus, uzsverot, ka darbinieki nav atlaisti, bet aizgājuši, pusēm savstarpēji vienojoties. Tomēr uzņēmuma pārstāvis attiecās nosaukt pārkāpumus, par ko ventspilnieki tika atlaisti.
Prūse atceras, ka Ventspils darbinieki kā noziedznieki tika iespiesti katrs savā kaktā, panākot viņu parakstu par darba attiecību izbeigšanu uz abpusējas vienošanās pamata.
„Daudzi mums jautā, kādēļ parakstījāt,” atklāj Prūse, neslēpjot, ka no rīdziniekiem bijis uzstādījums – vai nu tiksiet atlaisti ar tādu pamatojumu, kas liegs saņemt bezdarbnieku pabalstu, vai arī savstarpēji vienojoties, parakstot jau sagatavotos dokumentus. Tā nu darbinieki spiestā kārtā parakstīja atlaišanas dokumentus, lai varētu saņemt bezdarbnieka pabalstu. Tagad atlaistajiem darbiniekiem vienīgā iespēja meklēt taisnību ir vērsties tiesā.
„Tad, kad darba attiecības jau ir izbeigtas, abām pusēm vienojoties, Valsts Darba inspekcija (VDI) vairs neko nevar darīt,” portālam db.lv stāstīja VDI ārējo sakaru eksperts Aivis Vincevs, paužot, ka dienesta pārziņā nav vērtēt, vai darbinieki „pušu vienošanos” parakstījuši labprātīgi vai arī tika piespiesti.
VDI pārstāvis norādīja, ka pēc tam, kad jau ir parakstīta darba devēja un ņēmēja vienošanās par darba attiecību izbeigšanu, vienīgais, ko bijušie darbinieki var darīt, ir vērsties tiesā, kuras kompetencē būs izlemt, vai bijušais darba devējs ir kā iespaidojis darbinieku, draudējis vai mulsinājis.