Centīsies iepirkumu konkursu dalībniekiem liegt iespēju "blefot" ar piedāvājumu cenām
Publisko iepirkumu likumā plānots paredzēt regulējumu, kas liegšot iepirkumu konkursu dalībniekiem "blefot" ar cenām, nosakot tās nepamatoti zemas, kas vēlāk apdraudētu saistību izpildi.
Tāpat plānots ierobežot to iepirkumu konkursu uzvarētājus, kuri jau savulaik nav spējuši pildīt saistības pie konkrētā pasūtītāja un kuru dēļ bijis jālauž līgums par darbu izpildi.
Ekspertu darba grupas vadītājs Valsts kancelejas Juridiskā departamenta vadītāja vietnieks Ivars Mēkons aģentūrai LETA pastāstīja, ka likumā plānots noteikt, ka iepirkuma konkursā varēs paredzēt: ja pie konkrētā pasūtītāja pretendents jau iepriekš nebūs pildījis savas saistības, pārkāpis līgumu un līgums tā dēļ lauzts, šo pretendentu varēs diskvalificēt, vai prasīt kādas līguma izpildes garantijas. "Līdz šim neviens tā nedarīja, jo domāja, ka nevar. Bet mēs paskatījāmies arī citu Eiropas valstu pieredzi, tajās arī ir paļāvības princips," klāstīja jurists. "Ja es redzu, ka kaut ko nekvalitatīvi būvējis vai sviesta vietā piegādājis margarīnu, tad var diskvalificēt," piemēru minēja Mēkons.
Sākotnēji gan bijis plāns iekļaut vispārīgāku regulējumu - ja pretendents jebkad pie kāda pasūtītāja nav pildījis saistības un tā dēļ ir lauzts līgums, tad viņu var diskvalificēt, taču tas radītu sarežģījumus, jo ne visos gadījumos būtu pieejama informācija par šādiem gadījumiem.
Tāpat likumā plānots iekļaut normu, kas novērstu nepamatoti zemu cenu piedāvājumu iepirkumu konkursos. Piemēram, iesniegtā dokumentācija iepirkuma nolikumam formāli atbilst, taču aizdomas rada nepamatoti zemā piedāvājuma cena, un līdz šim īsti nebija iespējas šādus piedāvājumus neapstiprināt. Tāpēc likumā precizēs, ko nozīmē nepamatoti lēts piedāvājums.
"Līdz šim ar to saprata pilnīgi anormālu cenu, piemēram, par latu uzbūvēt bibliotēku. Arī šeit ir tas pats paļāvības princips, proti, jebkādi apstākļi, kas rada šaubas, ka par tādu cenu uzņēmējs būs gatavs pildīt, viņu var diskvalificēt no tālākas dalības. Mēs precizēsim, ka nepamatoti lēts piedāvājums ir jāsaprot plašāk, ne tik šauri, kā līdz šim to darīja," klāstīja darba grupas vadītājs.
Šos regulējumus Publisko iepirkumu likumā plāno iekļaut vēl pirms likuma grozījumu skatīšanas Saeimā otrajā lasījumā. Tāpēc priekšlikumus plānots iekļaut izskatīšanai Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē, kas notiks 2.aprīlī.
Par šiem priekšlikumiem gan vispirms ir jāinformē valdības vadītājs, un, ja viņš noteiks, ka šie priekšlikumi jāskata vēl valdībā, tad darba grupa tam ir gatava. Taču, ņemot vērā, ka patlaban likums Saeimā ir "atvērts", un pēc pašreiz paredzēto grozījumu akceptēšanas likums tiks "aizvērts", tad pēc tam diezin vai kāds vēlēsies to vēlreiz vērt vaļā, pauda Mēkons. Tāpēc darba grupa centīsies pasteidzināt arī šī regulējuma iekļaušanu jau pašreizējos grozījumos.
Jau ziņots, ka Mēkona vadītā augsta līmeņa ekspertu darba grupa gatavo izmaiņas Publisko iepirkumu likumā, piedāvājot risinājumus, kā iepirkumu procesu padarīt mazāk birokrātisku, caurredzamāku un uzlabot pārsūdzību procesu.
LETA