Līdz 31.maijam "Liepājas metalurga" akcionāriem jāpārdod uzņēmuma akcijas vai jāiegulda līdzekļi
Līdz 31.maijam AS "Liepājas metalurgs" akcionāriem ir vai nu jāpārdod uzņēmuma akcijas, vai jāiegulda uzņēmumā lieli finanšu līdzekļi. Uzņēmuma kreditori ir nolēmuši kapitalizēt aptuveni pusi no esošajām "Liepājas metalurga" parādsaistībām, kuru kopējais apjoms sasniedz 125 miljonus latu, tādējādi kļūstot par uzņēmuma akcionāriem.
Kā šodien pēc Ministru kabineta sēdes teica uzņēmuma kreditoru kluba konsultanta "Prudentia" partneris Kārlis Krastiņš, uzņēmuma akcionāriem kreditoru klubam ir vai nu par vienu latu jāpārdod uzņēmuma akcijas, vai katram jāiegulda "Liepājas metalurgā" pa desmit miljoniem latu, un viņi varēs palikt uzņēmumā, būt tā akcionāri kopā ar kreditoriem un turpināt atbalstīt un stabilizēt uzņēmumu.
"Pagājušajā nedēļā kreditoru klubs konceptuāli izskatījis esošo situāciju "Liepājas metalurgā". Ir scenārijs, pēc kura esošās uzņēmumu parādu saistības tiktu daļēji restrukturizētas un daļēji kapitalizētas. Kreditoru klubs arī izskata varbūtību ieguldīt jaunus līdzekļus uzņēmumā - noteiktā apmērā un uz noteiktiem nosacījumiem, bet kā priekšnoteikums tam ir izvirzītas šīs prasības trīs lielākajiem uzņēmuma akcionāriem, jo bez šo cilvēku līdzdalības kreditoru kluba scenārijs juridiski korekti nav realizējams," sacīja Krastiņš.
Viņš piebilda, ka par šo scenāriju ir informēta arī valdība, kas ir viens no kreditoru kluba dalībniekiem, un valdība konceptuāli šo scenāriju ir izskatījusi un arī atbalstījusi.
Krastiņš sacīja, ka patlaban kopējās "Liepājas metalurga" parādu saistības ir aptuveni 125 miljoni latu, no tām paredzēts kapitalizēt aptuveni pusi jeb vairāk nekā 60 miljonus latu, tādējādi stiprinot uzņēmuma kapitāla bāzi.
Kapitalizācijas scenārijs vēl ir detalizēti un juridiski jāizstrādā, un, ja tas viss tiks saskaņots, tad tiesa būs tā, kas apstiprinās restrukturizācijas plānu tiesiskās aizsardzības procesa gaitā, taču skaidrs, ka aptuveni puse no parāda kreditoriem būs jākapitalizē, ieguldot šos līdzekļus uzņēmuma pamatkapitālā, norādīja Krastiņš.
"Tāpat noteikti līdzekļi uzņēmumam ir nepieciešami apgrozāmā kapitāla veidā, lai uzņēmums varētu sākt strādāt. Kopā ar kreditoriem redzam, ka uzņēmums var būt rentabls divu-trīs gadu laikā. Tās ir slikta menedžmenta problēmas, kas līdz šim nav ļāvušas uzņēmumam strādāt ar peļņu," piebilda Krastiņš.
"Prudentia" pārstāvis sacīja, ka ar katru no trīs akcionāriem turpinās sarunas, katram no viņiem ir savs redzējums, taču jāpanāk konceptuāls kopīgs risinājums, jo tikai tādā veidā uzņēmums var turpināt strādāt. "Katram no savām individuālajām interesēm ir jānolaižas līdz "Liepājas metalurga" interesēm, kas ir nepieciešamas uzņēmumam, darbiniekiem un valstij," sacīja Krastiņš.
"Liepājas metalurga" lielākie kreditori ir AS "Latvenergo", AS "Citadele banka", AS "SEB banka", tērauda tirgotājs "Stemcor" un Valsts kase.
Lielākie AS "Liepājas metalurgs" akcionāri - Sergejs Zaharjins, Iļja Segals un Kirovs Lipmans - ir izvairīgi komentāros par uzņēmuma akciju pārdošanu vai naudas ieguldīšanu.
Jau ziņots, ka kreditoru kluba konsultanta "Prudentia" pārstāvis pēc šīs dienas valdības sēdes informēja, ka "Liepājas metalurga" akcionāriem kreditoru klubam ir vai nu par vienu latu jāpārdod uzņēmuma akcijas, vai katram jāiegulda "Liepājas metalurgā" pa desmit miljoniem latu, un viņi varēs palikt uzņēmumā.
Lipmans biznesa portālam "Nozare.lv" atzina, ka "desmit miljoni latu nav liela nauda abiem [Zaharjinam un Segalam]", un uzsvēra, ka abiem akcionāriem ir jāpārdod akcijas.
"Viņi nedrīkst strādāt nevienu dienu," sacīja Lipmans un apliecināja, ka savas "Liepājas metalurga" akcijas neplāno pārdot.
Savukārt "Liepājas metalurga" pārstāve Simona Laiveniece biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja, ka nekomentēs valdības sēdē izskanējušos kreditoru kluba pārstāvja "Prudentia" izvirzītos jaunos noteikumus. "Man nav pilnvaru komentēt akcionāru vārdā. Kad uzņēmumam būs oficiāls komentārs, to nekavējoties publicēsim," sacīja uzņēmuma pārstāve.
Kā ziņots, iepriekš "Liepājas metalurga" kreditori, kluba biedri, ir piedāvājuši uzņēmuma lielākajiem akcionāriem - Zaharjinam, Iļjam Segalam un Lipmanam - pārdot akcijas uzņēmuma lielākajiem kreditoriem vai to norādītajām personām par vienu latu katram.
Kreditoru piedāvājums paredzēja, ka Zaharjins, Segals un Lipmans savā īpašumā varētu paturēt pa vienai akcijai, kas nodrošinātu to tiesības piedalīties turpmākā "Liepājas metalurga" pamatkapitāla palielināšanā. Izpildot akciju pirkuma līgumu, Zaharjinam un Segalam būtu jānodrošina, ka "Liepājas metalurga" padome pārvēl uzņēmuma valdi uz kreditoru norādītām personām un atkāpjas. Izpildot vēstulē akcionāriem minētos nosacījumus, kreditori apņemtos nodrošināt uzņēmuma darbības atsākšanu, kā arī, lai nodrošinātos pret maksātnespējas situācijas iestāšanos, ierosinātu uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesu.
Saskaņā ar kreditoru kluba piesaistītā konsultanta "Prudentia" pārstāvja Kārļa Krastiņa teikto "Liepājas metalurga" lielākie akcionāri Zaharjins un Segals esot konceptuāli piekrituši kreditoru kluba piedāvājumam pārdot akcijas. Turpmāk notiks sarunas par iespējamo akciju pārdošanu, kā arī notiks diskusijas ar trešo akcionāru Lipmanu, kurš šo kreditoru piedāvājumu noraidījis.