Atbalsta Parex bankas mantotājas - "Revertas" aktīvu pakāpenisku pārdošanu
AS "Parex banka" valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams pie bankas jaunā zīmola "Reverta".
Bizness un ekonomika

Atbalsta Parex bankas mantotājas - "Revertas" aktīvu pakāpenisku pārdošanu

Jauns.lv

Valdība šodien slēgtā sēdē atbalstījusi pašreizējo rīcības stratēģiju ar problemātisko aktīvu pārvaldītāja "Reverta" aktīviem, pārdodot tos pakāpeniski atbilstoši tirgus situācijai, žurnālistus informēja Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce.

Ņemot vērā konsultantu "Nomura" secinājumus un izvērtējumu tirgū, tika uzskatīts, ka šis darbības modelis ir efektīvākais arī turpmāk, informēja Pūce.

Tādējādi arī turpmāk aktīvi tiks pārdoti atsevišķi, nevis visi kopā, tajā mirklī, kad ir izdevīgākā situācija - vai nu tirgus cena ir pietiekami labā līmenī vai tirgus nākotnes prognoze rāda, ka cena neuzlabosies, vai arī izmaksas ir ļoti augstas, lai turētu šo aktīvu.

Pūce atgādināja, ka "Reverta" atmaksā valsts atbalstu ātrāk nekā bija paredzēts restrukturizācijas plānā.

Pēc viņa teiktā, kopumā valsts atbalsts "Revertai" un "Citadelei", salīdzinot ar augstāko punktu 2009.gada sākumā, ir samazinājies par 500 miljoniem latu. Tas noticis pakāpeniski, atmaksājot valstij aizdevumus, maksājot procentus.

Privatizācijas aģentūras Komercdarbības dienesta vadītājs Vladimirs Loginovs žurnālistus informēja, ka atsevišķi "Revertai" valsts atbalsts patlaban ir 206 miljoni latu, kas ieguldīti kapitālā, un aptuveni 400 miljoni latu Valsts kases noguldījums. Sākumposmā viss kopā veidoja ap 800 miljoniem latu. Pūce piebilda, ka "Reverta" ir atmaksājusi arī sindicēto aizdevumu aptuveni 170 miljonu latu apmērā, ko valsts bija galvojusi, tādējādi atbrīvojās valsts atbalsts šādā apjomā.

Atbilstoši restrukturizācijas plānam aktīvu realizācija var notikt līdz 2017.gadam.

EM pēc gada, nākamā gada rudenī, vēlreiz jāsniedz vērtējums par turpmāko darbību.

Vaicāts par "Revertas" norādītajiem šķēršļiem, kas apgrūtina kompānijas darbību, Pūce atzina, ka tie pastāv un tie ir jānovērš, bet ne tikai "Revertas" dēļ. Tas ir jautājums par tiesisko vidi Latvijā, kā ir ar aizdevēju, investoru iespējām aizsargāt savas intereses, teica EM valsts sekretārs.

"Reverta" iepriekš norādījusi, ka tās darbību apgrūtina neatrisinātie jautājumi spēkā esošajos normatīvajos aktos, kas regulē nozīmīgas darbības jomas - nekustamo īpašumu pārņemšanu un pārvaldīšanu, kreditora tiesību izmantošanu maksātnespējas procesos, kā arī pārslogotā un atsevišķos gadījumos neefektīvā Latvijas tiesu sistēma.

Pūce prognozēja, ka tomēr restrukturizācijas plāna galvenie pieņēmumi attiecībā uz valsts atbalstu realizēsies. Viņš gan atzina, ka ir atsevišķi riski, kas ir saistīti ar vairākām lielām tiesvedībām, galvenokārt ne Latvijā, un to iznākumiem. Vienas vai otras tiesvedības neizdošanās vai izdošanās uzreiz ievērojami var mainīt situāciju. Pieņēmumu līmenī pagaidām tiek uzskatīts, ka atgūšana noritēs atbilstoši tam, kā paredz restrukturizācijas plāns.

Lūgts detalizētāk iepazīstināt ar "Revertai" noteiktos termiņos izvirzītajiem mērķiem, Pūce norādīja, ka "Revertas" valdē tiek izvirzīti gada mērķi, taču plašāk tos nevēlējās apspriest.

Kā ziņots, 2011.gada maijā Ministru kabinets (MK) atbalstīja AS "Citadele banka" ("Citadele") un AS "Parex banka" pārdošanas stratēģijas, kas paredz savstarpēji nesaistītu pārdošanas procesu, katrai bankai piemērojot atbilstošāko risinājumu. Saskaņā ar MK apstiprināto "Nomura" sagatavoto stratēģiju "Parex bankai" tika piemērota kombinēta pārdošanas stratēģija, kas paredz banku kopumā nepārdot, bet veikt darbības aktīvu vērtības paaugstināšanai vai saglabāšanai.

Valdībai iesniegtajā ziņojumā uzsvērts, ka pilnībā ir ieviests alternatīvs "Parex bankas" darbības modelis, anulējot izsniegto licenci kredītiestādes darbībai un veicot bankas reorganizāciju, no kredītiestādes kļūstot par profesionālu aktīvu pārvaldītāju ar jaunu zīmolu un nosaukumu "Reverta". Veiktā reorganizācija atbilst pārdošanas stratēģijas mērķiem un ļauj efektīvāk pildīt restrukturizācijas plānā noteiktos uzdevumus.

Šā gada 10.maijā "Parex banka" sāka strādāt ar jaunu zīmolu - "Reverta". Jaunais zīmols atspoguļo uzņēmuma statusa maiņu, no kredītiestādes kļūstot par profesionālu problemātisko aktīvu pārvaldītāju.

2011.gada 28.decembrī "Parex bankas" ārkārtas akcionāru sapulce nolēma labprātīgi atteikties no bankai izsniegtās kredītiestādes licences.

2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt finanšu grūtībās nonākušo "Parex banku" un par diviem latiem no tās lielākajiem akcionāriem un vadītājiem Valērija Kargina un Viktora Krasovicka iegādājās bankas kontrolpaketi. Vēlāk banka tika sadalīta, no tās atdalot vērtīgos aktīvus un izveidojot "Citadele banku".

LETA, Foto: Evija Trifanova / LETA