Pēc kažokzvēru skandāla fermu īpašnieki draud pamest Latviju
Pirms mēneša dzīvnieku aizstāvji uzsāka kampaņu pret kažokzvēru fermām – zvēriņi tajos pirms ādas nodīrāšanas tiek turēti ārprātīgos apstākļos un tā ir dzīvnieku mocīšana, apgalvoja zvēru aizstāvji. Savukārt kažokzvēru fermu īpašnieki saka, ka pēc šī skandāla ir gatavi pamest Latviju.
Dzīvnieku aizstāvji nakts laikā slepus bija iekļuvusi sešās Latvijas kažokzvēru fermās un uzfilmējuši šokējošu video, kurā varēja redzēt, cik šausmīgos apstākļos dzīvo nāvei nolemtās lapsas un ūdeles. Vienlaikus biedrība „ Dzīvnieku brīvība” portālā „Manabalss.lv” uzsāka parakstu vākšanu, lai Latvijā aizliegtu kažokzvēru turēšanu. Tagad šo iniciatīvu ir parakstījuši vairāk nekā 8500 cilvēku un, ja tiks savākti vismaz 10 000 parakstu, jautājums tiks skatīts Saeimā.
Tikmēr kažokzvēru audzētāji plāno vērsties tiesībsargājošās institūcijās ar iesniegumiem saistībā ar pārraidīto TV3 raidījumā „Nekā Personīga” pārraidīto sižetu, kurā tika demonstrēts dzīvnieku tiesību aizstāvju slepus nofilmētais sešās lapsu un ūdeļu audzētavās. Līdzīgi plāno rīkoties arī pretējā viedokļa pārstāvji - biedrība „Dzīvnieku brīvība”, kura plāno vērsties pret kažokzvēru fermām, kuras neievēro dzīvnieku labturības noteikumus.
Vienas no skandālā iesaistītajām kažokzvēru fermas „Onyx International”, Jelgavas novada Nākotnē, īpašniekiem Kristaps Kubliņš laikrakstam „Zemgales Ziņas” visus pārmetumus noraida un teic, ka viņš par fermas zvēriem rūpējas pat vairāk nekā par saviem tuviniekiem. Viņš ir dusmīgs uz dzīvnieku aizstāvjiem, kuri slepus nakts laikā bija iekļuvuši viņa vadītajā fermā un uzskata, ka videomateriāls ir safabricēts un radīts tādēļ, lai Latvijā iznīcinātu ienesīgu ražošanas nozari. Ja skandāli turpināsies, viņš ir gatavs savu uzņēmējdarbību pārnest uz Lietuvu.
„Mūsu saimniecībā ir 10,5 tūkstoši vaislas mammu un vairāki simti tēvu, ar kuriem tās pārojam. Saimniecība ir vidēja, un pamazām attīstāmies ar tendenci paplašināties,” teica Kubliņš.
Uzņēmējs vairākkārt uzsvēris, ka dažbrīd viņi par saviem zvēriem fermā rūpējoties vairāk nekā par sevi. „Ja mēs darītu viņiem sliktu, piemēram, turētu sprostos, kur izlīduši naglu gali, kā norāda zvēru aizstāvības aktīvisti, kāda mums tā prece izskatītos?” viņš norādījis „Zemgales Ziņām”.
Vienas ūdeļu mātes ādas cena tirgū svārstoties ap 30 - 50 eiro (Ls 21 – 35), tēva - 40 līdz 90 eiro (Ls 28 – 62), atkarībā no krāsas un citiem faktoriem. Latvijas kažokzvēru audzētāji lielākoties savu preci piedāvā izsolēs Eiropā, galvenokārt Dānijā un Somijā.
Kubliņš teic, ka arī viņa pārstāvētajā saimniecībā, līdzīgi kā piecās citās, nakts laikā slepus bija iekļuvušas nepiederošas personas un filmējušas, lai it kā parādītu sabiedrībai, kādos apstākļos spiesti mitināties zvēri, pirms viņiem novelk ādu. Viņaprāt, materiāls esot safabricēts, lai nomelnotu un, iespējams, pat iznīcinātu nozari.
„Nu, labi, aizvērs kažokzvēru fermas Latvijā, pēc tam iznīcinās cūkkopību, tad zivsaimniecību, un lauki izmirs. Šajos sarežģītajos laikos, kad reģionos valda liels bezdarbs, cilvēki paliks bez iztikas. Mēs esam gatavi sēsties pie galda un runāt: kas kuru neapmierina, ko mēs darām sliktu, kur ir problēma, nevis anonīmi apmelot, slepus iezogoties cita īpašumā. Nozari var iznīcināt, taču mēs nekur nepazudīsim, jo pārcelsim savu darbību uz Lietuvu,” brīdina zvēraudzētavas īpašnieks.