Tiesu izpildītājs: parādnieki izskatās labi situēti, bet oficiālu ienākumu nav
Latvijas Zvērināto tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Andris Spore atzīst, ka daudziem labi situētiem parādniekiem nav ne bankas konta, ne tiesisku darba attiecību, ne arī kustama vai nekustama īpašuma.
Bizness un ekonomika

Tiesu izpildītājs: parādnieki izskatās labi situēti, bet oficiālu ienākumu nav

Jauns.lv

Tiesu izpildītājs Andris Spore savā darbā novērojis, ka valstī pastāv daudz lielāka ēnu ekonomika, nekā mēs spējam iedomāties. Taču tiesu izpildītāji nav „firmiņas, kas naktīs zvana, lai kaut ko piedzītu,” par savu darbu stāsta Spore.

Latvijā tiesu izpildītāji nav mīlētākā profesija, jo dzirdēti dučiem stāstu no iedzīvotājiem, kuriem nelikumīgi izsolīti īpašumi, noņemta nauda no konta vai informēts darba devējs par mistiskām parādsaistībām. Taču tās visas ir baumas un nepatiesi stāsti. Intervijā ar Latvijas Zvērināto tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāju Andri Spori portāls Kasjauns.lv noskaidro, ka tiesu izpildītāji ir pats pēdējais posms attiecību kārtošanā, kad jau tiesa ir nolēmusi par parādsaistību likumību.

Vai kāds gribētu, lai ņem nost naudu? Protams, ne!

Latvijas Zvērināto tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs spēj uzskaitīt vairākus iemeslus, kāpēc viņu darbs ir tik neieredzēts: „Daudzi vcilvēki jauc dažādas sfēras. Piemēram, mūs jauc ar juridiskajām firmām parādu piedziņai, maksātnespējas administratoriem. Bet galvenais iemesls ir: vai kāds gribētu, ka viņam ņem nost naudu? Bet, protams, ne.”

„Mēs, tiesu izpildītāji, esam pēdējais posms, kas sāk kaut ko darīt. Pirms tam parādniekam ir daudzas iespējas šo mūsu darbu apstādināt, vienojoties ar parāda piedzinēju, vai savu taisnību aizstāvot tiesā,” skaidro Spore. „Mēs darbojamies likumā noteiktā kārtībā un neesam firmiņas, kas naktīs zvana, lai kaut ko piedzītu.”

Viņš atgādina, ka tiesu izpildītāji ir valsts izveidots piespiedu mehānisms, kā realizēt konkrētus tiesas spriedumus. Lielākās daļas šo spriedumu rezultātā tiesu izpildītāji piedzen par labu valstij, tādā veidā papildinot Valsts kasi.

Daudziem labi situētiem cilvēkiem nav ne bankas konta, nav ienākumu

„Vēl vairāk papildināt valsts budžetu būtu iespējams, ja valstī vairāk domātu par prevenciju, nevis par seku likvidēšanu ,” iesaka tiesu izpildītājs. Viņš savā darbā novērojis, ka valstī pastāv daudz lielāka ēnu ekonomika, nekā mēs spējam iedomāties, „pie mums nāk ļoti daudzi parādnieki, kas izskatās labi situēti, bet ienākumu nav. Nav ne bankā konts, ne tiesisku darba attiecību, nav ne kustama, ne nekustama īpašuma. Un tādu cilvēku ir ļoti daudz.” Tiesu izpildītājs ir novērojis, ka negodīgi ir aptuveni 80-90% parādnieku, ar kuriem bieži vien kompromisu neizdodas rast. Protams, pastāv arī tāda cilvēku daļa, kas  „nav spējīgi atmaksāt savus parādus. Viņi bieži aizņemas un domā, ka nauda nebūs jāatdod”.

Smagākais gadījums: izsolīt daudzbērnu ģimenes mitekli

„Cilvēki bieži zina savas tiesības, bet nezina pienākumus. Mūsu mērķis nav iegrūst cilvēkus vēl lielākā bedrē, ” stāsta Spore, un atzīst, ka subjektīvi viņam bieži cilvēku ir žēl, taču tāds ir viņa darbs. Tiesu izpildītājs atceras, ka smagākais gadījums ir bijis pirms vairākiem gadiem, kad nācies izsolīt kādas daudzbērnu ģimenes mitekli. Toreiz Spore esot iesaistījies un meklējis iespējas, kā lai ģimenei palīdz. Tomēr intervijas laikā tiesu izpildītājs vairākkārtīgi atgādina, ka „tā ir cilvēku nolaidība, jo, ja cilvēks ir aktīvs, viņš šo piedziņu var apturēt”.

Uz lielu sajūsmu tiesu izpildītāji neceram

Lai gan tiesu izpildītājiem darbā nākas piedzīvot daudz negatīvu emociju un Spore atzīst, ka ir bijuši arī draudi, nekas neesot labāks par sajūtu, kad cilvēks atnāk ļoti emocionāls, bet aiziet mierīgs. „Ir jāsaprot, ka cilvēks pie mums nāk piespiedu kārtā, pēc uzaicinājuma, tāpēc uz lielu sajūsmu mēs neceram, ” teic tiesu izpildītājs.

Visā Latvijā pašlaik ir 102 tiesu izpildītāji, bet, visticamāk, ja tiks apstiprināta jaunā kārtība, kurā noteikts, ka piedzīt var 30% no darba algas pēc nodokļu nomaksas, ja alga ir lielāka par 200 latiem, ko pašlaik saņem vidēji 60% no strādājošajiem, šis tiesu izpildītāju skaits var strauji kristies, jo naudas atgūšana būs praktiski neiespējama. „Reģionos būs problēmas un diezgan lielas.” Pēc Spores prognozēm, tas var radīt kādreizējo sistēmu, kur tiesu izpildītājs saņem naudu no parādnieka, lai piedziņas procesu „aizmirstu”. „Ja politiķi grib spēlēties ar naudu, tad var pavērst mūs kā sliktos, neskatoties uz to, ka Valsts kasē ik gadu ienesam vairākus tūkstošos latu,” intervijā stāsta Spore.


Alīna Rumjanceva/ Foto: Agnese Gulbe/ LETA, Shutterstock