Darba devēji pērn visbiežāk nav darba algām pareizi aprēķinājuši nodokļus
Valsts ieņēmumu dienests (VID) pagājušā gada laikā tematisko pārbaužu laikā konstatējis, ka darba devēju visbiežākie pārkāpumi bijuši saistīti ar nepareizi aprēķinātiem vai maksātiem nodokļiem no darba algām, liecina VID apkopotā statistika.
Kopumā 2012.gada laikā VID Nodokļu kontroles pārvalde veikusi 4719 darba devēju tematiskās pārbaudes, no kurām 2933 gadījumos konstatēti pārkāpumi.
Visvairāk bijuši tādi pārkāpumi, kad no darba algām nepareizai aprēķināti nodokļi - VID reģistrējis 2058 šādus pārkāpumus, bet otrs lielākais pārkāpumu skaits - 1226 pārkāpumi bijuši par darba laika uzskaiti. Trešajā vietā bija pārkāpumi, kas saistīti ar darba devēju rīcību, nesniedzot ziņas par darba ņēmēju kustību vai tās iesniegtas novēloti.
Citu konstatēto pārkāpumu skaits bijis krietni vien mazāks, piemēram, 253 gadījumos konstatēti darbu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi, 116 gadījumos konstatēts, ka ar 168 darba ņēmējiem nav noslēgts darba līgums, 99 gadījumos secināts, ka VID iesniegtajā pārskatā "Ziņojums par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī" ir datu neatbilstība ar uzņēmuma grāmatvedības datiem, savukārt 13 gadījumos nav bijušas nodarbinātā apliecības.
Par darba devēju pārbaudēs konstatētajiem pārkāpumiem 317 gadījumos ir piemēroti naudas sodi 81,6 tūkstošu latu apmērā.
Savukārt tirdzniecībā visbiežāk konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar kases aparāta ekspluatācijas noteikumu neievērošanu - 555 gadījumi, 474 gadījumos nav bijusi ievērota preču uzskaites un attaisnojuma dokumentu reģistrācijas kārtība, kases aparāta žurnāls netika kārtots atbilstoši normatīvo aktu prasībām 447 gadījumos, naudas summa kases aparāta naudas kastē nav sakritusi ar kontroles izdrukā norādīto 443 gadījumos, bet 218 gadījumos konstatēta ieņēmumu nereģistrēšana.
Par tirdzniecības pārbaudēs konstatētajiem pārkāpumiem 640 gadījumos ir piemērots naudas sods 63,2 tūkstošu latu apmērā. Kopumā pērn veiktas 2028 tirdzniecības pārbaudes un pārkāpumi konstatēti 1519 gadījumos.
Pārbaudot pakalpojumu sniegšanas sektoru, veiktas 758 tematiskās pārbaudes, un pārkāpumi konstatēti 378 gadījumos.
Pārbaudot šo sektoru, visbiežāk - 99 gadījumos - konstatēts, ka netiek ievēroti kases aparāta ekspluatācijas noteikumi, 76 gadījumos naudas summa kases aparāta naudas kastē nav sakritusi ar kontroles izdrukā norādīto, 71 gadījumā kases aparāta žurnāls nav kārtots atbilstoši normatīvo aktu prasībām, bet 62 gadījumos konstatēta preču vai materiālu uzskaites kārtības neievērošana. Par konstatētajiem pārkāpumiem 203 gadījumos ir piemērots naudas sods 29,5 tūkstošu latu apmērā.
LETA