Pēc eiro ieviešanas Latvijā gaidāms cenu kāpums. Kaut neliels,un tomēr… VIDEO
Oficiālo eiforiju par eiro ieviešanu aizēno iedzīvotāju bažas par iespējamo cenu celšanos pēc jaunās valūtas ieviešanas nākamā gada sākumā. Lai arī amatpersonas cenšas iegalvot, ka mainīsies tikai simboli un skaitļi, bet preces vērtība nemainīsies, ir sagaidāms cenu pieaugums. Kaut arī neliels, bet tomēr…
Visas valstis, kas līdz šim nacionālo valūtu ir nomainījušas ar eiro, ir saskārušās ar sekojošu patēriņa cenu celšanos, vēsta LTV raidījums „Panorāma”. Ir atšķirīgi viedokļi, cik lielu daļu no inflācijas nodrošināja tieši ar eiro ieviešanu saistītie objektīvie un subjektīvie faktori, taču vidēji tā bijusi vismaz piektdaļa no procentpunkta.
Sarunā ar „Panorāmu” eksperti atzīst, ka jau patlaban cenu izaugsme ir atguvusi nelielu, tempu, kaut arī nelielu. Tomēr nākamgad ekonomisti sagaida jau ap 3% inflāciju. To skaidro gan ar globālās ekonomika atgūšanos, gan energoresursu cenu kāpumu. Lielu inflācijas pieaugumu saistībā ar eiro ieviešanu gan neparedz, bet kaut minimāli jaunā valūta to gan ietekmēs. Skaidri pateikt, kā eiro ieviešana veicinājusi dzīves dārdzību, gan varēs tikai nākamā gada vidū.
„Uzņēmējiem būs izdevumi, un tos iekļaus cenās, bet ietekme būs maza,” „Panorāmai” norādīja „Swedbank” vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Tirgotāju pārstāvji gan prognozē, ka eiro ieviešanas ietekme uz inflāciju Latvijā varētu būt lielāka nekā priekšgājējiem - līdz pat 0,4 procentpunktiem.
Lai arī eiro ieviesēji sola vērot cenas, tas galvenokārt nozīmē raudzīties, vai latu skaitļi ir pareizi pārrēķināti eiro, bet neaizliedz celt cenu, minot citus iemeslus. Sīkāk par to, kā eiro ieviešana varētu ietekmēt cenas veikalos, skatieties „Panorāmas” videosižetā.