Ar Lietuvu un Igauniju informācijas apmaiņa par CSN pārkāpumiem sāksies ātrāk
Pārņemot Eiropas Savienības (ES) direktīvu par informācijas apmaiņu par ceļu satiksmes noteikumu (CSN) pārkāpumiem, Latvija ar pārējām ES valstīm sāks sadarboties novembrī, bet atsevišķi ar Lietuvu un Igauniju informācijas apmaiņa varētu sākties jau ātrāk, aģentūrai BNS pieļāva Valsts policijas (VP) Satiksmes uzraudzības biroja priekšniece Vineta Mistre.
Informācijas apmaiņu ar ES valstīm varētu sākt no 2013.gada 7.novembra.
Mistre paskaidroja, ka pārrobežu informācijas apmaiņa tiks veikta par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu, drošības jostas un aizsprādzētas aizsargķiveres nelietošanu, luksofora aizliedzošā gaismas signāla neievērošanu, transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā vai narkotisko un citu apreibinošo vielu ietekmē, braukšanas joslas neatļautu izmantošanu, kā arī tālruņa lietošanu, transportlīdzeklim atrodoties kustībā.
Tādējādi būtu iespējams informēt transportlīdzekļa īpašnieku, ka ar viņa transportlīdzekli Latvijā ir izdarīts ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums. Mistre pastāstīja, ka līdz šim to izdarīt nevarēja, jo nebija informācijas, kas ir konkrētā transportlīdzekļa īpašnieks, līdz ar to arī nebija adresāta, kam būtu iespējams nosūtīt informāciju par izdarīto pārkāpumu.
Sodi par pārkāpumiem tiks piespriesti auto īpašniekam atbilstoši tai sistēmai, kāda piemērojama valstī, kurā izdarīts pārkāpums.
Pašlaik aptuveni trešdaļa fotoradaru fiksēto ātrumpārkāpumu veikti ar ārvalstīs reģistrētiem transportlīdzekļiem, līdz ar to šie sodi nav iekasējami. Mistre norādīja, ka šajos jautājumos Latvija ir sadarbojusies ar Lietuvu un Igauniju, pārrunātas aktuālākās problēmas, bet, ņemot vērā, ka šogad jāievieš direktīva, gala risinājums varētu būt tuvāk rudenim. Praktiski ir strādāts, lai sāktu starp Latviju, Lietuvu un Igauniju informācijas apmaiņu jau pirms novembra.
Tā saucamās vecās Eiropas valstis, piemēram, Luksemburga, Beļģija, līdz šim ir slēgušas starpvalstu vienošanos ar tuvākajām kaimiņvalstīm par informācijas apmaiņu. Savukārt tās valstis, ar kurām šādu līgumu nav, ar informāciju nav varējušas apmainīties. Latvijai šādas starpvalstu vienošanās nav, sacīja VP pārstāve.
Informācijas apmaiņa gan noritēs tikai par tiem pārkāpumiem, kas tiks fiksēti no direktīvas pārņemšanas brīža, respektīvi, par pārkāpumiem, kas veikti līdz tam, ar informāciju valstis neapmainīsies.
BNS