Mistiski pazudušās Ķemeru sanatorijas gleznas nonākušas "Rietumu bankā"? VIDEO
Kamēr notiek muļļāšanās ap Ķemeru sanatorijas ēkas īpašumtiesībām, Saeima dibina speciālu izmeklēšanas komisiju un notiek neskaitāmas tiesas sēdes, sanatorijas ēkā uzkrātā glezniecības kolekcija un bibliotēkas grāmatas, iespējams, nonākusi „Rietumu bankas” rīcībā.
Daļa vērtību, iespējams, pamazām jau rod jaunus īpašniekus, vēstī LTV raidījums „Panorāma”. Saskaņā ar procesā iesaistītā maksātnespējas administratora izteikumiem, bez izsolēm un oficiālas pārdošanas iespēju savā īpašumā iegūt vērtīgas vecmeistaru gleznas un lielu daļu sanatorijas bibliotēkas grāmatu izmantojusi „Rietumu banka”.
„Tātad ir runa par bibliotēku un par latviešu vecmeistaru un citu mākslinieku gleznām - šī daļa ir pārdota, diemžēl. „Rietumu banka” ir izmantojusi savas komercķīlas tiesības 2013. gada 8. vai 9. februārī, kas ir nepilnu mēnesi pirms maksātnespējas. Diemžēl tiesu izpildītājs noņēma apķīlājumu no šīm mantām. Un tajā pašā dienā „Rietumu banka” viņas ir atsavinājusi par 40 880 latiem. Tur ir 16 gleznas un 340 kastes ar bibliotēkas grāmatām,” Latvijas Televīzijai atklāja maksātnespējas procesa administrators Ainars Kreics.
„Rietumu banka” šo apgalvojumu gan noliedz, bet tiesu izpildītājs Uldis Zeps nekomentē, norādot, ka to viņam aizliedz likums. Līdzīgu argumentu, ka likums neļauj sniegt informāciju, banka minējusi arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai februāra beigās, kad lūgta sniegt informāciju, kur mākslas darbi atrodas.
Neskaidros ceļos aizgājušās gleznas un grāmatas gan nav bijušas valsts aizsargāto kultūras pieminekļu skaitā. Taču inspekcija tās tomēr lūgusi saglabāt kā vienotu kopumu.
„Pazudušo” mākslas darbu sarakstā atrodami arī ļoti pazīstamu mākslinieku, tostarp Ugas Skulmes, Leo Svempa, Aleksandras Beļcovas un Eduarda Kalniņa darbi. Un kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija lēš – ja tiktu rīkota izsole, kopumā visu sešpadsmit gleznu sākuma cena varētu būt aptuveni 25 tūkstoši latu. Šādam vērtējumam piekrīt arī mākslas darbu pārdevēji.
Grāmatu vērtību novērtēt grūtāk, jo lielākā daļa no tām tomēr bijuši padomju laika izdevumi, kam liela vērtība tirgū, visticamāk, nebūtu.
Vēl jāpiebilst – „Rietumu bankai” darījumi ar mākslas darbiem nav nekas jauns. Bankā regulāri tiek rīkotas izsoles, un tai ir arī sava mākslas darbu kolekcija. Turklāt tā izveidojusi pat īpašu Mākslas klubu, lai palīdzētu kolekcionāriem un mākslas darbu uzpircējiem.