Paliku bez darba, bet ēst vajadzēja. Kredītu ņēmējas bēdu stāsts
Katrs trešais ātro kredītu ņēmējs laikā nav varējis atmaksāt aizņēmumu, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra pētījums. Savukārt Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas rīcībā nav informācijas, cik kopumā ir tādu grūtībās nonākušu kredītņēmēju.
„Nesaprotu, kā tas ar mani varēja notikt!”
Ar īsziņas vai interneta starpniecību ņemtie tā sauktie ātrie kredīti pērn bija vieni no straujāk augošajiem pakalpojumiem nebanku sektorā. Tiesa, arī visproblemātiskākie. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) secinājis, ka pērn katrs trešais ātro kredītu ņēmējs nav varējis laikā atmaksāt aizņēmumu, raksta „Neatkarīgā Rīta Avīze”.
„Nesaprotu, kā tas ar mani varēja notikt – esmu iekritusi ātro kredītu gūstā. Pirmo kredītu paņēmu pirms pusotra gada no smscredit, jo steidzīgi bija nepieciešami 70 lati. Kad gandrīz jau biju atmaksājusi aizņēmumu, radās nepieciešamība pēc jauna kredīta, ko noformēju credit24.lv. Paliku bez darba, bet ēst vajadzēja. Turklāt vēl iepriekšējās kredītsaistības nebiju nokārtojusi. Tā tas aizgāja pa diedziņu, un šobrīd esmu jau parādā sešām kredītkompānijām kopumā 1000 latu. Nevarētu teikt, ka nauda notērēta niekiem – lielākoties tā tika izmantota pārtikai, bērna vajadzībām un komunālo rēķinu segšanai. Sev neko sen neesmu pirkusi. Esmu strupceļā, un mani spēki ir galā,” „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” savu bēdu stāstu uzticēja trīs gadus vecā Kaspara māmiņa Diāna.
22,6% no visu kredītu apjoma – ātrie kredīti
Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas rīcībā nav informācijas, cik kopumā ir tādu grūtībās nonākušu kredītņēmēju, kuri ir parādā vairākiem kredītdevējiem. Asociācijas aplēses liecina, ka šobrīd nebanku kreditēšanas nozarē grūtības atdot kredītu ilgāk par 30 dienām ir 6,7% no kopējā kredītņēmēju skaita. Savukārt PTAC pētījums par pagājušā gada pirmajiem deviņiem mēnešiem liecina, ka problēmas atdot kredītu, kas ir ņemts nebanku sektorā, ir katram piektajam kredītņēmējam.
PTAC, veicot nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju aptauju un apkopojot datus (informāciju sniedza 78% no nebanku tirgus dalībniekiem), secinājis, ka pagājušā gada laikā nebanku kreditēšanas tirgū ir vērojams kopējā kreditēšanas apjoma pieaugums un straujākā attīstība bijusi tieši ātro kredītu jomā. Pērn ātrajos kredītos bija izsniegti 23 miljoni latu, kas ir 22,6% no izsniegtā kredītu apjoma. Vienlaikus no apkopojuma izriet, ka tieši ātro kredītu jomā ir visaugstākais kredītmaksājumu kavējumu īpatsvars.
Iegāž kredītdevēju piesolītās dāvanas un brīvbiļetes
Ātro kredītu devēji, lai piesaistītu jaunos klientus, ir solījuši piešķirt pirmo kredītu bez maksas, dāvināt koncerta biļetes un tamlīdzīgi. Taču PTAC secinājis, ka teju puse no kredītņēmējiem (44%), kuri uzķērās uz šiem solījumiem, īstenībā nespēja laikā atdot aizņēmumus un bija spiesti pagarināt kredīta termiņu, līdz ar to par aizņēmumu bija jāmaksā kredīta atdošanas termiņa pagarināšanas maksa.
Izvērtējot nebanku sektora klientus pēc vecuma, PTAC secināja, ka vislielākais gados jaunāko klientu īpatsvars pērn ir bijis ātro kredītu sektorā – 42,9% no ātro kredītu ņēmējiem bija vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Šo tendenci PTAC skaidro gan ar to, ka ātro kredītu pakalpojumi tiek nodrošināti, izmantojot interneta platformas, kuras galvenokārt lieto gados jauni cilvēki, gan to, ka ātro kredītu (īpaši līdz 100 latiem) ir salīdzinoši viegli saņemt arī patērētājiem ar zemu maksātspēju.
Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA